Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców i możliwość zdobycia międzynarodowej praktyki u boku doświadczonego przedsiębiorcy jest bezcenna. Przekonają się o tym młodzi przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wziąć udział w nowym Programie „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Program ten oferuje początkującym przedsiębiorcom możliwość pracowania przez okres do 6 miesięcy wraz z doświadczonym przedsiębiorcą w innym kraju UE.
REKLAMA
Jakie są korzyści z udziału w Programie Erasmus?
REKLAMA
Korzyści wynikające z udziału w Programie Erasmus mają charakter obustronny – zarówno dla początkującego jak i doświadczonego przedsiębiorcy. Możliwość kształcenia w miejscu pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej ułatwia dobry start w zakładaniu własnej działalności gospodarczej lub wzmacnia potencjał już istniejącego przedsiębiorstwa. Niewątpliwym atutem jest również dostęp do nowych rynków zbytu towarów/usług, możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy i potencjalne możliwości współpracy z partnerami z zagranicy.
Jak wspomniano powyżej udział w Programie to także korzyść dla doświadczonego przedsiębiorcy. Umożliwienie udziału w stażu początkującemu przedsiębiorcy daje szansę na skorzystanie z nowych, często innowacyjnych pomysłów. Może on posiadać umiejętność lub wiedzę, która może stanowić uzupełnienie posiadanego przez przedsiębiorcę doświadczenia.
Nie do przecenienia jest także możliwość zdobycia wiedzy na temat kultury prowadzenia biznesu w innym kraju, wymogów stawianych tam przedsiębiorcom oraz lokalnych rynków zbytu. Udział w takim stażu może w przyszłość zaowocować stałą współpracą biznesową poprzez np. spółki joint-venture, podwykonawstwo, stosunki wykonawca-dostawca itp.
Polecamy: Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo
Kto może zostać uczestnikiem Programu Erasmus?
W programie może uczestniczyć początkujący przedsiębiorca, który:
- poważnie myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej opartej na wykonalnym biznes planie;
- prowadzi działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata.
(Przyszła) działalność gospodarcza może być prowadzona w obrębie dowolnego sektora, a wiek początkującego przedsiębiorcy nie odgrywa w Programie żadnej roli.
REKLAMA
Zakwalifikowanie do udziału w Programie uwarunkowane jest jednak spełnieniem pewnych wymogów. Początkujący przedsiębiorca powinien:
- posiadać zezwolenie na pobyt stały w jednym z państw Unii Europejskiej;
- mieć konkretny projekt lub pomysł na firmę, odzwierciedlony w biznes planie;
- wykazywać motywację i chęć do współpracy podczas pobytu u doświadczonego przedsiębiorcy z innego państwa członkowskiego UE;
- być gotowym do pracy na rzecz rozwoju firmy przedsiębiorcy przyjmującego poprzez udostępnianie swoich umiejętności i kompetencji;
- wykazywać gotowość do poniesienia części kosztów związanych z pobytem za granicą, które nie zostaną objęte finansowaniem w ramach programu.
Ponadto początkujący przedsiębiorca musi podpisać „Zobowiązanie na rzecz jakości”, którego celem jest zapewnienie pomyślnej współpracy oraz zawrzeć z lokalnym punktem kontaktowym umowę, która dotyczy wypłaty grantu na pobyt, określa zadania, obowiązki, warunki finansowania i prawne następstwa projektu w ramach ustalonego grafiku czasowego.
Nie zapominajmy również o obowiązku dostarczenia przez początkującego przedsiębiorcę po zakończonym pobycie kwestionariusz oceny, w którym znajdzie się opis wykonanych prac, zdobytej wiedzy i umiejętności oraz korzyści z wymiany dla rozwoju własnej firmy.
Czy uczestnik Programu „Erasmus” może liczyć na wsparcie finansowe?
Uczestnik Programu może otrzymać wsparcie finansowe, które zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i utrzymania podczas pobytu. Grant wypłacany jest przez lokalny punkt kontaktowy wskazany przez początkującego przedsiębiorcę (podczas rejestracji internetowej). Początkujący przedsiębiorca oraz właściwy punkt kontaktowy zawierają umowę, w której określone zostaną szczegóły dotyczące grantu oraz sposobu płatności (np. płatność częściowa na początku pobytu, płatność miesięczna itp.).
Wysokość wsparcia finansowego jest obliczana na podstawie stawki miesięcznej i odzwierciedla ogólne koszty utrzymania w państwie pobytu.
Jak wziąć udział w Programie „Erasmus”?
Zarówno początkujący jak i doświadczeni przedsiębiorcy chętni do wzięcia udziału w Programie powinni złożyć wniosek przy użyciu narzędzia do rejestracji (zakładka „Apply now”), które jest dostępne na stronie internetowej: http://www.erasmus-entrepreneurs.eu i wskazać preferowany lokalny punkt kontaktowy.
Lokalny punkt kontaktowy powinien działać na terenie państwa zamieszkania przedsiębiorcy, ponieważ to punkt kontaktowy będzie odpowiedzialny za udzielanie wszelkich informacji związanych z Programem..
Przed przystąpieniem do procesu aplikowania początkujący przedsiębiorca powinien posiadać swoje CV, list motywacyjny oraz mieć opracowany biznes plan, które są następnie przesyłane za pośrednictwem strony internetowej.
Po przyjęciu do programu przedsiębiorca uzyskuje dostęp do katalogu internetowego, który pozwala przedsiębiorcy oraz wybranemu lokalnemu punktowi kontaktowemu odnaleźć właściwego partnera wymiany. Po nawiązaniu współpracy powinny zostać ustalone warunki pracy, tj. cele, daty, działania, o których należy powiadomić lokalny punkt kontaktowy.
Polecamy: Jak otrzymać dotację na uruchomienie własnej firmy na Warmii i Mazurach?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.