REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część I

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dofinansowanie MŚP
Dofinansowanie MŚP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dotacje unijne przeznaczone na rozwój przedsiębiorstw w regionach cieszą się niesłabnącą popularnością. Również przedsiębiorcy zamierzający realizować swoje projekty na obszarze województwa zachodniopomorskiego mogą sięgnąć po unijną dotację.

W okresie 2007-2013 wsparcie rozwoju przedsiębiorczości w regionach udzielane jest w ramach tzw. regionalnych programach operacyjnych. W zależności od województwa pomoc ta skierowana jest na wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, realizujących projekty inwestycyjne podnoszące konkurencyjność społeczno-gospodarczą danego regionu. Taka możliwość została również udostępniona przedsiębiorcom, którzy zamierzają realizować swoje projekty na terenie województwa zachodniopomorskiego. Za pośrednictwem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego mogą oni otrzymać unijne dofinansowanie pokrywające znaczną część kosztów inwestycji w firmach.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dotację w ramach RPO WZ?

Wsparcie przedsiębiorców w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego odbywa się za pomocą I osi priorytetowej. W zależności od podddziałania wsparcie mogą otrzymać mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa.

Podmiotami upoważnionymi do aplikowania o środki unijne są przedsiębiorstwa posiadające swoją siedzibę na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej i realizujące projekty, będące przedmiotem unijnego dofinansowania, na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Porównaj: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Mikroprzedsiębiorstwa

REKLAMA

Najmniejsze przedsiębiorstwa (określone kryteriami UE - patrz „Słowniczek”) mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów inwestycyjnych w ramach poddziałania 1.1.1. „Inwestycje w mikroprzedsiębiorstwa”. Pamiętajmy, że środki unijne pozostające do rozdysponowania w ramach tego działania (20 mln euro) powinny przyczyniać się do realizacji projektów poprawiających innowacyjność i konkurencyjność w przedsiębiorstwie. Projekty takie mogą obejmować np. rozszerzenie podstawowej działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa poprzez zakup urządzeń i maszyn, które pozwolą wprowadzić na rynek nowe produkty lub usługi. Przyjęto, że w ramach tego poddziałania mogą być realizowane 2 rodzaje projektów tzn. projekty o wartości całkowitej do 200 tys złotych (tzw. „małe dotacje”) oraz projekty o wartości całkowitej powyżej 200 tys złotych. Mikroprzedsiębiorcy, którzy chcą sięgnąć po unijną dotację w ramach tego poddziałania mogą otrzymać maksymalnie do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie, a w przypadku projektów dotyczących działalności transportowej – do 40%. Nabór dokumentów aplikacyjnych umożliwiających przyznanie unijnej dotacji odbywa się w terminach określonych w harmonogramie naboru wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku projektu inwestycyjnego realizowanego przez mikroprzedsiębiorcę w województwie zachodniopomorskim o wartości całkowitej 180 tys złotych, gdzie 150 tys złotych stanowi kwota wydatków kwalifikowanych to unijna dotacja dla tego projektu będzie w stanie pokryć do 90 tys złotych.

Polecamy serwis Umowy

Jednakże nie tylko mikroprzedsiębiorcy mają szansę zawnioskować o unijną dotację w województwie zachodniopomorskim. O unijne granty w ramach tego programu mogą starać się także małe i średnie przedsiębiorstwa. O możliwościach dofinansowania ich projektów piszę w drugiej części artykułu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA