REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu
Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy z Mazowsza zainteresowani pozyskaniem zewnętrznego kapitału na rozwój swojej firmy powinni poszukać możliwości sfinansowania swoich przedsięwzięć z funduszy unijnych.

W przypadku inwestycji realizowanych na obszarze województwa mazowieckiego doskonałym narzędziem wsparcia finansowego może być Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego. W ramach tego programu wsparcie jest kierowane na wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które realizują projekty służące podniesieniu ich konkurencyjności i wyzwaniom na rynku.

REKLAMA

Największą popularnością wśród przedsiębiorców w ramach RPO WM cieszy się działanie 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości”. Jest to spowodowane również tym, że w ramach tego działania łączna kwota przewidziana na wsparcie przedsiębiorców wynosi ponad 165 mln euro. Jest zatem o co walczyć. Co więcej, zgodnie z obowiązującym harmonogramem naboru wniosków, uruchomienie konkursu w ramach tego działania to maj 2010. Z uwagi na zbliżający się termin naboru warto poznać podstawowe zasad, aby móc skutecznie aplikować o środki w ramach tego działania.

Aktualne informacje dotyczące uruchomienia naboru wniosków znajdują się na stronie internetowej Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, pod adresem: http://www.mazowia.eu

Przeczytaj także: Zasady sporządzenia dobrego biznesplanu

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie projektów w ramach Działania 1.5 RPO WM ubiegać mogą się przedsiębiorcy, którzy spełniają kryteria określone w regulaminie konkursu, z wyłączeniem podmiotów, do których mają zastosowanie przepisy w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Celem Działania jest podniesienie konkurencyjności mikroprzedsiębiorstw i MSP poprzez dostosowanie do wymogów rynkowych, w tym zapewnienie dostępu do nowych technologii, systemów certyfikacji i jakości.

W związku z powyższym działanie to zostało ukierunkowane na podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez realizację nowych inwestycji. Rozumie się poprzez to inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem nowego przedsiębiorstwa, rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacją produkcji przedsiębiorstwa poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów lub zasadniczą zmianą dotyczącą procesu produkcyjnego w istniejącym przedsiębiorstwie. Ponadto istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na nabycie środków trwałych bezpośrednio związanych z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby zakup nie nastąpił, przy czym środki nabywanesą przez inwestora niezależnego od zbywcy.

Wśród wydatków, które można uznać za potencjalnie kwalifikowane należą koszty ponoszone na prace przygotowawcze, w tym m.in.:

 • przygotowanie dokumentacji technicznej: koncepcja budowlana, projekt budowlany, projekt wykonawczy, itp.,
 • przygotowanie biznes planu,
 • raport oddziaływania na środowisko,
 • zakup nieruchomości niezabudowanej nierozerwalnie związanej z realizacją projektu (maksymalnie 10% całkowitych kosztów kwalifikowalnych w ramach projektu),

W przypadku wydatków związanych z etapem realizacyjnym, za kwalifikowane mogą zostać uznane ponoszone m.in. na:

 • prace budowlano-montażowe,
 • prace instalacyjne,
 • zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu,
 • zakup nowych środków trwałych bezpośrednio związanych z realizacją projektu,
 • zakup specjalistycznych usług doradczych w zakresie jakości, innowacji i nowych technologii, pozyskiwania zewnętrznego finansowania,
 • koszty informacji i promocji projektu integralnie związane z jego realizacją.

Polecamy serwis Umowy

W ramach Działania będą mogły być realizowane również usługi doradcze w zakresie projektowania, wdrażania i doskonalenia nowego produktu lub usługi, systemów zarządzania jakością i innych wspomagających zarządzanie, zarządzania środowiskiem, BHP oraz w zakresie certyfikacji wyrobów, usług, maszyn i urządzeń.

Za wydatek niekwalifikowany jest uznawany koszt poniesiony na przygotowanie (wypełnienie) wniosku o dofinansowanie projektu.

Przewidzianą formą finansowania dla wniosków składanych w ramach działania 1.5 Rozwój przedsiębiorczości są refundacja lub zaliczka. Maksymalna wartość projektu dla projektów innowacyjnych wynosi 8 mln zł, natomiast minimalna wartość projektu wynosi powyżej 40 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA