REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena dokumentacji aplikacyjnej na wsparcie dużych przedsięwzięć innowacyjnych - poddziałanie 4.5.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Poddziałanie 4.5.1 POIG
Poddziałanie 4.5.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Jesteś przedsiębiorcą? Chcesz wdrożyć innowacyjną technologię, a jednocześnie zatrudnić nowych pracowników? Zainteresuj się poddziałaniem 4.5.1 POIG, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie na swój innowacyjny pomysł.

Musimy pamiętać, że działanie 4.5 dotyczy inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki, w związku z czym projekt powinien spełniać zasadnicze warunki, aby móc kwalifikować się do wsparcia. Po pierwsze, koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą na inwestycje powinny być większe niż 160 mln PLN, po drugie liczba nowych miejsc pracy, która zostanie utworzona w związku z realizacji projektu wyniesie co najmniej 150 oraz po trzecie okres stosowania zakupionej lub wdrożonej przez przedsiębiorcę technologii nie przekracza 3 lat (lub wartość sprzedaży na świecie wyrobów lub usług wytworzonych w oparciu o tę technologię nie przekracza 15% wartości sprzedaży na świecie w branży, do której należą te wyroby lub usługi). 

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Zgodnie z obowiązującą dokumentacją konkursową, wnioskodawca – w tym przypadku przedsiębiorca, wypełnia wniosek o dofinansowanie na właściwym formularzu, zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku. Zarówno obowiązujący formularz wniosku jak również instrukcja jego wypełniania znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki, które pełni dla tego działania funkcję instytucji wdrażającej. Pełną dokumentację aplikacyjną, tzn. wniosek o dofinansowanie oraz załączniki wskazane we wniosku należy złożyć zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej w terminie naboru.

Od dnia 31 marca 2010 roku prowadzony jest nabór wniosków do tego działania. Wnioski należy składać do Ministerstwa Gospodarki. 

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Złożony wniosek wraz z załącznikami poddawany jest w pierwszej kolejności ocenie pod kątem spełniania tzw. kryteriów formalnych. Na tym etapie badana jest m.in. kompletność dokumentacji, kwalifikowalność wnioskodawcy, trwałość projektu itp. Ocena ta dokonywana jest przez pracowników Ministerstwa Gospodarki w systemie „zero-jedynkowym”. W przypadku, gdy dokumentacja aplikacyjna zawiera uchybienia formalne, które można poprawić lub uzupełnić na tym etapie, wnioskodawca wzywany jest do jej uzupełnienia/poprawienia. O takiej konieczności przedsiębiorca informowany jest za pośrednictwem faksu (na numer wskazany we wniosku) lub e-maila. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Wsparcie z UE na inwestycje w sektorze produkcyjnym? Poddziałanie 4.5.1 POIG

REKLAMA

Wnioskodawca jest zobowiązany do uzupełnienia/poprawienia wniosku w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia pisma. W przypadku nieuzupełnienia braków we wskazanym terminie wniosek jest odrzucany.

Dopuszcza się możliwość jednokrotnej poprawy błędów w odniesieniu do jednego uchybienia i uzupełnienia braków we wniosku o dofinansowanie oraz załącznikach do wniosku. Po dokonaniu poprawy/uzupełnienia przedsiębiorca powinien ponownie złożyć do Ministerstwa Gospodarki poprawiony wniosek wraz z załącznikami, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. 

REKLAMA

Po spełnieniu przez dokumentację wszystkich kryteriów formalnych, wniosek przekazywany jest do oceny merytorycznej. Na tym etapie bada się np. zadeklarowany przez wnioskodawcę okres stosowania technologii na świecie czy stopień jej rozprzestrzenienia. Ocena ta jest dokonywana przez członków Komisji Konkursowej, w tym powołanych ekspertów. Ocena merytoryczna dokonywana jest pod kątem spełniania przez wniosek kryteriów obowiązkowych (obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Warunkiem otrzymania rekomendacji dofinansowania projektu jest spełnienie wszystkich kryteriów obligatoryjnych oraz uzyskanie minimum 55 punktów w zakresie kryteriów merytorycznych fakultatywnych. W przypadku wystąpienia wątpliwości czy konieczności udzielenia dodatkowych informacji Komisja Konkursowa może zwrócić się do wnioskodawcy o przekazanie szczegółowych informacji.

Wnioskodawca jest zobowiązany do udzielenia na wniosek Komisji Konkursowej dodatkowych wyjaśnień w terminie nieprzekraczającym 5 dni roboczych, liczonych od następnego dnia po dniu doręczenia wezwania. W przypadku nieotrzymania dodatkowych wyjaśnień ocena dokonywana jest na podstawie dostępnych informacji.

Po zakończeniu oceny lista projektów rekomendowanych do wsparcia jest zatwierdzana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Po zatwierdzeniu listy Ministerstwo Gospodarki pisemnie informuje wnioskodawców o rezultatach oceny i zwraca się z prośbą o uzupełnienie dokumentów w celu podpisania umowy o dofinansowanie.

Polecamy: serwis Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA