REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie z UE na inwestycje w sektorze produkcyjnym? Poddziałanie 4.5.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Poddziałanie 4.5.1 POIG
Poddziałanie 4.5.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegając się o wsparcie z funduszy unijnych, musimy wiedzieć, że po złożeniu wniosku o dofinansowanie zostanie on poddany szczegółowej analizie i weryfikacji. Od jej wyników będzie zależało przyznanie wsparcia finansowego na realizację projektów.

Dofinansowanie w ramach tego poddziałania mogą otrzymać przedsiębiorcy zamierzający realizować duże przedsięwzięcia polegające na zakupie lub wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. 

REKLAMA

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Przedsiębiorcy wnioskujący o wsparcie w ramach działania 4.5 składają wymaganą dokumentację aplikacyjną w Ministerstwie Gospodarki, gdzie jest poddana szczegółowej ocenie pod kątem spełniania różnych kryteriów. W pierwszej kolejności dokumentacja oceniana jest formalnie, następnie merytorycznie. Ocena merytoryczna ma charakter dwuetapowy, tzn. badane jest spełnienie przez projektów wymogów obowiązkowych (tzw. obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Zgodnie z obowiązującymi zasadami wymagane jest spełnienie przez projekt wszystkich kryteriów obowiązkowych.

W przypadku wymogów fakultatywnych pomoc może zostać przyznana w sytuacji uzyskania przez projekt co najmniej 55 punktów na 100 możliwych. 

Należy pamiętać, iż punkty te będą miały decydujące znaczenie w sytuacji np. wyczerpania dostępnej alokacji. Im wyższa liczba punktów zdobytych podczas oceny merytorycznej fakultatywnej tym większe będą nasze szanse na otrzymanie wsparcia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kryteria merytoryczne fakultatywne w ramach poddziałania 4.5.1 POIG

W ramach tego poddziałania przewidziano 12 dodatkowych kryteriów o różnej wartości punktowej. Podczas sporządzania dokumentacji aplikacyjnej zadbajmy aby nasz projekt spełniał w szczególności następujące kryteria.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapoznaj się również: Kredyt technologiczny dla innowacyjnych przedsiębiorców - działanie 4.3 POIG

Zakup lub wdrożenie nowatorskiej technologii

Zasadniczo w ramach tego kryterium badane będzie czy technologia zakupiona lub wdrożona w ramach tego projektu nie jest znana i stosowana na świecie dłużej niż 1 rok. Ponadto w ramach kryterium premiowane będą projekty, w których stopień rozprzestrzenienia technologii na świecie w danej branży nie przekracza 5 %. Waga tego kryterium wynosi 20 punktów.

Wprowadzenie innowacji marketingowej lub organizacyjnej

Punkty w ramach tego kryterium będą przyznane pod warunkiem, że podczas realizacji projektu zostaną wprowadzone innowacyjne rozwiązania marketingowe lub organizacyjne, które doprowadzą do poprawy efektywności i produktywności. W ramach tego kryterium wnioskodawca może otrzymać 15 punktów.

MŚP

Podczas oceny merytorycznej fakultatywnej premiowane będą projekty, które są realizowane przez przedsiębiorców należących do sektora MŚP. W ramach tego kryterium można otrzymać 4 punkty.

Prawo własności przemysłowej 

Otrzymanie dodatkowej punktacji w ramach tego kryterium jest uzależnione od posiadania przez wnioskodawcę praw własności przemysłowej (np. patentów na wynalazki, praw ochronnych na wzór użytkowy itp.) dla inwestycji będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie. W ramach tego kryterium może zostać przyznane 8 punktów.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

B+R

W ramach oceny fakultatywnej nie mogło zabraknąć kryterium, które pozwoliłoby ocenić działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorcy. Otóż dodatkowe punkty będą przyznane w sytuacji, gdy wnioskodawca zadeklarował we wniosku o dofinansowanie utworzenie we własnej strukturze działu badawczo-rozwojowego lub nawiązania współpracy z jednostką badawczo-rozwojową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA