REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe kryteria merytoryczne - działanie 4.4 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.4 POIG
Działanie 4.4 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy podjęli próbę zdobycia unijnych pieniędzy na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, mogą zwiększyć swoje szanse poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów merytorycznych. Zwiększ swoje szanse i otrzymaj dotacje z UE.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą planującym wdrożenie nowatorskiego rozwiązania technologicznego, a Twoim bezpośrednim celem jest wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych produktów – nie zastanawiaj się dłużej i aplikuj do działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. A poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny wniosku zapewnij sobie dotacje z UE na realizację swojego projektu. 

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kryteria merytoryczne fakultatywne 

W ramach działania 4.4 POIG przewidziano możliwość zdobycia dodatkowych punktów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej. Chodzi tu o poddanie projektu tzw. ocenie merytorycznej pod kątem spełniania kryteriów fakultatywnych. Większa liczba punktów zdobytych podczas tej oceny to większa szansa na zdobycie dofinansowania z UE. 

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas II rundy naboru wniosków, aby projekt mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi uzyskać co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. 

W ramach działania 4.4 przewidziano 12 kryteriów fakultatywnych o różnej wadze punktowej. W artykule przedstawione zostaną tylko wybrane kryteria o największej wadze punktowej podczas oceny wniosku o dofinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Służebność przesyłu - czym jest i jak ją ustanowić?

Zakup lub wdrożenie nowatorskiej technologii

W ramach tego kryterium punkty zostaną przyznane pod warunkiem, że projekt dotyczy zakupu lub wdrożenia rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie nie dłużej niż rok, bądź technologii, której stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 5%. Waga tego kryterium wynosi 23 punkty. Ocena ta będzie dotyczyć weryfikacji uzasadnienia wskazanego przez przedsiębiorcę we wniosku o dofinansowanie w zakresie okresu stosowania technologii na świecie oraz czy wartość sprzedaży na świecie wyrobów wytworzonych w oparciu o tę technologię, nie przekracza 5% wartości sprzedaży na świecie w branży, do której należą te wyroby.

Ochrona prawa własności 

W ramach tego kryterium dodatkowe punkty będą przyznawane za rozpoczęcie procedury ochrony praw własności dla technologii użytej w projekcie lub produktu wytworzonego w wyniku realizacji inwestycji. Waga tego kryterium wynosi 12 punktów.

Przez działanie mające na celu ochronę praw własności przemysłowej rozumiane jest zgłoszenie wynalazku (technologia), wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, topografii układów scalonych do Urzędu Patentowego RP, co równoznaczne jest z uruchomieniem procedury ochrony wynalazku.

Wykorzystanie wyników prac B+R

Kryterium te odnosi się do badań prowadzonych samodzielnie przez wnioskodawcę lub zakupionych na potrzeby wdrożenia projektu. W ramach tego kryterium zbadane zostanie czy wyniki prac są faktycznie istotne z punktu widzenia efektów realizacji projektu. Waga punktowa tego kryterium wynosi 14.

Punkty w ramach tego kryterium zostaną przyznane wyłącznie w sytuacji, gdy udział kosztów B+R wyniesie co najmniej 1% kosztów kwalifikowanych projektu. 

Utworzenie własnego działu B+R

W ramach oceny dodatkowo premiowane będą projekty, które zakładają utworzenie/rozwój własnego działu B+R lub nawiązanie trwałej współpracy z jednostką naukową. Działania te powinny prowadzić do udoskonalenia produktu lub technologii jak również wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne do procesu produkcji. Waga tego kryterium wynosi 9 punktów. 

Przedsiębiorca wykazujący stworzenie działu B+R musi dodatkowo wskazać liczbę nowo utworzonych miejsc pracy w tym dziale.

Polecamy: serwis Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

REKLAMA

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

REKLAMA

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA