REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja na przygotowanie i wdrożenie planu rozwoju eksportu. Działanie 6.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 6.1 POIG
Działanie 6.1 POIG
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej powinieneś zachować czujność. Twój wniosek zostanie poddany ocenie, podczas której możesz zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień.

Przypomnijmy – w ramach tego działania wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorcy na przygotowanie (etap I) i wdrożenie planu rozwoju eksportu (etap II).

REKLAMA

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas ostatniego naboru wniosków, przedsiębiorca zainteresowany otrzymaniem wsparcia, wypełnia wniosek o dofinansowanie w aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP. Należy pamiętać, że wniosek ten powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków dla działania 6.1, która również dostępna jest na stronach internetowych agencji. Wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami (dokumentami wymienionymi we wniosku) należy dostarczyć do Regionalnej Instytucji Finansującej - RIF, właściwej dla siedziby wnioskodawcy. Dodatkowo wymagane jest aby do dokumentacji papierowej została załączona wersja elektroniczna wniosku zapisana na nośniku elektronicznym (tożsama z wersją papierową).

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

W ramach ogłoszonego naboru, wnioskodawca składa dokumentacje aplikacyjną w zakresie przygotowania planu rozwoju eksportu. Po otrzymaniu informacji o pozytywnej weryfikacji planu, przedsiębiorca powinien zawnioskować, w ramach wyznaczonej rundy aplikacyjnej, o dofinansowanie etapu II, czyli wdrożenie planu w życie.

Terminy składania wniosków o dofinansowanie, miejsce składania wniosków oraz wysokość budżetu przeznaczonego na rundę aplikacyjną, określone są w ogłoszeniu o naborze wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Ocena formalna jest dokonywana przez pracowników RIF. Na tym etapie badana jest mi.n. kompletność złożonej dokumentacji, kwalifikowalność wnioskodawcy czy zgodność projektu z politykami horyzontalnymi. W przypadku wystąpienia uchybień, które można poprawić/uzupełnić na tym etapie oceny, wnioskodawca wzywany jest do poprawienia/uzupełnienia. O takiej konieczności wnioskodawca jest informowany za pomocą faksu (na numer wskazany we wniosku o dofinansowanie) lub e-mailem.

Polecamy serwis: Mała firma

Wnioskodawca jest zobowiązany do uzupełnienia/poprawienia dokumentacji w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu przesłania potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień/poprawy.

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku pozostałych działań, konkretne uchybienie wykryte we wniosku można poprawiać tylko raz. Jeżeli przedsiębiorca został wezwany do uzupełnia wniosku o dofinansowanie, należy to zrobić za pomocą Generatora Wniosków. Po uzupełnieniu, wniosek należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do RIF. Za datę wpływu poprawionej wersji wniosku uznaje się datę wpływu wersji papierowej do RIF. Po dostarczeniu poprawionej wniosku do RIF podlega on ponownej ocenie. Po spełnieniu przez dokumentację wszystkich kryteriów formalnych, jest ona przekazywana do oceny merytorycznej. Podczas tej oceny wnioski są badane pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych obligatoryjnych oraz fakultatywnych.

Co jest warte podkreślenia, ocena merytoryczna fakultatywna dla etapu I, czyli przygotowania planu rozwoju eksportu jest dokonywana w systemie zero-jedynkowym. W trakcie tej oceny, wnioskodawca może zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień do złożonej dokumentacji. O takiej konieczności przedsiębiorca jest informowany faksem lub e-mailem.

Przedsiębiorca, który został poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień podczas oceny merytorycznej, powinien zrobić to niezwłocznie w terminie 3 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia wezwania. W przypadku nieudzielenia takich wyjaśnień ocena będzie dokonana na podstawie dostępnych informacji.

Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do objęcia wsparciem musi spełniać wszystkie kryteria obligatoryjne podczas oceny merytorycznej. W przypadku, gdy dostępny budżet nie wystarczy na dofinansowanie wszystkich pozytywnie ocenionych projektów, w ramach I etapu wsparcie uzyskują projekty, które spełniają największą liczbę kryteriów fakultatywnych. W ramach II etapu o otrzymaniu wsparcia decyduje jedynie data wpływu kompletnego wniosku.

Po zatwierdzeniu listy rankingowej projektów, informacja w tym zakresie jest umieszczana na stronie internetowej RIF/PARP, a wnioskodawcy są pisemnie informowani o wynikach oceny projektu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA