Dofinansowanie na założenie własnego biznesu
REKLAMA
REKLAMA
PO Kapitał Ludzki
Program Operacyjny Kapitał Ludzki stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi stawia odnowiona Strategia Lizbońska. W głównej mierze chodzi o rozwijanie wiedzy i innowacyjności oraz stworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Wyzwania te mają zostać spełnione poprzez wsparcie takich obszarów jak: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich.
REKLAMA
Środki przeznaczone na realizację Programu Kapitał Ludzki stanowią około 15 % całości środków przeznaczonych na realizację Programów Operacyjnych. Program składa się z 10 priorytetów, które są realizowane zarówno na poziomie regionalnym, jak i centralnym.
Priorytet 6
REKLAMA
Priorytet 6 skierowany jest do przedsiębiorców, którzy marzą o założenie własnego biznesu i poszukują na ten cel odpowiednich środków. W ramach tego priorytetu funkcjonuje Działanie 6.2 „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”, które może stać się instrumentem wsparcia na założenie własnego biznesu.
Z dofinansowania w ramach przedmiotowego działania mogą skorzystać wszystkie podmioty, z wyłączeniem powiatowych urzędów pracy oraz osób fizycznych. Grupę docelową stanowią natomiast osoby pozostające bez zatrudnienia przez okres co najmniej 12 miesięcy, kobiety, osoby do 25 roku życia, osoby po 45 roku życia, jak również niepełnosprawni i osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko - wiejskich. Działanie to ma na celu promocję oraz wspieranie inicjatyw, które mają służyć zwiększeniu aktywności zawodowej, a także tworzeniu nowych miejsc pracy.
Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy
Przyszły przedsiębiorca chcący skorzystać z tej możliwości może uzyskać bezzwrotną pomoc na doradztwo i szkolenia umożliwiające mu zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia oraz prowadzenia własnej działalności. Ponadto Beneficjent może uzyskać środki finansowe na rozwój przedsiębiorczości sięgające do wysokości 40 tysięcy złotych.
REKLAMA
Dodatkowym atutem tego programu jest możliwość skorzystania ze wsparcia pomostowego. Wsparcie pomostowe obejmuje jest ważne w okresie między 6 a 12 miesięcem od rozpoczęcia działalności gospodarczej i wypłacane miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji; jest połączone z doradztwem oraz pomocą w efektywnym wykorzystaniu dotacji.
Jeśli natomiast ktoś chciałby uzyskać pomoc na realizację projektu związanego z działalnością w Internecie, może skorzystać z konkursu w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Przeczytaj koniecznie: Kredyt technologiczny dla innowacyjnych przedsiębiorców - działanie 4.3 POIG
Innym sposobem na uzyskanie środków na założenie własnego biznesu są następujące możliwości:
- dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy,
- skorzystanie z oferty Mikro Funduszu,
- pożyczka udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego,
- wyszukanie „Anioła Biznesu”.
Powiatowy Urząd Pracy
W przypadku skorzystania z pomocy Powiatowych Urzędów Pracy przyszły biznesmen musi najpierw zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Jest to jeden z najważniejszych warunków, które trzeba spełnić, aby starać się o dofinansowanie w ramach tych placówek. Powiatowe Urzędy Pracy udzielają dofinansowania w kwocie nie przekraczającej 500% przeciętnego wynagrodzenia, a więc obecnie będzie to około 19 tysięcy złotych.
Chcąc uzyskać wymarzony kapitał Beneficjent po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna, musi złożyć wniosek wraz z oświadczeniami, w odpowiednim dla jego miejsca zameldowania Powiatowym Urzędzie Pracy.
Mikro Fundusz
Kolejna możliwość wsparcia dla przyszłych biznesmenów to wspomniany powyżej Mikro Fundusz. Powstał on w 1994 roku i został założony przez Polsko - Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości. Celem Funduszu jest wspieranie rozwoju mikroprzedsiębierczości poprzez udostępnianie kapitału w formie pożyczek właścicielom małych firm.
Przedsiębiorcy – Klienci Mikro Funduszu obsługiwani są przez doradców klienta w 38 oddziałach znajdujących się na terenie całego kraju. Z Funduszu mogą korzystać zarówno osoby rozpoczynające działalność, otrzymując pożyczkę „na start” oraz mikroprzedsiębiorcy - właściciele najmniejszych przedsiębiorstw: małych sklepów, warsztatów usługowych i produkcyjnych, działających legalnie, nie zatrudniających więcej niż kilka osób.
Pożyczkę można przeznaczyć tylko na cele związane z prowadzoną działalnością w tym na przykład na zakup towarów, maszyn, urządzeń czy remont lokalu. Jej wysokość uzależniona jest od kilku czynników: celów wydatku, kondycji finansowej przedsiębiorcy i historii jego dotychczasowej współpracy z Funduszem Mikro.
Pożyczka z BGK
Kolejny instrument pomocy to pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego. Skierowany jest do młodych bezrobotnych, którzy chcą rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej, a także do przedsiębiorców na utworzenie nowych miejsc pracy dla młodych bezrobotnych. Pożyczka nie może przy tym przekroczyć kwoty 40 tysięcy złotych na jedną osobę, zaś okres spłaty nie może być dłuższy niż 36 miesięcy. Istnieje możliwość odroczenia spłaty kapitału maksymalnie na okres 6 miesięcy.
"Anioły Biznesu"
Zupełnie innym pomysłem na zdobycie pieniędzy na własny biznes jest znalezienie „Anioła Biznesu”, czyli osób bądź instytucji, które inwestują w ciekawe pomysły w zamian za określony procent udziałów w przyszłych zyskach. Osoby, które posiadają ciekawe, niecodzienne i kreatywne pomysły mogą liczyć na wsparcie, ponieważ tego typu instytucje wymagają aby pomysłodawca i sam pomysł miał „to coś”. Do najbardziej aktywnych na polskim rynku tego typu instytucji należą fundusze IIF, Xevin Investments oraz Business Angels Seedfund.
Jak widać powyżej, nie brakuje rozwiązań dzięki którym można uzyskać dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Unia Europejska inwestuje w zdolnych ludzi, którzy dzięki swojej przedsiębiorczości tworzyć będą nowe miejsca pracy i podnosić konkurencyjność polskiej gospodarki. Warto jednak korzystać również z innych źródeł wsparcia . Przykładem są dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego czy Urzędów Pracy czy znalezienie własnego „Anioła Biznesu”, co w obecnych czasach i dobie rozwoju Internetu wcale nie musi okazać się takie trudne.
Przeczytaj także: Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.