REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe kryteria merytoryczne - działanie 4.4 POIG

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.4 POIG
Działanie 4.4 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy podjęli próbę zdobycia unijnych pieniędzy na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, mogą zwiększyć swoje szanse poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów merytorycznych. Zwiększ swoje szanse i otrzymaj dotacje z UE.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą planującym wdrożenie nowatorskiego rozwiązania technologicznego, a Twoim bezpośrednim celem jest wprowadzenie na rynek nowych, innowacyjnych produktów – nie zastanawiaj się dłużej i aplikuj do działania 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. A poprzez spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny wniosku zapewnij sobie dotacje z UE na realizację swojego projektu. 

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kryteria merytoryczne fakultatywne 

W ramach działania 4.4 POIG przewidziano możliwość zdobycia dodatkowych punktów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej. Chodzi tu o poddanie projektu tzw. ocenie merytorycznej pod kątem spełniania kryteriów fakultatywnych. Większa liczba punktów zdobytych podczas tej oceny to większa szansa na zdobycie dofinansowania z UE. 

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas II rundy naboru wniosków, aby projekt mógł zostać zarekomendowany do wsparcia musi uzyskać co najmniej 60 punktów na 100 możliwych. 

W ramach działania 4.4 przewidziano 12 kryteriów fakultatywnych o różnej wadze punktowej. W artykule przedstawione zostaną tylko wybrane kryteria o największej wadze punktowej podczas oceny wniosku o dofinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Służebność przesyłu - czym jest i jak ją ustanowić?

Zakup lub wdrożenie nowatorskiej technologii

W ramach tego kryterium punkty zostaną przyznane pod warunkiem, że projekt dotyczy zakupu lub wdrożenia rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie nie dłużej niż rok, bądź technologii, której stopień rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 5%. Waga tego kryterium wynosi 23 punkty. Ocena ta będzie dotyczyć weryfikacji uzasadnienia wskazanego przez przedsiębiorcę we wniosku o dofinansowanie w zakresie okresu stosowania technologii na świecie oraz czy wartość sprzedaży na świecie wyrobów wytworzonych w oparciu o tę technologię, nie przekracza 5% wartości sprzedaży na świecie w branży, do której należą te wyroby.

Ochrona prawa własności 

W ramach tego kryterium dodatkowe punkty będą przyznawane za rozpoczęcie procedury ochrony praw własności dla technologii użytej w projekcie lub produktu wytworzonego w wyniku realizacji inwestycji. Waga tego kryterium wynosi 12 punktów.

Przez działanie mające na celu ochronę praw własności przemysłowej rozumiane jest zgłoszenie wynalazku (technologia), wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, topografii układów scalonych do Urzędu Patentowego RP, co równoznaczne jest z uruchomieniem procedury ochrony wynalazku.

Wykorzystanie wyników prac B+R

Kryterium te odnosi się do badań prowadzonych samodzielnie przez wnioskodawcę lub zakupionych na potrzeby wdrożenia projektu. W ramach tego kryterium zbadane zostanie czy wyniki prac są faktycznie istotne z punktu widzenia efektów realizacji projektu. Waga punktowa tego kryterium wynosi 14.

Punkty w ramach tego kryterium zostaną przyznane wyłącznie w sytuacji, gdy udział kosztów B+R wyniesie co najmniej 1% kosztów kwalifikowanych projektu. 

Utworzenie własnego działu B+R

W ramach oceny dodatkowo premiowane będą projekty, które zakładają utworzenie/rozwój własnego działu B+R lub nawiązanie trwałej współpracy z jednostką naukową. Działania te powinny prowadzić do udoskonalenia produktu lub technologii jak również wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne do procesu produkcji. Waga tego kryterium wynosi 9 punktów. 

Przedsiębiorca wykazujący stworzenie działu B+R musi dodatkowo wskazać liczbę nowo utworzonych miejsc pracy w tym dziale.

Polecamy: serwis Mała firma

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

REKLAMA

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA