REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Środki Unijne na szkolenia pracowników – część 1

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Talento
Firma konsultingowa
Środki Unijne na szkolenia pracowników
Środki Unijne na szkolenia pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób możesz uzyskać dofinansowanie na szkolenia swoich pracowników - koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem

W aktualnym okresie budżetowania UE ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego skorzystać możemy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Poszczególne działania w ramach Programu mają na celu wsparcie przedsiębiorstw i pracowników przedsiębiorstw, instytucji systemu opieki społecznej, osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz uczniów i instytucji systemu oświaty.

REKLAMA

Działania, z których skorzystać mogą przedsiębiorstwa i ich pracownicy, przewidziane są w priorytetach:

  • II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw” (projekty szkoleniowe ogólnopolskie i ponadregionalne oraz studia podyplomowe).
  • VIII „Regionalne kadry gospodarki” (projekty szkoleniowe i doradcze dla pracowników i przedsiębiorców w granicach jednego województwa).

Przeczytaj także: Dofinansowanie na założenie własnego biznesu

Działania oraz sposoby skorzystania z nich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Najprostszym sposobem w jaki możemy skorzystać z oferowanych działań jest zgłoszenie swojego udziału w realizowanym przez różnego rodzaju instytucje, firmy szkoleniowe czy szkoły językowe projekcie. Projekty tego typu mogą mieć charakter otwarty, oznacza to że udział w nich może wziąć każda osoba spełniająca określone przez realizatora projektu kryteria dostępu. Spotykanymi najczęściej kryteriami są:

  • zamieszkanie w określonym województwie czy powiecie,
  • praca w określonej branży lub wiek (np. powyżej 45 roku życia).

Informacje o realizowanych projektach dostępne są najczęściej w ogólnie dostępnych miejscach w formie plakatów, ulotek, ogłoszeń w prasie czy Internecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekty szkoleniowe realizowane w ramach działania 8.1.1 skierowane nie bezpośrednio do firm, a do osób indywidualnie zainteresowanych podnoszeniem własnych lub zdobyciem nowych kwalifikacji przewidują nawet 100% dofinansowanie ze środków unijnych, co oznacza, że udział w takim szkoleniu jest bezpłatny.

Przeczytaj także: Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

REKLAMA

W części województw, m.in. w małopolskim i podkarpackim, wymagany jest 10% wkład własny uczestnika, co ma zwiększyć jego motywację do systematycznego udziału w zajęciach. Instytucje zarządzające Programem wychodzą z założenia, że brak odpłatności za udział w kursie nie budzi poczucia obowiązku czynnego i systematycznego uczestnictwa, a to może spowodować, że zakładane rezultaty nie zostaną osiągnięte i środki przekazane na realizację projektu nie przyniosą zamierzonych efektów. Mogą to być kwoty rzędu 200 PLN w przypadku rocznego kursu językowego, czyli znacznie mniej niż w przypadku takich samych kursów dostępnych komercyjnie.

Jeżeli projekt skierowany jest do przedsiębiorstw, wysokość dofinansowania jest uzależniona od charakteru szkolenia i wielkości przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest uczestnik. Wyższe poziomy dofinansowania przewidziane są na udział w szkoleniach o charakterze ogólnym tj. takich, na których zdobywa się wiedzę możliwą do wykorzystania nie tylko na obecnie zajmowanym stanowisku w obecnej firmie, ale i w innych firmach i w życiu prywatnym (np. szkolenia językowe czy komputerowe).

Pracownicy mikro i małych firm pokrywają jedynie 20% kosztów szkolenia, średnich firm 30%, a innych - 40% kosztów. W przypadku szkoleń specjalistycznych, czyli dostarczających wiedzy możliwej do wykorzystania tylko na konkretnym stanowisku pracy w danej firmie wielkość wkładu własnego wynosi odpowiednio 55, 65 i 75%.

W każdym przypadku dofinansowanie kosztów udziału danej osoby może wzrosnąć o 10% jeżeli należy ona go grupy osób „w gorszym położeniu”. Dotyczy to osób:

  • niepełnosprawnych,
  • poniżej 25 roku życia, dla których aktualne zatrudnienie jest pierwszą pracą,
  • zatrudnionych w firmie wysyłającej je na szkolenie nie dłużej niż 6 miesięcy, a które przed podjęciem tej pracy były bezrobotnymi przez co najmniej rok i nie prowadziły działalności gospodarczej,
  • pozostawały bez zatrudnienia i nie prowadziły własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 3 lata poprzedzające zatrudnienie w firmie wysyłającej je na szkolenie,
  • powyżej 45 roku życia, posiadających wykształcenie co najwyżej podstawowe lub gimnazjalne.

Pracownicy przedsiębiorstw uczestniczący w studiach podyplomowych mogą liczyć na dofinansowanie do 80% odpłatności za udział w studiach. Oznacza to, że możliwe jest wzięcie udziału np. w 2-letnich studiach podyplomowych MBA za mniej niż 5.000 PLN lub w 2-semestralnych studiach z zakresu controllingu i audytu wewnętrznego za 800 PLN.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża handlowa traci coraz więcej na kradzieżach w sklepach. Jak handlowcy rozwiązują ten problem

Zmorą branży handlowej wciąż są kradzieże sklepowe. Nasiliły się one w okresie wysokiej inflacji, ale teraz nie słabną w oczekiwanym tempie. Kradzieży z powodów ekonomicznych jest mniej, natomiast rozzuchwalili się złodzieje kradnący dla zysku.

Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

REKLAMA

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA