Jak skorzystać z pomocy Promotorów Projektów Innowacyjnych? Działanie 4.2 POIG
REKLAMA
REKLAMA
Przypomnijmy - o środki z działania 4.2 POIG mogą starać się innowacyjni przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem środków na działalność badawczo-rozwojową lub którzy chcą wdrożyć do produkcji wzór przemysłowy lub użytkowy. Aplikowanie o środki w ramach tego działania odbywa się za pomocą Generatora Wniosków, który dostępny jest na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP.
REKLAMA
Promotorzy Projektów Innowacyjnych to eksperci w dziedzinie innowacyjności, którzy są usytuowani w regionach w celu oceny założeń projektu. Pomoc świadczona przez PPI jest nieobowiązkowa i żadnym przypadku nie blokuje możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie. Ocena dokumentacji odbywa się w oparciu o wersje elektroniczne dokumentów i dopiero na etapie podpisania umowy o dofinansowanie wnioskodawca powinien dostarczyć wersję papierową wniosku wraz z załącznikami.
Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
Jak to działa?
Wnioskodawca wypełniając wniosek w Generatorze Wniosków, poprzez zaznaczenie opcji „Wyślij wniosek do promotora” przekazuje swoją dokumentację do zaopiniowania promotorowi. Po wybraniu promotora z listy dostępnych, wersja elektroniczna wniosku jest przekazywana do weryfikacji.
Jakiej pomocy udziela promotor?
- promotor weryfikuje wniosek pod kątem kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu oraz przeprowadza wstępną weryfikację kwalifikowalności merytorycznej wniosku, zgodnie z wytycznymi dla wnioskodawców do działania 4.2;
- utrzymuje bieżące kontakty z wnioskodawcą w zakresie wyjaśniania zapisów zawartych we wniosku;
- udziela podstawowych wskazówek dotyczących przygotowania załączników do wniosku;
- wydaje pisemną opinię dotyczącą kwalifikowalności formalnej wnioskodawcy i projektu oraz kwalifikowalności merytorycznej projektu.
- w przypadku niekwalifikowalności projektu do działania 4.2 POIG - wskazuje przedsiębiorcy inne potencjalne źródła finansowania projektu.
W przypadku pozytywnej opinii PPI - dzień po otrzymaniu potwierdzenia przedsiębiorca ma możliwość rozpoczęcia ponoszenia wydatków kwalifikowanych w ramach projektu. Nie jest to jednak równoznaczne z przyznaniem wsparcia.
Polecamy: Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców
Wsparcie PPI jest celowe w sytuacji, gdy wnioskodawca ma wątpliwości, czy koncepcja projektu jest zgodna z priorytetami programu i zasadami działania, a w konsekwencji czy zasadnym jest przygotowywanie pełnej dokumentacji projektowej.
Przedsiębiorca ma obowiązek w terminie wskazanym w potwierdzeniu (10 dni kalendarzowych od dnia wystawienia potwierdzenia przez promotora) dostarczyć do PARP komplet dokumentów w wersji papierowej (tj. zaakceptowany, podpisany oraz parafowany na każdej stronie przez PPI wniosek wraz z biznes planem oraz pozostałymi załącznikami).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.