reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Jak otrzymać środki z UE na badania i rozwó? Działanie 4.2 POIG

Jak otrzymać środki z UE na badania i rozwó? Działanie 4.2 POIG

Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia ze środków unijnych musisz spełnienie dodatkowych kryteriów podczas oceny dokumentacji aplikacyjnej.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami naboru wniosków, przedsiębiorca zainteresowany wsparciem z działania 4.2 POIG składa wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w terminach naboru wniosków. Ponadto przekazuję wersję elektroniczną wniosku wraz z biznes planem oraz (jeśli dotyczy) zeskanowaną promesą leasingową lub kredytową (umowa kredytowa) za pomocą Generatora Wniosków, dostępnego na stronach internetowych PARP.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Kompletna dokumentacja aplikacyjna jest poddana ocenie pod kątem spełniania kryteriów formalnych i merytorycznych. W przypadku oceny merytorycznej badane są kryteria obligatoryjne, czyli obowiązkowe do spełnienia oraz fakultatywne. W przypadku kryteriów formalnych oraz merytorycznych obligatoryjnych ocena ma formę zero-jedynkową. W przypadku kryteriów merytorycznych fakultatywnych za spełnienie każdego z kryterium przyznawana jest określona wysokość punktów (maksymalnie 100 punktów). Aby wniosek mógł zostać zarekomendowany do udzielenia wsparcia musi spełniać 100% kryteriów formalnych i merytorycznych obligatoryjnych oraz co najmniej 40% kryteriów merytorycznych fakultatywnych. Większa liczba punktów zdobytych podczas oceny merytorycznej fakultatywnej zwiększa szansę wnioskodawcy na otrzymanie dofinansowania, np. w przypadku wyczerpania środków finansowych przewidzianych dla danego działania. Warto zatem przyjrzeć się im bliżej. 

Kryteria merytoryczne fakultatywne dla projektów dotyczących rozwoju działalności B+R

W ramach 6 kryteriów merytorycznych fakultatywnych można otrzymać 100 punktów. Punktowane będą następujące kryteria.

MSP

W ramach tego kryterium przyznawane są dodatkowe punkty, pod warunkiem że wnioskodawca należy do sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów. Punkty te przyznawane są na podstawie deklaracji we wniosku o dofinansowanie. Warto pamiętać, że w przypadku gdy na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie, warunek ten nie zostanie spełniony, punkty zostaną odebrane.

Uzyskanie statusu centrum badawczo-rozwojowego (CBR) 

W ramach tego kryterium wnioskodawca otrzymuje punkty, jeżeli we wniosku o dofinansowanie zadeklarował uzyskanie statusu CBR w okresie realizacji projektu lub 2 lata po jego realizacji. Waga tego kryterium wynosi 25 punktów.

Status centrum badawczo-rozwojowego może uzyskać przedsiębiorca:
1) którego przychody netto (bez podatku od towarów i usług) ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość kwoty określonej w przepisach o rachunkowości jako minimalny przychód netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, do których stosuje się przepisy o rachunkowości;
2) którego przychody netto (bez podatku od towarów i usług) ze sprzedaży własnych usług badawczo-rozwojowych w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej udzielonych przedsiębiorcy przez urząd właściwy do spraw własności przemysłowej, stanowią co najmniej 20% przychodów określonych w pkt 1;
3) który nie zalega z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Współpraca z jednostką naukową

W ramach tego kryterium oceniane będą zapisy wniosku o dofinansowanie oraz biznesplanu odnoszące się do zaplanowanej przez wnioskodawcę współpracy z jednostką naukową. Przedsiębiorca powinien szczegółowo opisać zakres planowanej współpracy oraz w jakim horyzoncie czasowym będzie ona prowadzona. Waga tego kryterium wynosi 15 punktów.

Polecamy: Jak powinna zostać sporządzona opinia o nowej technologii - działanie 4.3 POIG

Wzrost zatrudnienia personelu badawczego 

Tutaj ocenie będzie podlegać deklaracja w zakresie stworzenia nowych miejsc pracy dla personelu badawczego, z zastrzeżeniem, iż powstaną one do zakończenia projektu. Waga tego kryterium wynosi 25 punktów.

Pozostałe 2 kryteria odnoszą się do wpływu projektu na polityki horyzontalne UE oraz posiadania przez wnioskodawcę odpowiednich certyfikatów jakości, bhp, zarządzania środowiskowego. Waga dla każdego z tych 2 kryteriów wynosi 10 punktów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama