REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena dokumentacji aplikacyjnej na wsparcie dużych przedsięwzięć innowacyjnych - poddziałanie 4.5.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Poddziałanie 4.5.1 POIG
Poddziałanie 4.5.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś przedsiębiorcą? Chcesz wdrożyć innowacyjną technologię, a jednocześnie zatrudnić nowych pracowników? Zainteresuj się poddziałaniem 4.5.1 POIG, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie na swój innowacyjny pomysł.

Musimy pamiętać, że działanie 4.5 dotyczy inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki, w związku z czym projekt powinien spełniać zasadnicze warunki, aby móc kwalifikować się do wsparcia. Po pierwsze, koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą na inwestycje powinny być większe niż 160 mln PLN, po drugie liczba nowych miejsc pracy, która zostanie utworzona w związku z realizacji projektu wyniesie co najmniej 150 oraz po trzecie okres stosowania zakupionej lub wdrożonej przez przedsiębiorcę technologii nie przekracza 3 lat (lub wartość sprzedaży na świecie wyrobów lub usług wytworzonych w oparciu o tę technologię nie przekracza 15% wartości sprzedaży na świecie w branży, do której należą te wyroby lub usługi). 

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Zgodnie z obowiązującą dokumentacją konkursową, wnioskodawca – w tym przypadku przedsiębiorca, wypełnia wniosek o dofinansowanie na właściwym formularzu, zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Zarówno obowiązujący formularz wniosku jak również instrukcja jego wypełniania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki, które pełni dla tego działania funkcję instytucji wdrażającej. Pełną dokumentację aplikacyjną, tzn. wniosek o dofinansowanie oraz załączniki wskazane we wniosku należy złożyć zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej w terminie naboru.

Od dnia 31 marca 2010 roku prowadzony jest nabór wniosków do tego działania. Wnioski należy składać do Ministerstwa Gospodarki. 

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Złożony wniosek wraz z załącznikami poddawany jest w pierwszej kolejności ocenie pod kątem spełniania tzw. kryteriów formalnych. Na tym etapie badana jest m.in. kompletność dokumentacji, kwalifikowalność wnioskodawcy, trwałość projektu itp. Ocena ta dokonywana jest przez pracowników Ministerstwa Gospodarki w systemie „zero-jedynkowym”. W przypadku, gdy dokumentacja aplikacyjna zawiera uchybienia formalne, które można poprawić lub uzupełnić na tym etapie, wnioskodawca wzywany jest do jej uzupełnienia/poprawienia. O takiej konieczności przedsiębiorca informowany jest za pośrednictwem faksu (na numer wskazany we wniosku) lub e-maila. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wsparcie z UE na inwestycje w sektorze produkcyjnym? Poddziałanie 4.5.1 POIG

REKLAMA

Wnioskodawca jest zobowiązany do uzupełnienia/poprawienia wniosku w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia pisma. W przypadku nieuzupełnienia braków we wskazanym terminie wniosek jest odrzucany.

Dopuszcza się możliwość jednokrotnej poprawy błędów w odniesieniu do jednego uchybienia i uzupełnienia braków we wniosku o dofinansowanie oraz załącznikach do wniosku. Po dokonaniu poprawy/uzupełnienia przedsiębiorca powinien ponownie złożyć do Ministerstwa Gospodarki poprawiony wniosek wraz z załącznikami, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. 

REKLAMA

Po spełnieniu przez dokumentację wszystkich kryteriów formalnych, wniosek przekazywany jest do oceny merytorycznej. Na tym etapie bada się np. zadeklarowany przez wnioskodawcę okres stosowania technologii na świecie czy stopień jej rozprzestrzenienia. Ocena ta jest dokonywana przez członków Komisji Konkursowej, w tym powołanych ekspertów. Ocena merytoryczna dokonywana jest pod kątem spełniania przez wniosek kryteriów obowiązkowych (obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Warunkiem otrzymania rekomendacji dofinansowania projektu jest spełnienie wszystkich kryteriów obligatoryjnych oraz uzyskanie minimum 55 punktów w zakresie kryteriów merytorycznych fakultatywnych. W przypadku wystąpienia wątpliwości czy konieczności udzielenia dodatkowych informacji Komisja Konkursowa może zwrócić się do wnioskodawcy o przekazanie szczegółowych informacji.

Wnioskodawca jest zobowiązany do udzielenia na wniosek Komisji Konkursowej dodatkowych wyjaśnień w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia wezwania. W przypadku nieotrzymania dodatkowych wyjaśnień ocena dokonywana jest na podstawie dostępnych informacji.

Po zakończeniu oceny lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Po zatwierdzeniu listy Ministerstwo Gospodarki pisemnie informuje wnioskodawców o rezultatach oceny i zwraca się z prośbą o uzupełnienie dokumentów w celu podpisania umowy o dofinansowanie.

Polecamy: serwis Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA