Szkoła językowa – biznes plan
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowanie biznes planu twojej szkoły językowej zmusi Cię do oceny rynku na jaki chcesz wejść, sprawdzenia konkurencji i przemyślenia ewentualnych możliwości osiągnięcia sukcesu Twojego przedsięwzięcia. A więc do dzieła.
REKLAMA
Jak powinien wyglądać biznes plan?
Dobry biznes plan powinien być napisany jasno, zwięźle i realistycznie.
Zwięzłość
Napisany tekst uważnie przeczytaj i skróć wszystko co się da. Pomyśl o tym, że gdyby była konieczność wzięcia kredytu z banku w biznes planie powinno być jedynie to o czym ewentualny doradca kredytowy powinien zostać niezbędnie poinformowany.
Jeśli rzeczywiście będziesz się ubiegał o kredyt, to biznes plan będzie jednym z niezbędnych dokumentów, które będziesz musiał przedstawić w banku. A więc nas wszelki wypadek od razu zrób to dobrze!
Logika
Przedstawiane pomysły opisz tak aby tworzyły logiczną całość. Czytając musisz mieć pewność, że to co napisałeś w jednym akapicie płynnie przechodzi w treść tego, co jest w następnym akapicie (jeśli nie jesteś pewien swojej, oceny poproś kogoś o przeczytanie i opinię).
Realizm
Nie koloryzuj opisując swoje plany. Oceń realnie swoje szanse i możliwości jakie daje Ci założenie szkoły tańca.
Liczby
REKLAMA
Pamiętaj, że doradca kredytowy myśli kategoriami liczb. Słowa nie zrobią na nim zbyt dużego wrażenia, chyba że zostaną poparte konkretnymi i tam gdzie to możliwe w miarę dokładnymi wyliczeniami.
Poza tym dokonane wyliczenia będą Ci niezmiernie potrzebne aby zorientować się co możesz zrobić, od czego zacząć a przełożyć na później.
Przykładowy biznes plan
OPIS DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Firma „Johny English” będzie prowadziła całoroczną działalność edukacyjną, w zakresie nauki języków obcych (głównie angielski, niemiecki i hiszpański). Siedziba firmy mieścić się będzie w pomieszczeniu przy ulicy Wyspiańskiego. Placówka będzie czynna przez sieść dni w tygodniu od poniedziałku do piątku od 7.00 – 21.00, natomiast w soboty od 10.00 – 16.00.
Usługi można podzielić na:
- Konwersacje pojedyncze/grupowe z lektorem,
- Nauka języka w grupach od 3 – 8 osób,
- Nauka języka indywidualna,
- Wykonywanie tłumaczeń,
- Nauka dla dzieci w wieku 3 – 6 lat w formie gier i zabaw,
- Nauka dorosłych,
- Nauka specjalistyczna języka (specjalizacja: biznesowa, techniczna, medyczna).
Rynek branżowy
Chcemy stworzyć szkołę językową wychodzącą naprzeciw standardom krajów Unii Europejskiej, z niskimi cenami, umożliwiającymi pozyskanie klientów wśród różnych środowisk. Naszym celem jest być liderem wśród szkół językowych w regionie, co nam się niewątpliwie uda, gdyż posiadamy możliwość prowadzenia egzaminów pozwalających na uzyskanie certyfikatów językowych. Jeżeli uzyskamy specjalistyczny sprzęt, to uda nam się pozyskać większe grono klientów, a co za tym idzie, zwiększymy obroty firmy i uzyskamy możliwość wejścia na rynek krajowy.
Na rynku miejscowym istnieje wiele szkół językowych, lecz żadna z nich nie ma możliwości przeprowadzenia egzaminów umożliwiających uzyskanie certyfikatu z języka Hiszpańskiego. Poza tym, mamy wykwalifikowanych nauczycieli. Szeroka oferta programowa jak i kupno specjalistycznego sprzętu umożliwi nam pozyskanie wielu klientów, a co za tym idzie zwiększenie udziału na rynku lokalnych.
Nabywcy
Klienci firmy „Johny English” zostali sklasyfikowani według dwóch grup w celu ułatwienia dotarcia do szczegółowo scharakteryzowanych segmentów. Pierwsza grupa są korzystające z naszych usług przez dłuższy okres czasu. Drugą grupą są klienci, którzy korzystają jednorazowo z naszych usług (osoby prywatne, firmy – tłumaczenia)
Opis organizacji przedsiębiorstwa
„Johny English” jest przedsiębiorstwem jednoosobowym działającym w Giżycku.
100% udziału w firmie – właściciel Kazimierz Kowalski.
Zatrudnienie
Według stanu na 1 stycznia 2009 roku w „Europa” zatrudnionych będzie 18 osób, w tym 10 osób na czas nieokreślony oraz 8 osób na umowę zlecenia.
Planowane koszty początkowe
- adaptacja lokalu – ok. 50 tys. zł
- sprzęt /wyposażenie sal – 7 tys. zł
- podręczniki – 1 tys. zł
- komputery, oprogramowanie, kasa fiskalna – 12 tys. zł
- strona internetowa - 2 tys. zł
- reklama – 3 tys. zł
Razem: 75 tys. zł
Planowane koszty stałe
- wynajęcie lokalu – 5 tys. zł
- wynagrodzenie pracowników 12 tys. zł
- księgowość – 300 zł
- serwer i domena – 100 zł
- opłaty (Internet, telefon, inne) - 400 zł
- rata kredytu – 1000 zł
Razem: 18 800 zł
Charakterystyka wewnętrznych i zewnętrznych czynników istotnych dla firmy
Promocja i reklama
Przygotowana strategia rozwoju firmy zakłada pełną koordynację działań związanych z szeroką akcją promocyjno – reklamową. Kampania reklamowa będzie wykorzystywała większość dostępnych mediów min.: telewizję lokalną, radio, prasę, działania public relations. Dzięki reklamie Spółka zamierz osiągnąć wzrost sprzedaży oraz popularyzację i utrwalenie wizerunku produktu.
Cele działań marketingowych
W związku z wejściem na rynek najważniejszym celem marketingu będzie poinformowanie mieszkańców Giżycka o istnieniu firmy i zasadach jej działania, oraz zachęcenie do skorzystania z naszej oferty.
Celem firmy „Johny English” jest kreowanie wizerunku przedsiębiorstwa jako firmy dbającej o kontakty ze swoimi klientami. Pomoże to zbudować segment nabywców na przyszłość. Dobra marka firmy będzie darmową reklamą wśród potencjalnych klientów. Firma chce też zwrócić uwagę na to, że dba o bezpieczeństwo klientów jak i o ich dobre samopoczucie oraz oferuje wysoką jakość usług.
ANALIZA
Na podstawie przeprowadzonych badań została określona lista mocnych i słabych stron firmy oraz szans i zagrożeń w jej otoczeniu, będąca podstawą do poznania charakterystycznych cech jej możliwości rozwoju oraz pozycji w stosunku do konkurencji w sektorze.
MOCNE STRONY
- Młody wykwalifikowany personel pełen zapału,
- Wysoka jakość usług
- Bogata oferta usług,
- Native speakerzy
- W miarę niskie koszty stałe
- Dość wysokie zarobki (wynajem lokalu, ogrzewanie itp.) pracowników
- Konkurencyjne ceny usług.
- Sprawny nowoczesny sprzęt
- Małe grupy do 8 osób
- Wzrost zamożności części społeczeństwa, która preferuje kosmetyki wysokiej jakości
- Firma przyjaźnie nastawiona do otoczenia
SŁABE STRONY
- Znalezienie strategicznego partnera z kapitałem w celu rozszerzenia
działalności (rynek krajowy)
- Silna konkurencja
- Ochrona rynku wewnętrznego
- Konieczność konkurencji cenowej prowadzącej do obniżenia
- Redukcja kosztów usług zysków
- Coraz bardziej atrakcyjna oferta firm konkurencyjnych, postrzegana przez klientów i detalistów jako szeroka i ogólnie dostępna
Anna Konarzewska - Żuczek
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA