reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak skorzystać z pomocy Promotorów Projektów Innowacyjnych? Działanie 4.2 POIG

Jak skorzystać z pomocy Promotorów Projektów Innowacyjnych? Działanie 4.2 POIG

Ubiegając się o środki z działania 4.2 POIG mamy możliwość skorzystania z bezpłatnych usług Promotorów Projektów Innowacyjnych (PPI). Na czym konkretnie polega ich wsparcie i jak skorzystać z ich pomocy? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Przypomnijmy - o środki z działania 4.2 POIG mogą starać się innowacyjni przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem środków na działalność badawczo-rozwojową lub którzy chcą wdrożyć do produkcji wzór przemysłowy lub użytkowy. Aplikowanie o środki w ramach tego działania odbywa się za pomocą Generatora Wniosków, który dostępny jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP. 

Promotorzy Projektów Innowacyjnych to eksperci w dziedzinie innowacyjności, którzy są usytuowani w regionach w celu oceny założeń projektu. Pomoc świadczona przez PPI jest nieobowiązkowa i żadnym przypadku nie blokuje możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie. Ocena dokumentacji odbywa się w oparciu o wersje elektroniczne dokumentów i dopiero na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wnioskodawca powinien dostarczyć wersję papierową wniosku wraz z załącznikami.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Jak to działa?

Wnioskodawca wypełniając wniosek w Generatorze Wniosków, poprzez zaznaczenie opcji „Wyślij wniosek do promotora” przekazuje swoją dokumentację do zaopiniowania promotorowi. Po wybraniu promotora z listy dostępnych, wersja elektroniczna wniosku jest przekazywana do weryfikacji.

Jakiej pomocy udziela promotor?

  • promotor weryfikuje wniosek pod kątem kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu oraz przeprowadza wstępną weryfikację kwalifikowalności merytorycznej wniosku, zgodnie z wytycznymi dla wnioskodawców do działania 4.2;
  • utrzymuje bieżące kontakty z wnioskodawcą w zakresie wyjaśniania zapisów zawartych we wniosku;
  • udziela podstawowych wskazówek dotyczących przygotowania załączników do wniosku;
  • wydaje pisemną opinię dotyczącą kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu oraz kwalifikowalności merytorycznej projektu.
  • w przypadku niekwalifikowalności projektu do działania 4.2 POIG - wskazuje przedsiębiorcy inne potencjalne źródła finansowania projektu.

W przypadku pozytywnej opinii PPI - dzień po otrzymaniu potwierdzenia przedsiębiorca ma możliwość rozpoczęcia ponoszenia wydatków kwalifikowanych w ramach projektu. Nie jest to jednak równoznaczne z przyznaniem wsparcia.

Polecamy: Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców

Wsparcie PPI jest celowe w sytuacji, gdy wnioskodawca ma wątpliwości, czy koncepcja projektu jest zgodna z priorytetami programu i zasadami działania, a w konsekwencji czy zasadnym jest przygotowywanie pełnej dokumentacji projektowej.

Przedsiębiorca ma obowiązek w terminie wskazanym w potwierdzeniu (10 dni kalendarzowych od dnia wystawienia potwierdzenia przez promotora) dostarczyć do PARP komplet dokumentów w wersji papierowej (tj. zaakceptowany, podpisany oraz parafowany na każdej stronie przez PPI wniosek wraz z biznes planem oraz pozostałymi załącznikami).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama