Ocena dokumentacji aplikacyjnej na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG
REKLAMA
REKLAMA
O środki z działania 4.2 POIG mogą starać się innowacyjni przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem środków na działalność badawczo-rozwojową lub którzy chcą wdrożyć do produkcji wzór przemysłowy lub użytkowy.
REKLAMA
Jak przebiega proces oceny mojego wniosku?
REKLAMA
Zgodnie z zasadami obowiązującymi podczas ostatniego naboru wniosków, przedsiębiorca zainteresowany wsparciem, w terminie naboru wniosków, wypełnia wniosek o dofinansowanie w Generatorze Wniosków, zgodnie z Instrukcją do wypełniania wniosku o dofinansowanie (zarówno generator jak i instrukcja dostępne są na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – PARP). Wniosek w wersji papierowej wraz z kompletem załączników (wymienionych we wniosku) należy dostarczyć do PARP. Jednocześnie wersję elektroniczną wniosku, biznes planu oraz zeskanowanej promesy leasingowej lub kredytowej bądź umowy kredytowej (jeśli dotyczy) należy przesłać do PARP za pomocą Generatora Wniosków. Złożona dokumentacja aplikacyjna podlega ocenie pod kątem spełniania kryteriów formalnych i merytorycznych.
W ramach tego działania przewidziano możliwość skorzystania z usług PPI - Promotora Projektów Innowacyjnych, w celu uzyskania opinii co do kwalifikowalności projektu. Usługa świadczona przez PPI jest bezpłatna, przy czym jest również nieobowiązkowa dla wnioskodawcy.
Koniecznie przeczytaj: Fundusze unijne
Najpierw ocena formalna, później merytoryczna
Ocena formalna dokonywana jest przez PARP. W przypadku, gdy wniosek zawiera uchybienia formalne, które podlegają możliwości uzupełnienia lub poprawienia, wnioskodawca jest informowany o konieczności uzupełnienia/poprawienia dokumentacji za pośrednictwem faksu lub e-maila.
REKLAMA
Czas na uzupełnienie lub poprawienie dokumentacji aplikacyjnej wynosi 5 dni roboczych. Termin ten jest liczony od dnia następnego po dniu wysłania przez przedsiębiorcę potwierdzenia otrzymania wezwania do uzupełnień (poprawy). Za datę wpływu uzupełnień uznaje się datę wpływu wersji papierowej do PARP.
Konkretne uchybienie wykryte we wniosku można poprawiać tylko raz. W przypadku naniesienia poprawek do wniosku o dofinansowanie należy to zrobić w Generatorze Wniosków. W przypadku biznes planu poprawki powinny zostać wprowadzone edytorze tekstu, natomiast w przypadku załączników do biznes planu – w arkuszu kalkulacyjnym lub Generatorze Wniosków. Poprawiony wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami należy przekazać w wersji papierowej do PARP, podczas gdy wersje elektroniczne należy przesłać za pomocą generatora. Wnioski, które nie zostaną poprawione lub uzupełnione w sposób prawidłowy w wyznaczonym terminie, podlegają odrzuceniu.
Polecamy: Fundusze unijne na badania i rozwój oraz wzornictwo przemysłowe - działanie 4.2 POIG
Po spełnieniu przez dokumentację wszystkich kryteriów formalnych, jest ona poddana ocenie dla kryteriów merytorycznych. Kryteria te dzielą się na kryteria obligatoryjne (obowiązkowe do spełnienia) oraz fakultatywne (dodatkowe). Ocena obligatoryjna dokonywana jest w systemie zero-jedynkowym. Również w tym przypadku PARP może zwrócić się do wnioskodawcy z prośbą o udzielenie dodatkowych wyjaśnień dotyczących złożonej dokumentacji.
Czas na udzielenie wyjaśnień podczas oceny merytorycznej wynosi 3 dni robocze. Termin ten jest liczony od następnego dnia po dniu wysłania wezwania w formie faksu lub wysłania wiadomości e-mail. W przypadku nieotrzymania wyjaśnień ocena wniosku przeprowadzana jest na podstawie dostępnych informacji.
Aby wniosek mógł zostać rekomendowany do wsparcia musi spełnić 100% kryteriów w ocenie formalnej i merytorycznej (obligatoryjnej) oraz 40% w ocenie merytorycznej fakultatywnej. Po zakończeniu procesy oceny lista projektów zarekomendowanych w udzielenia wsparcia jest zatwierdzana i umieszczana na stronach internetowych PARP.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.