REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo dużej liczby prywatnych placówek uczących języków obcych, wciąż można znaleźć niszę w tej dziedzinie i odnieść spory sukces. Jednakże już na starcie trzeba pamiętać, że na sukces mogą liczyć tylko te szkoły, które zaproponują swoim klientom najwyższy poziom usług.

W dzisiejszych czasach standardem staje się wśród osób czynnych zawodowo znajomość jednego języka obcego. Coraz częściej słyszy się, że znalezienie dobrej, atrakcyjnej pracy wymaga znajomości dwóch języków obcych, co bardzo łatwo przekłada się na ilość klientów szkół językowych.

REKLAMA

Można chyba powiedzieć, że z każdym rokiem rośnie liczba osób, które decydują się by kontynuować kiedyś rozpoczętą lub zacząć naukę języków obcych. Tak więc nie pozostaje nic innego jak wykorzystać panującą dobrą koniunkturę i założyć szkołę języków obcych.

Również stosunkowo niski poziom nauczania języków obcych w szkołach państwowych oraz coraz większa chęć młodych ludzi do uczepiania się języków zwiększają liczbę potencjalnych klientów szkoły językowej.

Pomysł

REKLAMA

Aby plan powołania do życia szkoły językowej wypalił i aby odniosła ona sukces musisz wiedzieć jak powinna ona działać. Sukces nie oznacza też od razu duże miasto. Szkoła językowa może świetnie prosperować również w małym mieście, ale wtedy musisz postawić na najpopularniejsze języki (angielski, niemiecki, francuski).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast zdecydowanie w dużym mieście możesz (a nawet powinieneś – ze względu na konkurencję) proponować większe urozmaicenie. Dużą popularnością cieszy się np. hiszpański, włoski, ale też wiele innych języków. I wcale nie oznacza to, że takie kursy nie będą przynosić dochodów. Jest duże prawdopodobieństwo, że im mniej popularny język, tym większa szansa na ewentualną determinację przyszłych uczniów a więc też zgoda na wyższe stawki cenowe, a to oznacza że taki kurs może być np. nawet dwa razy droższy od zwykłego kursu np. języka angielskiego.

Kadra

Połowa sukcesu realizacji pomysłu szkoły językowej to dobór lektorów. Obecnie szkoła językowa w zasadzie nie funkcjonuje bez tzw. nativ-speakerów, czyli osób posługujących się prawie wyłącznie językiem, którego uczą i generalnie słabo mówiących po polsku. Obecni na zajęciach uczniowie są wtedy zmuszeni słuchać i mówić w zasadzie tylko w języku, którego się uczą. Jest to metoda nauki przynosząca bardzo szybko pożądane efekty.

Jednak z takimi osobami może być problem w małych miastach, tam trzeba poszukiwać lektorów będących absolwentami obcych filologii, przygotowanych do nauki języków obcych.

Charakter szkoły

REKLAMA

Niezmiernie istotnym elementem dobrego pomysłu na szkołę będzie nadanie jej odpowiedniego, tzn. własnego charakteru i wybranie dobrej metody nauczania.
Trzeba pamiętać o konwersacjach ale też absolutnie nie zapomnieć o gramatyce. Młodsze grupy (dziecięce) dobrze jeśli naukę będą miały oprawioną zabawą, różnymi grami. Nauka sprawi dzieciom przyjemność, będą łatwiej zapamiętywać słówka, efekty będą widoczne a tym samym rodzice chętniej opłacą kolejne semestry.
Do nauki osób dorosłych należy podejść zupełnie inaczej.

Tu przede wszystkim należy skupić się na słownictwie przydatnym nie tylko w życiu codziennym ale też w pracy. Potrzebny będzie na pewno test początkowy dla prawidłowego zakwalifikowania danej osoby na właściwy poziom kursu. 

Zakładając szkołę należy pamiętać również o właściwej liczbie uczestników pojedynczego kursu max 6-7 osób. Wówczas lektor będzie mógł poświęcić każdej osobie odpowiedni czas i dać każdemu szansę wypowiedzi.

Dodatkowe elementy

Szkoła językowa powinna dać szansę nauki języka nie tylko podczas oferowanych kursów. W tym celu warto pomyśleć o prenumeracie zagranicznej prasy i miejsca gdzie będzie można ja poczytać (w takim miejscu przyda się np. automat z gorącymi napojami). Można też stworzyć małą bibliotekę z możliwością wypożyczania książek, płyt z filmami. Nawiązanie współpracy z firmami organizującymi wyjazdy wakacyjne dla młodzieży z nauką języka może być kolejnym dodatkiem przyciągającym klientów do szkoły.

Anna Konarzewska - Żuczek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA