Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część II
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą i chcesz zrealizować swoją inwestycję na terenie województwa zachodniopomorskiego koniecznie musisz zapoznać się z zasadami unijnego wsparcia w ramach tzw. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki temu programowi można otrzymać dofinansowanie na realizację inwestycji w przedsiębiorstwie, która podnosi konkurencyjność i innowacyjność naszej firmy. Pamiętajmy również o tym, że priorytetowo traktowane będą projekty, które przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy.
REKLAMA
W poprzedniej części artykułu syntetycznie przedstawiłem warunki dofinansowania projektów w sektorze mikroprzedsiębiorstw, teraz kolej na małe i średnie przedsiębiorstwa.
Małe i średnie przedsiębiorstwa
Przedsiębiorcy reprezentujący sektor małych i średnich przedsiębiorstw (zgodnie z unijnymi kryteriami) mogą skorzystać z dofinansowania w ramach poddziałania 1.1.2. „Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa”. W ramach tego poddziałania wspierane są inwestycje podnoszące konkurencyjność oraz zdolność inwestycyjną poprzez wprowadzanie w przedsiębiorstwie innowacji produktowej lub procesowej. Podobnie jak w przypadku mikroprzedsiębiostw warto zadbać aby nasz projekt przyczyniał się do stworzenia nowych miejsc pracy, gdyż zwiększa to nasze szanse na przyznanie unijnego wsparcia.
Porównaj: Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim
Dofinansowanie unijne może zostać przyznane na realizację projektów dotyczących rozszerzenia zakresu działalności gospodarczej, zmianę produktu lub usługi, dywersyfikację działalności poprzez wprowadzenie nowego produktu lub usługi czy uruchomienie działalności nowopowstałego przedsiębiorstwa. Jak widać powyżej spektrum możliwości otrzymania wsparcia jest dość szerokie. Wnioskowanie o unijne wsparcie odbywa się w określonej wysokości. I tak dla małych przedsiębiorstw maksymalny poziom unijnej dotacji wynosi 40% wydatków kwalifikowanych, natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw 50% (z wyłączeniem projektów dotyczących działalności transportowej). Oznacza to, że niemalże połowa poniesionych nakładów na realizację projektów może zostać pokryta ze środków europejskich.
Zgodnie z aktualnym harmonogramem nabór wniosków o dofinansowanie w ramach poddziałania 1.12 planowany jest na lipiec 2010 roku.
Polecamy serwis Mała firma
Do rozdysponowania na projekty małych i średnich przedsiębiorstw w ramach tego poddziałania pozostawiono kwotę 48 mln euro. Pamiętajmy jednakże, że jest to kwota alokacji dla poddziałania w ramach okresu 2007-2013, co oznacza, iż w ramach konkretnego naboru wniosków jest ona odpowiednio mniejsza i każdorazowo określona w ogłoszeniu o naborze wniosków. Przy czy jeszcze jedna ważna informacja – wnioskodawcy zamierzający zrealizować projekty przy współudziale środków unijnych z tego działania muszą dokładnie skalkulować budżet projektu. Innymi słowy przed potencjalnymi wnioskodawcami postawiono wymóg zachowania określonych wartości całkowitych projektu, tzn. minimalnego progu 40 tys złotych oraz maksymalnego 7,99 mln złotych. Pamiętajmy, że niedotrzymanie tych wymogów może skutkować odrzuceniem naszego projektu z oceny i odmową przyznania dofinansowania.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu może wynieść 2 mln złotych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.