REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie z UE na inwestycje w sektorze produkcyjnym? Poddziałanie 4.5.1 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Poddziałanie 4.5.1 POIG
Poddziałanie 4.5.1 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Ubiegając się o wsparcie z funduszy unijnych, musimy wiedzieć, że po złożeniu wniosku o dofinansowanie zostanie on poddany szczegółowej analizie i weryfikacji. Od jej wyników będzie zależało przyznanie wsparcia finansowego na realizację projektów.

Dofinansowanie w ramach tego poddziałania mogą otrzymać przedsiębiorcy zamierzający realizować duże przedsięwzięcia polegające na zakupie lub wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. 

REKLAMA

Co z wnioskiem o dofinansowanie?

Przedsiębiorcy wnioskujący o wsparcie w ramach działania 4.5 składają wymaganą dokumentację aplikacyjną w Ministerstwie Gospodarki, gdzie jest poddana szczegółowej ocenie pod kątem spełniania różnych kryteriów. W pierwszej kolejności dokumentacja oceniana jest formalnie, następnie merytorycznie. Ocena merytoryczna ma charakter dwuetapowy, tzn. badane jest spełnienie przez projektów wymogów obowiązkowych (tzw. obligatoryjnych) oraz dodatkowych (fakultatywnych). Zgodnie z obowiązującymi zasadami wymagane jest spełnienie przez projekt wszystkich kryteriów obowiązkowych.

W przypadku wymogów fakultatywnych pomoc może zostać przyznana w sytuacji uzyskania przez projekt co najmniej 55 punktów na 100 możliwych. 

Należy pamiętać, iż punkty te będą miały decydujące znaczenie w sytuacji np. wyczerpania dostępnej alokacji. Im wyższa liczba punktów zdobytych podczas oceny merytorycznej fakultatywnej tym większe będą nasze szanse na otrzymanie wsparcia. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kryteria merytoryczne fakultatywne w ramach poddziałania 4.5.1 POIG

W ramach tego poddziałania przewidziano 12 dodatkowych kryteriów o różnej wartości punktowej. Podczas sporządzania dokumentacji aplikacyjnej zadbajmy aby nasz projekt spełniał w szczególności następujące kryteria.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapoznaj się również: Kredyt technologiczny dla innowacyjnych przedsiębiorców - działanie 4.3 POIG

Zakup lub wdrożenie nowatorskiej technologii

Zasadniczo w ramach tego kryterium badane będzie czy technologia zakupiona lub wdrożona w ramach tego projektu nie jest znana i stosowana na świecie dłużej niż 1 rok. Ponadto w ramach kryterium premiowane będą projekty, w których stopień rozprzestrzenienia technologii na świecie w danej branży nie przekracza 5 %. Waga tego kryterium wynosi 20 punktów.

Wprowadzenie innowacji marketingowej lub organizacyjnej

Punkty w ramach tego kryterium będą przyznane pod warunkiem, że podczas realizacji projektu zostaną wprowadzone innowacyjne rozwiązania marketingowe lub organizacyjne, które doprowadzą do poprawy efektywności i produktywności. W ramach tego kryterium wnioskodawca może otrzymać 15 punktów.

MŚP

Podczas oceny merytorycznej fakultatywnej premiowane będą projekty, które są realizowane przez przedsiębiorców należących do sektora MŚP. W ramach tego kryterium można otrzymać 4 punkty.

Prawo własności przemysłowej 

Otrzymanie dodatkowej punktacji w ramach tego kryterium jest uzależnione od posiadania przez wnioskodawcę praw własności przemysłowej (np. patentów na wynalazki, praw ochronnych na wzór użytkowy itp.) dla inwestycji będącej przedmiotem wniosku o dofinansowanie. W ramach tego kryterium może zostać przyznane 8 punktów.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

B+R

W ramach oceny fakultatywnej nie mogło zabraknąć kryterium, które pozwoliłoby ocenić działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorcy. Otóż dodatkowe punkty będą przyznane w sytuacji, gdy wnioskodawca zadeklarował we wniosku o dofinansowanie utworzenie we własnej strukturze działu badawczo-rozwojowego lub nawiązania współpracy z jednostką badawczo-rozwojową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA