reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Regiony > Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część II

Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część II

Unijny grant może skutecznie zwiększyć konkurencyjność i atrakcyjność naszego przedsiębiorstwa na rynku. Dlaczego masz stać biernie i przyglądać się jak unijny tort topnieje w oczach? Powalcz już dzisiaj o swoją część unijnych pieniędzy.

Jeśli jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą i chcesz zrealizować swoją inwestycję na terenie województwa zachodniopomorskiego koniecznie musisz zapoznać się z zasadami unijnego wsparcia w ramach tzw. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki temu programowi można otrzymać dofinansowanie na realizację inwestycji w przedsiębiorstwie, która podnosi konkurencyjność i innowacyjność naszej firmy. Pamiętajmy również o tym, że priorytetowo traktowane będą projekty, które przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy.

W poprzedniej części artykułu syntetycznie przedstawiłem warunki dofinansowania projektów w sektorze mikroprzedsiębiorstw, teraz kolej na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Małe i średnie przedsiębiorstwa

Przedsiębiorcy reprezentujący sektor małych i średnich przedsiębiorstw (zgodnie z unijnymi kryteriami) mogą skorzystać z dofinansowania w ramach poddziałania 1.1.2. „Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa”. W ramach tego poddziałania wspierane są inwestycje podnoszące konkurencyjność oraz zdolność inwestycyjną poprzez wprowadzanie w przedsiębiorstwie innowacji produktowej lub procesowej. Podobnie jak w przypadku mikroprzedsiębiostw warto zadbać aby nasz projekt przyczyniał się do stworzenia nowych miejsc pracy, gdyż zwiększa to nasze szanse na przyznanie unijnego wsparcia.

Porównaj: Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim

Dofinansowanie unijne może zostać przyznane na realizację projektów dotyczących rozszerzenia zakresu działalności gospodarczej, zmianę produktu lub usługi, dywersyfikację działalności poprzez wprowadzenie nowego produktu lub usługi czy uruchomienie działalności nowopowstałego przedsiębiorstwa. Jak widać powyżej spektrum możliwości otrzymania wsparcia jest dość szerokie. Wnioskowanie o unijne wsparcie odbywa się w określonej wysokości. I tak dla małych przedsiębiorstw maksymalny poziom unijnej dotacji wynosi 40% wydatków kwalifikowanych, natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw 50% (z wyłączeniem projektów dotyczących działalności transportowej). Oznacza to, że niemalże połowa poniesionych nakładów na realizację projektów może zostać pokryta ze środków europejskich. 

Zgodnie z aktualnym harmonogramem nabór wniosków o dofinansowanie w ramach poddziałania 1.12 planowany jest na lipiec 2010 roku.

Polecamy serwis Mała firma

Do rozdysponowania na projekty małych i średnich przedsiębiorstw w ramach tego poddziałania pozostawiono kwotę 48 mln euro. Pamiętajmy jednakże, że jest to kwota alokacji dla poddziałania w ramach okresu 2007-2013, co oznacza, iż w ramach konkretnego naboru wniosków jest ona odpowiednio mniejsza i każdorazowo określona w ogłoszeniu o naborze wniosków. Przy czy jeszcze jedna ważna informacja – wnioskodawcy zamierzający zrealizować projekty przy współudziale środków unijnych z tego działania muszą dokładnie skalkulować budżet projektu. Innymi słowy przed potencjalnymi wnioskodawcami postawiono wymóg zachowania określonych wartości całkowitych projektu, tzn. minimalnego progu 40 tys złotych oraz maksymalnego 7,99 mln złotych. Pamiętajmy, że niedotrzymanie tych wymogów może skutkować odrzuceniem naszego projektu z oceny i odmową przyznania dofinansowania. 

Maksymalna wartość dofinansowania projektu może wynieść 2 mln złotych.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dofinansowanie MŚP
Dofinansowanie MŚP

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama