reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki zarejestrowane w KRS

Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez spółki zarejestrowane w KRS

Zasady zawieszenia działalności gospodarczej reguluje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak zgłaszanie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do KRS następuje na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wpis do rejestru informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oznacza zamieszczenie w dziale 6 rejestru przedsiębiorców daty rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę jawną, partnerską, akcyjną, z o.o., komandytową, komandytowo-akcyjną powinien zawierać:
1) nazwę lub firmę;
2) numer KRS;
3) numer NIP;
4) siedzibę i adres przedsiębiorcy;
5) datę rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo
6) datę wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Zobacz: Kiedy Inspekcja Handlowa może kontrolować przedsiębiorcę?

Wszystkie te informacje przekazuje się do KRS poprzez złożenie formularza KRS-Z62 („Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców zawieszenie/wznowienie wykonywania działalności gospodarczej”).

Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych. Wpisy dokonane w wyniku rozpoznania takich wniosków nie podlegają ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Spółki handlowe (czyli wymienione powyżej typy spółek regulowane przez kodeks spółek handlowych) nie mogą w okresie zawieszenia działalności gospodarczej zatrudniać pracowników. Jest to takie samo ograniczenie jak w przypadku osób fizycznych i spółek cywilnych, w których wspólnikiem są osoby fizyczne.

Do formularza KRS-Z62 załączane są oświadczenia o spełnieniu tego wymogu. W przypadku, gdy do ZUS wpłynie informacja o zawieszeniu wykonywania działalności przez spółkę, a ZUS stwierdzi, iż dany płatnik nie wyrejestrował z ubezpieczeń osób będących pracownikami w rozumieniu Kodeksu Pracy, wówczas ZUS powiadomi organ ewidencyjny oraz płatnika składek o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w celu ustalenia, czy faktycznie nastąpiło jej zawieszenie.

Przy okazji składania formularza KRS-Z62 w sądzie składa się także formularze ZUS. Są przekazywane przez sąd rejestrowy do odpowiedniej jednostki ZUS (zgodnie z adresem siedziby spółki). Sąd przekaże w ten sposób ZUS ZWPA dzięki czemu spółka wyrejestrowuje się z funkcji płatnika składek.

W tym celu ten sam formularz wypełnią wspólnicy spółek osobowych i jednoosobowych spółek z o.o. (z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL). Wspólnicy wykorzystają formularz ZUS ZWUA dla wyrejestrowania się z ubezpieczenia, a formularz ZUS ZCNA dla wyrejestrowania członków rodzin. Wspólnicy mogą złożyć te druki za pośrednictwem sądu.

Zobacz: Jakie są 4 najbardziej uciążliwe obowiązki dla firm?

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama