REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje MSP w nowe technologie w województwie zachodniopomorskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Inwestycje MSP w nowe technologie
Inwestycje MSP w nowe technologie

REKLAMA

REKLAMA

Tylko do 30 czerwca br. można składać dokumentację aplikacyjną do poddziałania 1.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach ogłoszonego konkursu wsparcie mogą uzyskać projekty podnoszące konkurencyjność oraz innowacyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim.

Kto może ubiegać się o dotację?

Dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu udzielane jest na inwestycje realizowane przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające swoją siedzibę na terytorium Polski, z zastrzeżeniami wskazanymi w dokumentacji konkursowej. 

REKLAMA

Wśród podmiotów wyłączonych z możliwości ubiegania się o dofinansowanie unijne w ramach tego konkursu są przedsiębiorcy, na których ciąży m.in. obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej.

Pamiętajmy także, że wnioskodawca kwalifikuje się do otrzymania wsparcia wyłącznie w sytuacji, gdy jest podmiotem uprawnionym zarówno na etapie aplikowania, jak również w dniu podpisywania umowy o dofinansowanie.

Przez innowacyjność należy rozumieć zdolność przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania innowacji oraz faktyczna umiejętność wprowadzania nowych i zmodernizowanych wyrobów, nowych lub zmienionych procesów technologicznych lub organizacyjno-technicznych.

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dofinansowanie jest udzielane na projekty, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności oraz innowacyjności poprzez wdrożenie w przedsiębiorstwie nowej technologii. Jej wdrożenie powinno umożliwić wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Technologie służące wytworzeniu nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług nie mogą być stosowane na świecie dłużej niż 5 lat. Okres ten liczony jest do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Pamiętajmy również, że wszystkie projekty zgłaszane przez Wnioskodawców muszą polegać na realizacji nowej inwestycji w rozumieniu § 5 ust. 3. Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 11 października 2007 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz.U. z 2007 r. nr 193 poz. 1399, z późn. zm.).

Porównaj: Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część I

Wśród wydatków kwalifikujących się do dofinansowania w ramach tego konkursu zaliczamy:

 • nabycie środka trwałego, pod warunkiem spełnienia wymogów wskazanych w dokumentacji konkursowej,
 • nabycie wartości niematerialnych i prawnych, związanych z transferem technologii tj. autorskich praw majątkowych, praw pokrewnych, licencji, koncesji, praw do wynalazków, patentów itd.,
 • zakup robót i materiałów budowlanych do wysokości 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych,
 • nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania nieruchomości niezabudowanej (gruntów) do wysokości 10 % całkowitych wydatków kwalifikowanych, pod warunkiem spełniania wymogów wskazanych w dokumentacji konkursowej,
 • zakup usług szkoleniowych bezpośrednio związanych z realizacją inwestycji.

REKLAMA

Szczegółowy katalog wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych określają „Wytyczne dla Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013”. Dokument jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.rpo.wzp.pl

Wysokość przyznanego dofinansowania jest uzależniona od statusu przedsiębiorcy. W zależności od tego czy wnioskodawca jest mikro-, małym czy średnim przedsiębiorcom wysokość przyznanego dofinansowania może wynieść od 40% do 60%. W zależności od tego zależy również udział wnioskodawcy w zapewnieniu wkładu własnego projektu. Dokumentacja konkursowa nakłada na wnioskodawców obowiązki związane z okresem trwania projektu tj. nie może on trwać dłużej niż 3 lata przy jednoczesnym jego rozpoczęciu nie później niż 12 miesięcy od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie. Istotne jest również spełnienie wymogów dotyczących wartości projektu, który w ramach obecnego naboru nie może być mniejszy niż 40 tys złotych oraz większy niż 7,99 mln zł. 

Dofinansowanie projektu może odbywać się na zasadzie zaliczki – na poczet przyszłych kosztów ponoszonych w związku z realizacją projektu lub refundacji poniesionych już nakładów.

Polecamy serwis Samochód

Pamiętajmy również o tym, że realizacja projektu może rozpocząć się najwcześniej dzień po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, pod rygorem odrzucenia wniosku lub odmową podpisania umowy o dofinansowanie. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to IV kwartał 2010 roku.

Aktualne informacje dotyczące naboru wniosków oraz wymogów w zakresie przygotowania dokumentacji aplikacyjnej znajdują się na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs: http://www.rpo.wzp.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA