REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy Inspekcja Handlowa może kontrolować przedsiębiorcę?

Łukasz Mizera
Radca prawny
lex-pol.pl
Kiedy Inspekcja Handlowa może kontrolować przedsiębiorcę?
Kiedy Inspekcja Handlowa może kontrolować przedsiębiorcę?

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Handlowa, nazywana także Inspekcją Handlową, jest państwowym organem kontroli powołanym do ochrony i praw konsumentów oraz interesów gospodarczych państwa uregulowanym w ustawie z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz.U. 2009 r., Nr 151, poz. 1219 z późn. zm.). Pozostając w ramach struktury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest jednym z najważniejszych organów kontroli występujących w polskim systemie prawnym posiadającym szeroki zakres zadań.

Inspekcja handlowa, zgodnie z art. 3 Ustawy, przede wszystkim kontroluje działania przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji, handlu i usług pod względem działania zgodnego z prawem i rzetelności. Inspekcja kontroluje także wprowadzanie do obrotu wyrobów w zakresie spełnienia wymagań określonych w przepisach, chyba że inny organ z mocy przepisów szczególnych jest powołany do kontroli.

REKLAMA

REKLAMA

Natomiast Inspekcja jest jedynym organem mogącym kontrolować produkty w zakresie wymagań dotyczących bezpieczeństwa, a także jako jedyna może kontrolować substancje chemiczne, ich mieszaniny, wyroby i detergenty przeznaczone dla konsumentów. Inspekcja ponadto ma uprawnienie do kontroli produktów już znajdujących się w obrocie handlowym lub dopiero przeznaczonych do wprowadzenia do takiego obrotu, w szczególności w zakresie oznakowania oraz do kontroli usług.

Powyższe uprawnienie nie obejmuje jednak kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych u producentów oraz kontroli jakości zdrowotnej środków spożywczych. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz ustawa o bateriach i akumulatorach nałożyły także na Inspekcję inne kompetencje.

Inspekcja może kontrolować m.in. czy sprzedawca w punkcie sprzedaży umieszcza informację o punktach zbierania zużytego sprzętu oraz czy produkty sprzedaje wraz z doręczoną informacją o konieczności pozbywania się zużytego sprzętu właśnie w specjalnych punktach, czy na bateriach są umieszczane odpowiednie oznaczenia, a także czy sprzedawca przyjmuje zużyte baterie w punkcie sprzedaży.

Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie wszystkie branże podlegają kontroli Inspekcji. Nie podlegają jej przedsiębiorcy działający na terenach zamkniętych podległych MSWiA, MON i MS, produkujący i handlujący energią, produkujący paliwa. Inspekcja Handlowa nie może kontrolować banków i działalności bankowej, działalności ubezpieczeniowej, usług pocztowych i telekomunikacyjnych, pośrednictwa finansowego, informatycznych, naukowo-badawczych, w zakresie edukacji, ochrony zdrowia i opieki społecznej oraz nawozów i środków wspomagających ochronę roślin.

Kontrola u przedsiębiorcy pod kątem zadań Inspekcji jest wszczynana i prowadzona przez inspektora po okazaniu legitymacji służbowej i doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, które musi być jednak wydane przez wojewódzkiego inspektora.

Kontrolę wszczynana zazwyczaj bez uprzedzenia jest przeprowadzana w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu wykonywania działalności przez niego w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności przez przedsiębiorcę.

Inspektorzy w czasie kontroli mają kompetencję do dokonywania zabezpieczenia dowodów na czas niezbędny dla realizacji zadań kontroli, a także do pobierania próbek produktów. Oczywiście przy dokonywaniu kontroli u przedsiębiorcy obowiązują warunki i tryb jej przeprowadzania określone w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Polecamy: Kiedy Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować przedsiębiorcę?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA