| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki zarejestrowane w KRS

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki zarejestrowane w KRS

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak zgłaszanie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do KRS następuje na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wpis do rejestru informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oznacza zamieszczenie w dziale 6 rejestru przedsiębiorców daty rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę jawną, partnerską, akcyjną, z o.o., komandytową, komandytowo-akcyjną powinien zawierać:
1) nazwę lub firmę;
2) numer KRS;
3) numer NIP;
4) siedzibę i adres przedsiębiorcy;
5) datę rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo
6) datę wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Zobacz: Kiedy Inspekcja Handlowa może kontrolować przedsiębiorcę?

Wszystkie te informacje przekazuje się do KRS poprzez złożenie formularza KRS-Z62 („Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców zawieszenie/wznowienie wykonywania działalności gospodarczej”).

Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych. Wpisy dokonane w wyniku rozpoznania takich wniosków nie podlegają ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Spółki handlowe (czyli wymienione powyżej typy spółek regulowane przez kodeks spółek handlowych) nie mogą w okresie zawieszenia działalności gospodarczej zatrudniać pracowników. Jest to takie samo ograniczenie jak w przypadku osób fizycznych i spółek cywilnych, w których wspólnikiem są osoby fizyczne.

Do formularza KRS-Z62 załączane są oświadczenia o spełnieniu tego wymogu. W przypadku, gdy do ZUS wpłynie informacja o zawieszeniu wykonywania działalności przez spółkę, a ZUS stwierdzi, iż dany płatnik nie wyrejestrował z ubezpieczeń osób będących pracownikami w rozumieniu Kodeksu Pracy, wówczas ZUS powiadomi organ ewidencyjny oraz płatnika składek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia, czy faktycznie nastąpiło jej zawieszenie.

Przy okazji składania formularza KRS-Z62 w sądzie składa się także formularze ZUS. Są przekazywane przez sąd rejestrowy do odpowiedniej jednostki ZUS (zgodnie z adresem siedziby spółki). Sąd przekaże w ten sposób ZUS ZWPA dzięki czemu spółka wyrejestrowuje się z funkcji płatnika składek.

W tym celu ten sam formularz wypełnią wspólnicy spółek osobowych i jednoosobowych spółek z o.o. (z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL). Wspólnicy wykorzystają formularz ZUS ZWUA dla wyrejestrowania się z ubezpieczenia, a formularz ZUS ZCNA dla wyrejestrowania członków rodzin. Wspólnicy mogą złożyć te druki za pośrednictwem sądu.

Zobacz: Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »