REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie MŚP w województwie zachodniopomorskim w 2010 roku – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dofinansowanie MŚP
Dofinansowanie MŚP

REKLAMA

REKLAMA

Unijny grant może skutecznie zwiększyć konkurencyjność i atrakcyjność naszego przedsiębiorstwa na rynku. Dlaczego masz stać biernie i przyglądać się jak unijny tort topnieje w oczach? Powalcz już dzisiaj o swoją część unijnych pieniędzy.

Jeśli jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą i chcesz zrealizować swoją inwestycję na terenie województwa zachodniopomorskiego koniecznie musisz zapoznać się z zasadami unijnego wsparcia w ramach tzw. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Dzięki temu programowi można otrzymać dofinansowanie na realizację inwestycji w przedsiębiorstwie, która podnosi konkurencyjność i innowacyjność naszej firmy. Pamiętajmy również o tym, że priorytetowo traktowane będą projekty, które przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy.

REKLAMA

W poprzedniej części artykułu syntetycznie przedstawiłem warunki dofinansowania projektów w sektorze mikroprzedsiębiorstw, teraz kolej na małe i średnie przedsiębiorstwa.

Małe i średnie przedsiębiorstwa

Przedsiębiorcy reprezentujący sektor małych i średnich przedsiębiorstw (zgodnie z unijnymi kryteriami) mogą skorzystać z dofinansowania w ramach poddziałania 1.1.2. „Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa”. W ramach tego poddziałania wspierane są inwestycje podnoszące konkurencyjność oraz zdolność inwestycyjną poprzez wprowadzanie w przedsiębiorstwie innowacji produktowej lub procesowej. Podobnie jak w przypadku mikroprzedsiębiostw warto zadbać aby nasz projekt przyczyniał się do stworzenia nowych miejsc pracy, gdyż zwiększa to nasze szanse na przyznanie unijnego wsparcia.

Porównaj: Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim

Dofinansowanie unijne może zostać przyznane na realizację projektów dotyczących rozszerzenia zakresu działalności gospodarczej, zmianę produktu lub usługi, dywersyfikację działalności poprzez wprowadzenie nowego produktu lub usługi czy uruchomienie działalności nowopowstałego przedsiębiorstwa. Jak widać powyżej spektrum możliwości otrzymania wsparcia jest dość szerokie. Wnioskowanie o unijne wsparcie odbywa się w określonej wysokości. I tak dla małych przedsiębiorstw maksymalny poziom unijnej dotacji wynosi 40% wydatków kwalifikowanych, natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw 50% (z wyłączeniem projektów dotyczących działalności transportowej). Oznacza to, że niemalże połowa poniesionych nakładów na realizację projektów może zostać pokryta ze środków europejskich. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z aktualnym harmonogramem nabór wniosków o dofinansowanie w ramach poddziałania 1.12 planowany jest na lipiec 2010 roku.

Polecamy serwis Mała firma

Do rozdysponowania na projekty małych i średnich przedsiębiorstw w ramach tego poddziałania pozostawiono kwotę 48 mln euro. Pamiętajmy jednakże, że jest to kwota alokacji dla poddziałania w ramach okresu 2007-2013, co oznacza, iż w ramach konkretnego naboru wniosków jest ona odpowiednio mniejsza i każdorazowo określona w ogłoszeniu o naborze wniosków. Przy czy jeszcze jedna ważna informacja – wnioskodawcy zamierzający zrealizować projekty przy współudziale środków unijnych z tego działania muszą dokładnie skalkulować budżet projektu. Innymi słowy przed potencjalnymi wnioskodawcami postawiono wymóg zachowania określonych wartości całkowitych projektu, tzn. minimalnego progu 40 tys złotych oraz maksymalnego 7,99 mln złotych. Pamiętajmy, że niedotrzymanie tych wymogów może skutkować odrzuceniem naszego projektu z oceny i odmową przyznania dofinansowania. 

Maksymalna wartość dofinansowania projektu może wynieść 2 mln złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA