REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena dokumentacji aplikacyjnej na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Działanie 4.2 POIG
Działanie 4.2 POIG

REKLAMA

REKLAMA

Aplikując o środki unijne w ramach procedury konkursowej możesz zostać poproszony o uzupełnienie złożonej dokumentacji lub wniesienie niezbędnych poprawek. Warto poznać proces oceny swojego wniosku aby być gotowym na taką ewentualność.

O środki z działania 4.2 POIG mogą starać się innowacyjni przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem środków na działalność badawczo-rozwojową lub którzy chcą wdrożyć do produkcji wzór przemysłowy lub użytkowy. 

REKLAMA

Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?

REKLAMA

Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas ostatniego naboru wniosków, przedsiębiorca zainteresowany wsparciem, w terminie naboru wniosków, wypełnia wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków, zgodnie z Instrukcją do wypełniania wniosku o dofinansowanie (zarówno generator jak i instrukcja dostępne są na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP). Wniosek w wersji papierowej wraz z kompletem załączników (wymienionych we wniosku) należy dostarczyć do PARP. Jednocześnie wersję elektroniczną wniosku, biznes planu oraz zeskanowanej promesy leasingowej lub kredytowej bądź umowy kredytowej (jeśli dotyczy) należy przesłać do PARP za pomocą Generatora Wniosków. Złożona dokumentacja aplikacyjna podlega ocenie pod kątem spełniania kryteriów formalnych i merytorycznych.

W ramach tego działania przewidziano możliwość skorzystania z usług PPI - Promotora Projektów Innowacyjnych, w celu uzyskania opinii co do kwalifikowalności projektu. Usługa świadczona przez PPI jest bezpłatna, przy czym jest również nieobowiązkowa dla wnioskodawcy.

Koniecznie przeczytaj: Fundusze unijne

Najpierw ocena formalna, później merytoryczna

Ocena formalna dokonywana jest przez PARP. W przypadku, gdy wniosek zawiera uchybienia formalne, które podlegają możliwości uzupełnienia lub poprawienia, wnioskodawca jest informowany o konieczności uzupełnienia/poprawienia dokumentacji za pośrednictwem faksu lub e-maila. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Czas na uzupełnienie lub poprawienie dokumentacji aplikacyjnej wynosi 5 dni roboczych. Termin ten jest liczony od dnia następnego po dniu wysłania przez przedsiębiorcę potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień (poprawy). Za datę wpływu uzupełnień uznaje się datę wpływu wersji papierowej do PARP.

Konkretne uchybienie wykryte we wniosku można poprawiać tylko raz. W przypadku naniesienia poprawek do wniosku o dofinansowanie należy to zrobić w Generatorze Wniosków. W przypadku biznes planu poprawki powinny zostać wprowadzone edytorze tekstu, natomiast w przypadku załączników do biznes planu – w arkuszu kalkulacyjnym lub Generatorze Wniosków. Poprawiony wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami należy przekazać w wersji papierowej do PARP, podczas gdy wersje elektroniczne należy przesłać za pomocą generatora. Wnioski, które nie zostaną poprawione lub uzupełnione w sposób prawidłowy w wyznaczonym terminie, podlegają odrzuceniu.

Polecamy: Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG

Po spełnieniu przez dokumentację wszystkich kryteriów formalnych, jest ona poddana ocenie dla kryteriów merytorycznych. Kryteria te dzielą się na kryteria obligatoryjne (obowiązkowe do spełnienia) oraz fakultatywne (dodatkowe). Ocena obligatoryjna dokonywana jest w systemie zero-jedynkowym. Również w tym przypadku PARP może zwrócić się do wnioskodawcy z prośbą o udzielenie dodatkowych wyjaśnień dotyczących złożonej dokumentacji.

Czas na udzielenie wyjaśnień podczas oceny merytorycznej wynosi 3 dni robocze. Termin ten jest liczony od następnego dnia po dniu wysłania wezwania w formie faksu lub wysłania wiadomości e-mail. W przypadku nieotrzymania wyjaśnień ocena wniosku przeprowadzana jest na podstawie dostępnych informacji. 

Aby wniosek mógł zostać rekomendowany do wsparcia musi spełnić 100% kryteriów w ocenie formalnej i merytorycznej (obligatoryjnej) oraz 40% w ocenie merytorycznej fakultatywnej. Po zakończeniu procesy oceny lista projektów zarekomendowanych w udzielenia wsparcia jest zatwierdzana i umieszczana na stronach internetowych PARP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA