REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja na przygotowanie i wdrożenie planu rozwoju eksportu. Działanie 6.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 6.1 POIG
Działanie 6.1 POIG
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej powinieneś zachować czujność. Twój wniosek zostanie poddany ocenie, podczas której możesz zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień.

Przypomnijmy – w ramach tego działania wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorcy na przygotowanie (etap I) i wdrożenie planu rozwoju eksportu (etap II).

REKLAMA

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas ostatniego naboru wniosków, przedsiębiorca zainteresowany otrzymaniem wsparcia, wypełnia wniosek o dofinansowanie w aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP. Należy pamiętać, że wniosek ten powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków dla działania 6.1, która również dostępna jest na stronach internetowych agencji. Wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami (dokumentami wymienionymi we wniosku) należy dostarczyć do Regionalnej Instytucji Finansującej - RIF, właściwej dla siedziby wnioskodawcy. Dodatkowo wymagane jest aby do dokumentacji papierowej została załączona wersja elektroniczna wniosku zapisana na nośniku elektronicznym (tożsama z wersją papierową).

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

W ramach ogłoszonego naboru, wnioskodawca składa dokumentacje aplikacyjną w zakresie przygotowania planu rozwoju eksportu. Po otrzymaniu informacji o pozytywnej weryfikacji planu, przedsiębiorca powinien zawnioskować, w ramach wyznaczonej rundy aplikacyjnej, o dofinansowanie etapu II, czyli wdrożenie planu w życie.

Terminy składania wniosków o dofinansowanie, miejsce składania wniosków oraz wysokość budżetu przeznaczonego na rundę aplikacyjną, określone są w ogłoszeniu o naborze wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Ocena formalna jest dokonywana przez pracowników RIF. Na tym etapie badana jest mi.n. kompletność złożonej dokumentacji, kwalifikowalność wnioskodawcy czy zgodność projektu z politykami horyzontalnymi. W przypadku wystąpienia uchybień, które można poprawić/uzupełnić na tym etapie oceny, wnioskodawca wzywany jest do poprawienia/uzupełnienia. O takiej konieczności wnioskodawca jest informowany za pomocą faksu (na numer wskazany we wniosku o dofinansowanie) lub e-mailem.

Polecamy serwis: Mała firma

Wnioskodawca jest zobowiązany do uzupełnienia/poprawienia dokumentacji w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu przesłania potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień/poprawy.

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku pozostałych działań, konkretne uchybienie wykryte we wniosku można poprawiać tylko raz. Jeżeli przedsiębiorca został wezwany do uzupełnia wniosku o dofinansowanie, należy to zrobić za pomocą Generatora Wniosków. Po uzupełnieniu, wniosek należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do RIF. Za datę wpływu poprawionej wersji wniosku uznaje się datę wpływu wersji papierowej do RIF. Po dostarczeniu poprawionej wniosku do RIF podlega on ponownej ocenie. Po spełnieniu przez dokumentację wszystkich kryteriów formalnych, jest ona przekazywana do oceny merytorycznej. Podczas tej oceny wnioski są badane pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych obligatoryjnych oraz fakultatywnych.

Co jest warte podkreślenia, ocena merytoryczna fakultatywna dla etapu I, czyli przygotowania planu rozwoju eksportu jest dokonywana w systemie zero-jedynkowym. W trakcie tej oceny, wnioskodawca może zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień do złożonej dokumentacji. O takiej konieczności przedsiębiorca jest informowany faksem lub e-mailem.

Przedsiębiorca, który został poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień podczas oceny merytorycznej, powinien zrobić to niezwłocznie w terminie 3 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia wezwania. W przypadku nieudzielenia takich wyjaśnień ocena będzie dokonana na podstawie dostępnych informacji.

Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do objęcia wsparciem musi spełniać wszystkie kryteria obligatoryjne podczas oceny merytorycznej. W przypadku, gdy dostępny budżet nie wystarczy na dofinansowanie wszystkich pozytywnie ocenionych projektów, w ramach I etapu wsparcie uzyskują projekty, które spełniają największą liczbę kryteriów fakultatywnych. W ramach II etapu o otrzymaniu wsparcia decyduje jedynie data wpływu kompletnego wniosku.

Po zatwierdzeniu listy rankingowej projektów, informacja w tym zakresie jest umieszczana na stronie internetowej RIF/PARP, a wnioskodawcy są pisemnie informowani o wynikach oceny projektu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA