REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja na przygotowanie i wdrożenie planu rozwoju eksportu. Działanie 6.1 POIG

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 6.1 POIG
Działanie 6.1 POIG
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej powinieneś zachować czujność. Twój wniosek zostanie poddany ocenie, podczas której możesz zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień.

Przypomnijmy – w ramach tego działania wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorcy na przygotowanie (etap I) i wdrożenie planu rozwoju eksportu (etap II).

REKLAMA

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas ostatniego naboru wniosków, przedsiębiorca zainteresowany otrzymaniem wsparcia, wypełnia wniosek o dofinansowanie w aplikacji Generator Wniosków, która dostępna jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP. Należy pamiętać, że wniosek ten powinien zostać wypełniony zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosków dla działania 6.1, która również dostępna jest na stronach internetowych agencji. Wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami (dokumentami wymienionymi we wniosku) należy dostarczyć do Regionalnej Instytucji Finansującej - RIF, właściwej dla siedziby wnioskodawcy. Dodatkowo wymagane jest aby do dokumentacji papierowej została załączona wersja elektroniczna wniosku zapisana na nośniku elektronicznym (tożsama z wersją papierową).

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

W ramach ogłoszonego naboru, wnioskodawca składa dokumentacje aplikacyjną w zakresie przygotowania planu rozwoju eksportu. Po otrzymaniu informacji o pozytywnej weryfikacji planu, przedsiębiorca powinien zawnioskować, w ramach wyznaczonej rundy aplikacyjnej, o dofinansowanie etapu II, czyli wdrożenie planu w życie.

Terminy składania wniosków o dofinansowanie, miejsce składania wniosków oraz wysokość budżetu przeznaczonego na rundę aplikacyjną, określone są w ogłoszeniu o naborze wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Ocena formalna jest dokonywana przez pracowników RIF. Na tym etapie badana jest mi.n. kompletność złożonej dokumentacji, kwalifikowalność wnioskodawcy czy zgodność projektu z politykami horyzontalnymi. W przypadku wystąpienia uchybień, które można poprawić/uzupełnić na tym etapie oceny, wnioskodawca wzywany jest do poprawienia/uzupełnienia. O takiej konieczności wnioskodawca jest informowany za pomocą faksu (na numer wskazany we wniosku o dofinansowanie) lub e-mailem.

Polecamy serwis: Mała firma

Wnioskodawca jest zobowiązany do uzupełnienia/poprawienia dokumentacji w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu przesłania potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień/poprawy.

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku pozostałych działań, konkretne uchybienie wykryte we wniosku można poprawiać tylko raz. Jeżeli przedsiębiorca został wezwany do uzupełnia wniosku o dofinansowanie, należy to zrobić za pomocą Generatora Wniosków. Po uzupełnieniu, wniosek należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do RIF. Za datę wpływu poprawionej wersji wniosku uznaje się datę wpływu wersji papierowej do RIF. Po dostarczeniu poprawionej wniosku do RIF podlega on ponownej ocenie. Po spełnieniu przez dokumentację wszystkich kryteriów formalnych, jest ona przekazywana do oceny merytorycznej. Podczas tej oceny wnioski są badane pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych obligatoryjnych oraz fakultatywnych.

Co jest warte podkreślenia, ocena merytoryczna fakultatywna dla etapu I, czyli przygotowania planu rozwoju eksportu jest dokonywana w systemie zero-jedynkowym. W trakcie tej oceny, wnioskodawca może zostać poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień do złożonej dokumentacji. O takiej konieczności przedsiębiorca jest informowany faksem lub e-mailem.

Przedsiębiorca, który został poproszony o udzielenie dodatkowych wyjaśnień podczas oceny merytorycznej, powinien zrobić to niezwłocznie w terminie 3 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia wezwania. W przypadku nieudzielenia takich wyjaśnień ocena będzie dokonana na podstawie dostępnych informacji.

Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do objęcia wsparciem musi spełniać wszystkie kryteria obligatoryjne podczas oceny merytorycznej. W przypadku, gdy dostępny budżet nie wystarczy na dofinansowanie wszystkich pozytywnie ocenionych projektów, w ramach I etapu wsparcie uzyskują projekty, które spełniają największą liczbę kryteriów fakultatywnych. W ramach II etapu o otrzymaniu wsparcia decyduje jedynie data wpływu kompletnego wniosku.

Po zatwierdzeniu listy rankingowej projektów, informacja w tym zakresie jest umieszczana na stronie internetowej RIF/PARP, a wnioskodawcy są pisemnie informowani o wynikach oceny projektu.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

REKLAMA

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

REKLAMA