reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część I

Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część I

Dotacje unijne przeznaczone na rozwój przedsiębiorstw w regionach cieszą się niesłabnącą popularnością. Również przedsiębiorcy zamierzający realizować swoje projekty na obszarze województwa zachodniopomorskiego mogą sięgnąć po unijną dotację.

W okresie 2007-2013 wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w regionach udzielane jest w ramach tzw. regionalnych programach operacyjnych. W zależności od województwa pomoc ta skierowana jest na wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, realizujących projekty inwestycyjne podnoszące konkurencyjność społeczno-gospodarczą danego regionu. Taka możliwość została również udostępniona przedsiębiorcom, którzy zamierzają realizować swoje projekty na terenie województwa zachodniopomorskiego. Za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego mogą oni otrzymać unijne dofinansowanie pokrywające znaczną część kosztów inwestycji w firmach.

Kto może ubiegać się o dotację w ramach RPO WZ?

Wsparcie przedsiębiorców w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego odbywa się za pomocą I osi priorytetowej. W zależności od podddziałania wsparcie mogą otrzymać mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa.

Podmiotami upoważnionymi do aplikowania o środki unijne są przedsiębiorstwa posiadające swoją siedzibę na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej i realizujące projekty, będące przedmiotem unijnego dofinansowania, na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Porównaj: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Mikroprzedsiębiorstwa

Najmniejsze przedsiębiorstwa (określone kryteriami UE - patrz „Słowniczek”) mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów inwestycyjnych w ramach poddziałania 1.1.1. „Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa”. Pamiętajmy, że środki unijne pozostające do rozdysponowania w ramach tego działania (20 mln euro) powinny przyczyniać się do realizacji projektów poprawiających innowacyjność i konkurencyjność w przedsiębiorstwie. Projekty takie mogą obejmować np. rozszerzenie podstawowej działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa poprzez zakup urządzeń i maszyn, które pozwolą wprowadzić na rynek nowe produkty lub usługi. Przyjęto, że w ramach tego poddziałania mogą być realizowane 2 rodzaje projektów tzn. projekty o wartości całkowitej do 200 tys złotych (tzw. „małe dotacje”) oraz projekty o wartości całkowitej powyżej 200 tys złotych. Mikroprzedsiębiorcy, którzy chcą sięgnąć po unijną dotację w ramach tego poddziałania mogą otrzymać maksymalnie do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie, a w przypadku projektów dotyczących działalności transportowej – do 40%. Nabór dokumentów aplikacyjnych umożliwiających przyznanie unijnej dotacji odbywa się w terminach określonych w harmonogramie naboru wniosków.

W przypadku projektu inwestycyjnego realizowanego przez mikroprzedsiębiorcę w województwie zachodniopomorskim o wartości całkowitej 180 tys złotych, gdzie 150 tys złotych stanowi kwota wydatków kwalifikowanych to unijna dotacja dla tego projektu będzie w stanie pokryć do 90 tys złotych.

Polecamy serwis Umowy

Jednakże nie tylko mikroprzedsiębiorcy mają szansę zawnioskować o unijną dotację w województwie zachodniopomorskim. O unijne granty w ramach tego programu mogą starać się także małe i średnie przedsiębiorstwa. O możliwościach dofinansowania ich projektów piszę w drugiej części artykułu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama