REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe kryteria merytoryczne - działanie 4.4 POIG

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.4 POIG
Działanie 4.4 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy podjęli próbę zdobycia unijnych pieniędzy na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, mogą zwiększyć swoje szanse poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów merytorycznych. Zwiększ swoje szanse i otrzymaj dotacje z UE.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą planującym wdrożenie nowatorskiego rozwiązania technologicznego, a Twoim bezpośrednim celem jest wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych produktów – nie zastanawiaj się dłużej i aplikuj do działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. A poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny wniosku zapewnij sobie dotacje z UE na realizację swojego projektu. 

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kryteria merytoryczne fakultatywne 

W ramach działania 4.4 POIG przewidziano możliwość zdobycia dodatkowych punktów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej. Chodzi tu o poddanie projektu tzw. ocenie merytorycznej pod kątem spełniania kryteriów fakultatywnych. Większa liczba punktów zdobytych podczas tej oceny to większa szansa na zdobycie dofinansowania z UE. 

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas II rundy naboru wniosków, aby projekt mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi uzyskać co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. 

W ramach działania 4.4 przewidziano 12 kryteriów fakultatywnych o różnej wadze punktowej. W artykule przedstawione zostaną tylko wybrane kryteria o największej wadze punktowej podczas oceny wniosku o dofinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Służebność przesyłu - czym jest i jak ją ustanowić?

Zakup lub wdrożenie nowatorskiej technologii

W ramach tego kryterium punkty zostaną przyznane pod warunkiem, że projekt dotyczy zakupu lub wdrożenia rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie nie dłużej niż rok, bądź technologii, której stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 5%. Waga tego kryterium wynosi 23 punkty. Ocena ta będzie dotyczyć weryfikacji uzasadnienia wskazanego przez przedsiębiorcę we wniosku o dofinansowanie w zakresie okresu stosowania technologii na świecie oraz czy wartość sprzedaży na świecie wyrobów wytworzonych w oparciu o tę technologię, nie przekracza 5% wartości sprzedaży na świecie w branży, do której należą te wyroby.

Ochrona prawa własności 

W ramach tego kryterium dodatkowe punkty będą przyznawane za rozpoczęcie procedury ochrony praw własności dla technologii użytej w projekcie lub produktu wytworzonego w wyniku realizacji inwestycji. Waga tego kryterium wynosi 12 punktów.

Przez działanie mające na celu ochronę praw własności przemysłowej rozumiane jest zgłoszenie wynalazku (technologia), wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, topografii układów scalonych do Urzędu Patentowego RP, co równoznaczne jest z uruchomieniem procedury ochrony wynalazku.

Wykorzystanie wyników prac B+R

Kryterium te odnosi się do badań prowadzonych samodzielnie przez wnioskodawcę lub zakupionych na potrzeby wdrożenia projektu. W ramach tego kryterium zbadane zostanie czy wyniki prac są faktycznie istotne z punktu widzenia efektów realizacji projektu. Waga punktowa tego kryterium wynosi 14.

Punkty w ramach tego kryterium zostaną przyznane wyłącznie w sytuacji, gdy udział kosztów B+R wyniesie co najmniej 1% kosztów kwalifikowanych projektu. 

Utworzenie własnego działu B+R

W ramach oceny dodatkowo premiowane będą projekty, które zakładają utworzenie/rozwój własnego działu B+R lub nawiązanie trwałej współpracy z jednostką naukową. Działania te powinny prowadzić do udoskonalenia produktu lub technologii jak również wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne do procesu produkcji. Waga tego kryterium wynosi 9 punktów. 

Przedsiębiorca wykazujący stworzenie działu B+R musi dodatkowo wskazać liczbę nowo utworzonych miejsc pracy w tym dziale.

Polecamy: serwis Mała firma

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA