REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szkoła językowa - pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo dużej liczby prywatnych placówek uczących języków obcych, wciąż można znaleźć niszę w tej dziedzinie i odnieść spory sukces. Jednakże już na starcie trzeba pamiętać, że na sukces mogą liczyć tylko te szkoły, które zaproponują swoim klientom najwyższy poziom usług.

W dzisiejszych czasach standardem staje się wśród osób czynnych zawodowo znajomość jednego języka obcego. Coraz częściej słyszy się, że znalezienie dobrej, atrakcyjnej pracy wymaga znajomości dwóch języków obcych, co bardzo łatwo przekłada się na ilość klientów szkół językowych.

REKLAMA

Można chyba powiedzieć, że z każdym rokiem rośnie liczba osób, które decydują się by kontynuować kiedyś rozpoczętą lub zacząć naukę języków obcych. Tak więc nie pozostaje nic innego jak wykorzystać panującą dobrą koniunkturę i założyć szkołę języków obcych.

Również stosunkowo niski poziom nauczania języków obcych w szkołach państwowych oraz coraz większa chęć młodych ludzi do uczepiania się języków zwiększają liczbę potencjalnych klientów szkoły językowej.

Pomysł

REKLAMA

Aby plan powołania do życia szkoły językowej wypalił i aby odniosła ona sukces musisz wiedzieć jak powinna ona działać. Sukces nie oznacza też od razu duże miasto. Szkoła językowa może świetnie prosperować również w małym mieście, ale wtedy musisz postawić na najpopularniejsze języki (angielski, niemiecki, francuski).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast zdecydowanie w dużym mieście możesz (a nawet powinieneś – ze względu na konkurencję) proponować większe urozmaicenie. Dużą popularnością cieszy się np. hiszpański, włoski, ale też wiele innych języków. I wcale nie oznacza to, że takie kursy nie będą przynosić dochodów. Jest duże prawdopodobieństwo, że im mniej popularny język, tym większa szansa na ewentualną determinację przyszłych uczniów a więc też zgoda na wyższe stawki cenowe, a to oznacza że taki kurs może być np. nawet dwa razy droższy od zwykłego kursu np. języka angielskiego.

Kadra

Połowa sukcesu realizacji pomysłu szkoły językowej to dobór lektorów. Obecnie szkoła językowa w zasadzie nie funkcjonuje bez tzw. nativ-speakerów, czyli osób posługujących się prawie wyłącznie językiem, którego uczą i generalnie słabo mówiących po polsku. Obecni na zajęciach uczniowie są wtedy zmuszeni słuchać i mówić w zasadzie tylko w języku, którego się uczą. Jest to metoda nauki przynosząca bardzo szybko pożądane efekty.

Jednak z takimi osobami może być problem w małych miastach, tam trzeba poszukiwać lektorów będących absolwentami obcych filologii, przygotowanych do nauki języków obcych.

Charakter szkoły

REKLAMA

Niezmiernie istotnym elementem dobrego pomysłu na szkołę będzie nadanie jej odpowiedniego, tzn. własnego charakteru i wybranie dobrej metody nauczania.
Trzeba pamiętać o konwersacjach ale też absolutnie nie zapomnieć o gramatyce. Młodsze grupy (dziecięce) dobrze jeśli naukę będą miały oprawioną zabawą, różnymi grami. Nauka sprawi dzieciom przyjemność, będą łatwiej zapamiętywać słówka, efekty będą widoczne a tym samym rodzice chętniej opłacą kolejne semestry.
Do nauki osób dorosłych należy podejść zupełnie inaczej.

Tu przede wszystkim należy skupić się na słownictwie przydatnym nie tylko w życiu codziennym ale też w pracy. Potrzebny będzie na pewno test początkowy dla prawidłowego zakwalifikowania danej osoby na właściwy poziom kursu. 

Zakładając szkołę należy pamiętać również o właściwej liczbie uczestników pojedynczego kursu max 6-7 osób. Wówczas lektor będzie mógł poświęcić każdej osobie odpowiedni czas i dać każdemu szansę wypowiedzi.

Dodatkowe elementy

Szkoła językowa powinna dać szansę nauki języka nie tylko podczas oferowanych kursów. W tym celu warto pomyśleć o prenumeracie zagranicznej prasy i miejsca gdzie będzie można ja poczytać (w takim miejscu przyda się np. automat z gorącymi napojami). Można też stworzyć małą bibliotekę z możliwością wypożyczania książek, płyt z filmami. Nawiązanie współpracy z firmami organizującymi wyjazdy wakacyjne dla młodzieży z nauką języka może być kolejnym dodatkiem przyciągającym klientów do szkoły.

Anna Konarzewska - Żuczek

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

REKLAMA

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

REKLAMA

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA