REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim
Jak aplikować o środki na rozwój przedsiębiorczości w świętokrzyskim

REKLAMA

REKLAMA

Długo oczekiwany konkurs na unijne dotacje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie świętokrzyskim ruszy za kilka dni. Warto ten czas wykorzystać na poznanie zasad aplikowania o środki unijne i przygotowanie niezbędnej dokumentacji aplikacyjnej. Od jakości jej wykonania może bowiem zależeć przyznanie unijnych pieniędzy na rozwój naszej firmy.

Po pierwsze – SzOP

Wiemy już że nabór wniosków o dofinansowanie będzie prowadzony w terminie od 1 czerwca do 2 lipca 2010 roku. Teraz musimy dokładnie przemyśleć jakiego rodzaju projekt chcielibyśmy zrealizować przy udziale środków unijnych. Innymi słowy warto zastanowić się nad potrzebami naszego przedsiębiorstwa i rozważyć np. konieczność jego rozbudowy lub np. zakup nowego wyposażenia i urządzeń, który pozwoli wdrożyć w naszym przedsiębiorstwie nowy, innowacyjny produkt lub usługę. Za źródło informacji w tym temacie posłuży nam tzw. „Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 – 2013” (SzOP), który stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych wnioskodawców starających się o przyznanie unijnej dotacji w województwie świętokrzyskim.

REKLAMA

Aktualne wersje dokumentów programowych znajdują się na stronie internetowej http://www.rpo-swietokrzyskie.pl, w zakładce „Dokumenty do pobrania”-> „Dokumenty programowe”.

Porównaj: Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

REKLAMA

W przypadku przedsiębiorców zainteresowanych otrzymaniem unijnej dotacji na rozwój swoich firm zadanie jest ułatwione, z tego względu, że wsparcie dla MŚP przyznawane jest w ramach działania 1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Musimy zatem sprawdzić czy my jako potencjalny wnioskodawca spełniamy wymagania dotyczące możliwości aplikowania o środki z tego działania (czy np. nasze przedsiębiorstwo reprezentuje sektor MŚP w rozumieniu unijnych przepisów).

Musimy pamiętać, że nawet w przypadku spełniania przez nas wymogu dotyczącego potencjalnej kwalifkowalności wnioskodawcy (zgodnie z SzOP), katalog podmiotów, które mogą wnioskować o przyznanie unijnej pomocy może zostać zawężony w dokumentacji konkursowej przygotowywanej na potrzeby konkretnego konkursu. Innymi słowy, regulamin konkursu może stanowić, że w ramach danego naboru wniosków o dofinansowanie, podmiotami upoważnionymi do ich składania mogą być tylko np. mikro przedsiębiorstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po drugie – wydatki kwalifikowane

W ramach realizowanego projektu planujemy ponieść różne kategorie wydatków. Mogą być one związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji technicznej czy przetargowej, zakupem środków trwałych, licencji, wynagrodzeniem pracowników, zakupem gruntów, amortyzacją itp. 

Polecamy serwis Zakładam firmę

REKLAMA

Wydatki, które będą mogły zostać odzyskane ze środków europejskich określane są mianem wydatków kwalifikowanych. Ich refundacja będzie możliwa tylko na zasadach określonych w odpowiednich dokumentach i wytycznych. W celu określenia czy wydatki planowane do poniesienia w ramach projektu będą mogły zostać uznane za kwalifikowane pomocne będą informacje zawarte w SzoP, jak również w podręczniku kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 oraz w dokumentacji konkursowej.

Część wydatków realizowanych w ramach projektu zostanie uznana za niekwalifikowana do wsparcia z funduszy i będzie musiała zostać pokryta ze środków własnych wnioskodawcy. Do wydatków takich należy zaliczyć m.in. koszty prowizji pobieranych w ramach operacji wymiany walut oraz ujemne różnice kursowe ponoszone w ramach wdrażania projektu, pokrycie kosztów kar i grzywien, a także kosztów procesów sądowych oraz kosztów realizacji ewentualnych postanowień wydanych przez sąd, nabycie aktywów, które były współfinansowane ze środków krajowych lub wspólnotowych w ciągu 7 lat poprzedzających datę ich nabycia.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, koszty poniesione na wypełnienie formularza wniosku (aplikacyjnego) o dofinansowanie projektu należy uznać za koszty niekwalifikowalne.

Po trzecie – wniosek o dofinansowanie

Formularz wniosku o dofinansowanie stanowi podstawę do aplikowania o środki unijne. Jego staranne wypełnienie może przyczynić się do skutecznego przyznania dotacji. Obowiązujący wzór formularza dostępny jest na stronie organizującej dany konkurs. Do każdego wzoru wniosku o dofinansowanie jest stworzona instrukcja jego wypełniania. Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć niezbędną dokumenty dodatkowe (tzw. załączniki). Ich kompletność jest badana podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA