REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Regionalne programy operacyjne
Regionalne programy operacyjne

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz realizację nowoczesnego przedsięwzięcia, zainteresuj się już dziś możliwościami wsparcia, które oferuje Unia Europejska w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych.

Co to są regionalne programy operacyjne?

REKLAMA

W ramach obecnej perspektywy finansowej, czyli do 2013 roku, Unia Europejska wspiera przedsiębiorców w ramach tzw. regionalnych programów operacyjnych. Regionalne programy operacyjne stanowią obok programów krajowych, dodatkowy instrument wspierania rozwoju. Przyjęto, iż każde województwo posiada swój własny regionalny program operacyjny. Jednakże w odróżnieniu od programów krajowych takich jak Innowacyjna Gospodarka ustalono, iż regionalne programy operacyjne będą zarządzane regionalnie przez marszałków województw, a nie centralnie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Podczas programowania funduszy unijnych na obecny okres, przyjęto, bowiem założenie, że nikt jak władze regionalne nie potrafi lepiej rozwiązywać problemów lokalnych społeczności. Tak, więc w obecnej perspektywie mamy do dyspozycji 16 regionalnych programów operacyjnych, które wspierają w różnym zakresie i stopniu przedsiębiorców. 

REKLAMA

Kompendium informacji dla potencjalnych wnioskodawców regionalnych programów operacyjnych powinny być, w pierwszej kolejności, strony internetowe instytucji zarządzających tymi programami, czyli urzędów marszałkowskich. 

Zobacz także: Ile możesz zyskać dzięki dofinansowaniu z UE

Na co można otrzymać środki z regionalnych programów operacyjnych?

Struktura regionalnych programów operacyjnych jest różna w zależności od specyfiki i problemów danego województwa. W przypadku przedsiębiorców, środki unijne kierowane są przede wszystkim na inwestycje związane z podnoszeniem konkurencyjności i innowacyjności w regionie. Co to znaczy? W zależności od regionalnego programu operacyjnego możemy otrzymać dofinansowanie na działania związane np. z rozbudową lub nabyciem przedsiębiorstwa, dostosowaniem do wymogów ochrony środowiska, wprowadzeniem zmian w procesie produkcyjnym, promocją produktów, wzmocnieniem współpracy z ośrodkami naukowymi w dziedzinie B+R, modernizacją środków trwałych itp. Katalog potencjalnych możliwości jest dość bogaty.

Zapoznaj się z serwisem Zakładam firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Szczegółowe typy projektów, które mogą otrzymać wsparcie zostały sprecyzowane w dokumentach tj. szczegółowe opisy priorytetów dla danych programów operacyjnych. Dokumenty te znajdują się do pobrania na stronach internetowych urzędów marszałkowskich dla danego województwa.

W przypadku niektórych programów zostały wyznaczone instytucje pośredniczące II stopnia – to one są odpowiedzialne za nabór wniosków. Zatem szukając potencjalnego źródła sfinansowania naszej inwestycji w pierwszej kolejności powinniśmy zaznajomić się ze stronami internetowymi IP II, gdyż tam znajdują się najbardziej aktualne informacje dotyczące konkursów, w tym harmonogramy ich ogłaszania.

Dofinansowanie przyznawane jest w wysokości określonej w dokumentach strategicznych oraz w zależności od tego czy projekt jest objęty pomocą publiczną czy nie.

Szczegółowe informacje odnośnie wysokości potencjalnego wsparcia, typów projektów, beneficjentów, minimalnych wartości projektów znajduje się zawsze w ogłoszeniu oraz regulaminie konkursu. W tym kontekście warto zaznaczyć, iż zgodnie z linią demarkacyjną wartość wydatków kwalifikowanych projektów dla przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych nie może przekroczyć 8 mln złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA