reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Wsparcie z UE na inwestycje w sektorze produkcyjnym? Poddziałanie 4.5.1 POIG

Wsparcie z UE na inwestycje w sektorze produkcyjnym? Poddziałanie 4.5.1 POIG

Ubiegając się o wsparcie z funduszy unijnych, musimy wiedzieć, że po złożeniu wniosku o dofinansowanie zostanie on poddany szczegółowej analizie i weryfikacji. Od jej wyników będzie zależało przyznanie wsparcia finansowego na realizację projektów.

Dofinansowanie w ramach tego poddziałania mogą otrzymać przedsiębiorcy zamierzający realizować duże przedsięwzięcia polegające na zakupie lub wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. 

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Przedsiębiorcy wnioskujący o wsparcie w ramach działania 4.5 składają wymaganą dokumentację aplikacyjną w Ministerstwie Gospodarki, gdzie jest poddana szczegółowej ocenie pod kątem spełniania różnych kryteriów. W pierwszej kolejności dokumentacja oceniana jest formalnie, następnie merytorycznie. Ocena merytoryczna ma charakter dwuetapowy, tzn. badane jest spełnienie przez projektów wymogów obowiązkowych (tzw. obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Zgodnie z obowiązującymi zasadami wymagane jest spełnienie przez projekt wszystkich kryteriów obowiązkowych.

W przypadku wymogów fakultatywnych pomoc może zostać przyznana w sytuacji uzyskania przez projekt co najmniej 55 punktów na 100 możliwych. 

Należy pamiętać, iż punkty te będą miały decydujące znaczenie w sytuacji np. wyczerpania dostępnej alokacji. Im wyższa liczba punktów zdobytych podczas oceny merytorycznej fakultatywnej tym większe będą nasze szanse na otrzymanie wsparcia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kryteria merytoryczne fakultatywne w ramach poddziałania 4.5.1 POIG

W ramach tego poddziałania przewidziano 12 dodatkowych kryteriów o różnej wartości punktowej. Podczas sporządzania dokumentacji aplikacyjnej zadbajmy aby nasz projekt spełniał w szczególności następujące kryteria.

Zapoznaj się również: Kredyt technologiczny dla innowacyjnych przedsiębiorców - działanie 4.3 POIG

Zakup lub wdrożenie nowatorskiej technologii

Zasadniczo w ramach tego kryterium badane będzie czy technologia zakupiona lub wdrożona w ramach tego projektu nie jest znana i stosowana na świecie dłużej niż 1 rok. Ponadto w ramach kryterium premiowane będą projekty, w których stopień rozprzestrzenienia technologii na świecie w danej branży nie przekracza 5 %. Waga tego kryterium wynosi 20 punktów.

Wprowadzenie innowacji marketingowej lub organizacyjnej

Punkty w ramach tego kryterium będą przyznane pod warunkiem, że podczas realizacji projektu zostaną wprowadzone innowacyjne rozwiązania marketingowe lub organizacyjne, które doprowadzą do poprawy efektywności i produktywności. W ramach tego kryterium wnioskodawca może otrzymać 15 punktów.

MŚP

Podczas oceny merytorycznej fakultatywnej premiowane będą projekty, które są realizowane przez przedsiębiorców należących do sektora MŚP. W ramach tego kryterium można otrzymać 4 punkty.

Prawo własności przemysłowej 

Otrzymanie dodatkowej punktacji w ramach tego kryterium jest uzależnione od posiadania przez wnioskodawcę praw własności przemysłowej (np. patentów na wynalazki, praw ochronnych na wzór użytkowy itp.) dla inwestycji będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie. W ramach tego kryterium może zostać przyznane 8 punktów.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

B+R

W ramach oceny fakultatywnej nie mogło zabraknąć kryterium, które pozwoliłoby ocenić działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorcy. Otóż dodatkowe punkty będą przyznane w sytuacji, gdy wnioskodawca zadeklarował we wniosku o dofinansowanie utworzenie we własnej strukturze działu badawczo-rozwojowego lub nawiązania współpracy z jednostką badawczo-rozwojową.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poddziałanie 4.5.1 POIG
Poddziałanie 4.5.1 POIG

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama