REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować przedsiębiorcę?

Łukasz Mizera
Radca prawny
lex-pol.pl
Kiedy Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować przedsiębiorcę?
Kiedy Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować przedsiębiorcę?

REKLAMA

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) jest instytucją powołaną do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (przepisów BHP), a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Kiedy i na jakiej podstawie może kontrolować przedsiębiorcę?

REKLAMA

Podstawowym aktem prawnym regulującym Państwową Inspekcję Pracy jest ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. 2007 Nr 89, poz. 589 z późn. zm.). Zgodnie z art. 13 ustawy kontroli PIP podlegają pracodawcy, a w zakresie przepisów BHP oraz kontroli legalności zatrudnienia także przedsiębiorcy niebędący pracodawcami, na rzecz których świadczą pracę osoby fizyczne, podmioty świadczące usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej oraz podmioty kierujące osoby w celu nabywania umiejętności praktycznych m.in. w celu odbycia praktyki absolwenckiej, stażu zawodowego.

REKLAMA

Ustawa w art. 10 doprecyzowuje jakie zadania ma PIP. Przedsiębiorcy zatem ze strony PIP podlegają w szczególności nadzorowi i kontroli w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przestrzegania przepisów BHP również w zakresie budowy, przebudowy i modernizacji zakładów pracy, kontroli w zakresie legalności zatrudnienia (w tym również cudzoziemców), kontroli w zakresie wprowadzania do obrotu wyrobów pod kątem zgodności z przepisami BHP, nadzorowi w zakresie chemikaliów i innych substancji określonych przez Europejską Agencję Chemikaliów i w odpowiednich rozporządzeniach Unii Europejskiej. PIP jest uprawniony ponadto do ścigania wykroczeń przeciwko prawom pracownika określonym w Kodeksie Pracy i w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Inspektorzy PIP są uprawnieni do przeprowadzania kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy bez uprzedzenia o każdej porze, zarówno w ciągu dnia oraz nocy. 

Polecamy: Co powinieneś wiedzieć o umowach prowadząc firmę remontowo-budowlaną?

Kontrolę przeprowadzają inspektorzy u przedsiębiorcy po okazaniu legitymacji służbowej i upoważnienia do jej przeprowadzenia, chyba że zachodzi okoliczność niezwłocznego podjęcia kontroli – wówczas upoważnienie może być doręczone nawet w terminie 7 dni od dnia podjęcia kontroli. W związku z powyższym przedsiębiorca może być kontrolowany nawet bez uprzedniego podejrzenia, że narusza przepisy prawa pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola może być przeprowadzana doraźnie, rutynowo przez inspektorów pracy w ramach pełnionych przez nich obowiązków służbowych, biorąc pod uwagę polecenie przełożonego wskazującego konkretnego pracodawcę.

Celem kontroli jest oczywiście stwierdzenie czy przedsiębiorca postępuje zgodnie z przepisami prawa pracy oraz wykonywanie zadań przez PIP przewidzianych w ustawie. W szczególności inspektorzy mogą kontrolować przestrzeganie przepisów BHP i legalności zatrudnienia.

Warto wskazać, że kontrolę można przeprowadzać w siedzibie przedsiębiorcy, jak i w innych miejscach wykonywania jego zadań lub przechowywania dokumentów finansowych i kadrowych.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA