REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestycje MSP w nowe technologie w województwie zachodniopomorskim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Inwestycje MSP w nowe technologie
Inwestycje MSP w nowe technologie

REKLAMA

REKLAMA

Tylko do 30 czerwca br. można składać dokumentację aplikacyjną do poddziałania 1.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach ogłoszonego konkursu wsparcie mogą uzyskać projekty podnoszące konkurencyjność oraz innowacyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim.

Kto może ubiegać się o dotację?

Dofinansowanie w ramach ogłoszonego konkursu udzielane jest na inwestycje realizowane przez mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa posiadające swoją siedzibę na terytorium Polski, z zastrzeżeniami wskazanymi w dokumentacji konkursowej. 

REKLAMA

Wśród podmiotów wyłączonych z możliwości ubiegania się o dofinansowanie unijne w ramach tego konkursu są przedsiębiorcy, na których ciąży m.in. obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej.

Pamiętajmy także, że wnioskodawca kwalifikuje się do otrzymania wsparcia wyłącznie w sytuacji, gdy jest podmiotem uprawnionym zarówno na etapie aplikowania, jak również w dniu podpisywania umowy o dofinansowanie.

Przez innowacyjność należy rozumieć zdolność przedsiębiorstw do tworzenia i wdrażania innowacji oraz faktyczna umiejętność wprowadzania nowych i zmodernizowanych wyrobów, nowych lub zmienionych procesów technologicznych lub organizacyjno-technicznych.

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

Dofinansowanie jest udzielane na projekty, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności oraz innowacyjności poprzez wdrożenie w przedsiębiorstwie nowej technologii. Jej wdrożenie powinno umożliwić wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Technologie służące wytworzeniu nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług nie mogą być stosowane na świecie dłużej niż 5 lat. Okres ten liczony jest do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie.

Pamiętajmy również, że wszystkie projekty zgłaszane przez Wnioskodawców muszą polegać na realizacji nowej inwestycji w rozumieniu § 5 ust. 3. Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 11 października 2007 r. w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz.U. z 2007 r. nr 193 poz. 1399, z późn. zm.).

Porównaj: Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część I

Wśród wydatków kwalifikujących się do dofinansowania w ramach tego konkursu zaliczamy:

  • nabycie środka trwałego, pod warunkiem spełnienia wymogów wskazanych w dokumentacji konkursowej,
  • nabycie wartości niematerialnych i prawnych, związanych z transferem technologii tj. autorskich praw majątkowych, praw pokrewnych, licencji, koncesji, praw do wynalazków, patentów itd.,
  • zakup robót i materiałów budowlanych do wysokości 50% całkowitych wydatków kwalifikowanych,
  • nabycie prawa własności lub wieczystego użytkowania nieruchomości niezabudowanej (gruntów) do wysokości 10 % całkowitych wydatków kwalifikowanych, pod warunkiem spełniania wymogów wskazanych w dokumentacji konkursowej,
  • zakup usług szkoleniowych bezpośrednio związanych z realizacją inwestycji.

REKLAMA

Szczegółowy katalog wydatków kwalifikowanych i niekwalifikowanych określają „Wytyczne dla Wnioskodawców ubiegających się o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013”. Dokument jest dostępny pod adresem strony internetowej: http://www.rpo.wzp.pl

Wysokość przyznanego dofinansowania jest uzależniona od statusu przedsiębiorcy. W zależności od tego czy wnioskodawca jest mikro-, małym czy średnim przedsiębiorcom wysokość przyznanego dofinansowania może wynieść od 40% do 60%. W zależności od tego zależy również udział wnioskodawcy w zapewnieniu wkładu własnego projektu. Dokumentacja konkursowa nakłada na wnioskodawców obowiązki związane z okresem trwania projektu tj. nie może on trwać dłużej niż 3 lata przy jednoczesnym jego rozpoczęciu nie później niż 12 miesięcy od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie. Istotne jest również spełnienie wymogów dotyczących wartości projektu, który w ramach obecnego naboru nie może być mniejszy niż 40 tys złotych oraz większy niż 7,99 mln zł. 

Dofinansowanie projektu może odbywać się na zasadzie zaliczki – na poczet przyszłych kosztów ponoszonych w związku z realizacją projektu lub refundacji poniesionych już nakładów.

Polecamy serwis Samochód

Pamiętajmy również o tym, że realizacja projektu może rozpocząć się najwcześniej dzień po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, pod rygorem odrzucenia wniosku lub odmową podpisania umowy o dofinansowanie. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to IV kwartał 2010 roku.

Aktualne informacje dotyczące naboru wniosków oraz wymogów w zakresie przygotowania dokumentacji aplikacyjnej znajdują się na stronie internetowej instytucji organizującej konkurs: http://www.rpo.wzp.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA

Umowa z influencerem krok po kroku

Szybki rozwój marketingu internetowego otworzył przed markami i twórcami zupełnie nowe perspektywy współpracy. W dobie cyfrowej rewolucji, influencerzy stali się kluczowymi partnerami w promocji produktów i usług, oferując unikatowy sposób docierania do odbiorców (potencjalnych klientów marek). Współpraca z twórcami, choć niezwykle efektywna, wiąże się jednak z szeregiem wyzwań prawnych, które wymagają szczególnej uwagi. Odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków jest fundamentem sukcesu i bezpieczeństwa obu stron, minimalizując ryzyko sporów i nieporozumień.

Deregulacja: rząd naprawia prawo, ale przedsiębiorcy nie są zadowoleni z zakresu i tempa zmian w przepisach

Przedsiębiorcy przekonują, że Polska musi być krajem ze sprawną strukturą przepisów. Mimo postępów nadal wiele zagadnień z prawa budowlanego, pozwoleń na zatrudnienie czy przepisów związanych z regulacją handlu i usług zdają się być niepotrzebnym mnożeniem administracji.

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Przy założeniu firmy musisz dopełnić wielu formalności. O ile wybór nazwy przedsiębiorstwa, wskazanie adresu jego siedziby, czy wskazanie właściwego PKD są obligatoryjne, o tyle otworzenie rachunku firmowego niekoniecznie. Jednak dużo zależy przy tym od tego, jaka forma działalności jest prowadzona, jakie transakcje są wykonywane i wreszcie, czy chce ona korzystać z mechanizmu split payment.

Blisko LUDZI i dla LUDZI. Czym Emtor wyróżnia się jako pracodawca na rynku wózków widłowych?

Na przestrzeni lat firma Emtor udowodniła, że sukces w biznesie nie zależy wyłącznie od produktów czy wyników finansowych, ale przede wszystkim od ludzi, którzy ten biznes tworzą. To dzięki zaangażowaniu, lojalności i codziennej pracy zespołów połączenie tradycji z nowoczesnością jest możliwe. Emtor stawia na człowieka – nie tylko jako pracownika, ale jako partnera w budowaniu wspólnej przyszłości. Bo gdy ludzie czują się docenieni, chcą zostać na dłużej. Jak zatem firma buduje swoją przewagę na konkurencyjnym rynku?

REKLAMA

Poczta Polska nawiązuje partnerstwo z Temu. Wszyscy dołożymy się do chińskiego giganta?

Poczta Polska poinformowała o nawiązaniu współpracy logistycznej z platformą Temu. Państwowe przedsiębiorstwo rozwija obsługę przesyłek e-commerce. Przesyłki zakupione na chińskiej platformie zakupowej będą dostarczane do klientów w ciągu kilku dni.

6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają 6 miesięcy vacatio legis i gotowy projekt deregulacyjny zakładający uproszczenie prowadzenia działalności nierejestrowanej czy milczącą zgodę w wyszczególnionych w ustawie zagadnieniach gospodarczych, ale to za mało. Deregulacja musi przyspieszyć.

REKLAMA