REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak otrzymać środki z UE na badania i rozwó? Działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.2 POIG
Działanie 4.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia ze środków unijnych musisz spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami naboru wniosków, przedsiębiorca zainteresowany wsparciem z działania 4.2 POIG składa wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w terminach naboru wniosków. Ponadto przekazuję wersję elektroniczną wniosku wraz z biznes planem oraz (jeśli dotyczy) zeskanowaną promesą leasingową lub kredytową (umowa kredytowa) za pomocą Generatora Wniosków, dostępnego na stronach internetowych PARP.

REKLAMA

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kompletna dokumentacja aplikacyjna jest poddana ocenie pod kątem spełniania kryteriów formalnych i merytorycznych. W przypadku oceny merytorycznej badane są kryteria obligatoryjne, czyli obowiązkowe do spełnienia oraz fakultatywne. W przypadku kryteriów formalnych oraz merytorycznych obligatoryjnych ocena ma formę zero-jedynkową. W przypadku kryteriów merytorycznych fakultatywnych za spełnienie każdego z kryterium przyznawana jest określona wysokość punktów (maksymalnie 100 punktów). Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do udzielenia wsparcia musi spełniać 100% kryteriów formalnych i merytorycznych obligatoryjnych oraz co najmniej 40% kryteriów merytorycznych fakultatywnych. Większa liczba punktów zdobytych podczas oceny merytorycznej fakultatywnej zwiększa szansę wnioskodawcy na otrzymanie dofinansowania, np. w przypadku wyczerpania środków finansowych przewidzianych dla danego działania. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej. 

Kryteria merytoryczne fakultatywne dla projektów dotyczących rozwoju działalności B+R

W ramach 6 kryteriów merytorycznych fakultatywnych można otrzymać 100 punktów. Punktowane będą następujące kryteria.

MSP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. Punkty te przyznawane są na podstawie deklaracji we wniosku o dofinansowanie. Warto pamiętać, że w przypadku gdy na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie, warunek ten nie zostanie spełniony, punkty zostaną odebrane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzyskanie statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) 

W ramach tego kryterium wnioskodawca otrzymuje punkty, jeżeli we wniosku o dofinansowanie zadeklarował uzyskanie statusu CBR w okresie realizacji projektu lub 2 lata po jego realizacji. Waga tego kryterium wynosi 25 punktów.

Status centrum badawczo-rozwojowego może uzyskać przedsiębiorca:
1) którego przychody netto (bez podatku od towarów i usług) ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość kwoty określonej w przepisach o rachunkowości jako minimalny przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, do których stosuje się przepisy o rachunkowości;
2) którego przychody netto (bez podatku od towarów i usług) ze sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej udzielonych przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej, stanowią co najmniej 20% przychodów określonych w pkt 1;
3) który nie zalega z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Współpraca z jednostką naukową

W ramach tego kryterium oceniane będą zapisy wniosku o dofinansowanie oraz biznesplanu odnoszące się do zaplanowanej przez wnioskodawcę współpracy z jednostką naukową. Przedsiębiorca powinien szczegółowo opisać zakres planowanej współpracy oraz w jakim horyzoncie czasowym będzie ona prowadzona. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Polecamy: Jak powinna zostać sporządzona opinia o nowej technologii - działanie 4.3 POIG

Wzrost zatrudnienia personelu badawczego 

Tutaj ocenie będzie podlegać deklaracja w zakresie stworzenia nowych miejsc pracy dla personelu badawczego, z zastrzeżeniem, iż powstaną one do zakończenia projektu. Waga tego kryterium wynosi 25 punktów.

Pozostałe 2 kryteria odnoszą się do wpływu projektu na polityki horyzontalne UE oraz posiadania przez wnioskodawcę odpowiednich certyfikatów jakości, bhp, zarządzania środowiskowego. Waga dla każdego z tych 2 kryteriów wynosi 10 punktów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA