REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców
Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Program „Erasmus” oferuje możliwość dofinansowania zagranicznych staży dla polskich przedsiębiorców w wybranym przez nich kraju oraz w firmie. Wszystko co należy zrobić to złożyć formularz aplikacyjny i czekać na pozytywny wynik procesu rekrutacji.

Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców i możliwość zdobycia międzynarodowej praktyki u boku doświadczonego przedsiębiorcy jest bezcenna. Przekonają się o tym młodzi przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wziąć udział w nowym Programie „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Program ten oferuje początkującym przedsiębiorcom możliwość pracowania przez okres do 6 miesięcy wraz z doświadczonym przedsiębiorcą w innym kraju UE.

REKLAMA

Jakie są korzyści z udziału w Programie Erasmus?

REKLAMA

Korzyści wynikające z udziału w Programie Erasmus mają charakter obustronny – zarówno dla początkującego jak i doświadczonego przedsiębiorcy. Możliwość kształcenia w miejscu pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej ułatwia dobry start w zakładaniu własnej działalności gospodarczej lub wzmacnia potencjał już istniejącego przedsiębiorstwa. Niewątpliwym atutem jest również dostęp do nowych rynków zbytu towarów/usług, możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy i potencjalne możliwości współpracy z partnerami z zagranicy.

Jak wspomniano powyżej udział w Programie to także korzyść dla doświadczonego przedsiębiorcy. Umożliwienie udziału w stażu początkującemu przedsiębiorcy daje szansę na skorzystanie z nowych, często innowacyjnych pomysłów. Może on posiadać umiejętność lub wiedzę, która może stanowić uzupełnienie posiadanego przez przedsiębiorcę doświadczenia.

Nie do przecenienia jest także możliwość zdobycia wiedzy na temat kultury prowadzenia biznesu w innym kraju, wymogów stawianych tam przedsiębiorcom oraz lokalnych rynków zbytu. Udział w takim stażu może w przyszłość zaowocować stałą współpracą biznesową poprzez np. spółki joint-venture, podwykonawstwo, stosunki wykonawca-dostawca itp.

Polecamy: Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może zostać uczestnikiem Programu Erasmus?

W programie może uczestniczyć początkujący przedsiębiorca, który:
- poważnie myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej opartej na wykonalnym biznes planie;
- prowadzi działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata.

(Przyszła) działalność gospodarcza może być prowadzona w obrębie dowolnego sektora, a wiek początkującego przedsiębiorcy nie odgrywa w Programie żadnej roli.

REKLAMA

Zakwalifikowanie do udziału w Programie uwarunkowane jest jednak spełnieniem pewnych wymogów. Początkujący przedsiębiorca powinien: 
- posiadać zezwolenie na pobyt stały w jednym z państw Unii Europejskiej;
- mieć konkretny projekt lub pomysł na firmę, odzwierciedlony w biznes planie;
- wykazywać motywację i chęć do współpracy podczas pobytu u doświadczonego przedsiębiorcy z innego państwa członkowskiego UE;
- być gotowym do pracy na rzecz rozwoju firmy przedsiębiorcy przyjmującego poprzez udostępnianie swoich umiejętności i kompetencji;
- wykazywać gotowość do poniesienia części kosztów związanych z pobytem za granicą, które nie zostaną objęte finansowaniem w ramach programu.

Ponadto początkujący przedsiębiorca musi podpisać „Zobowiązanie na rzecz jakości”, którego celem jest zapewnienie pomyślnej współpracy oraz zawrzeć z lokalnym punktem kontaktowym umowę, która dotyczy wypłaty grantu na pobyt, określa zadania, obowiązki, warunki finansowania i prawne następstwa projektu w ramach ustalonego grafiku czasowego.

Nie zapominajmy również o obowiązku dostarczenia przez początkującego przedsiębiorcę po zakończonym pobycie kwestionariusz oceny, w którym znajdzie się opis wykonanych prac, zdobytej wiedzy i umiejętności oraz korzyści z wymiany dla rozwoju własnej firmy.

Czy uczestnik Programu „Erasmus” może liczyć na wsparcie finansowe?

Uczestnik Programu może otrzymać wsparcie finansowe, które zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i utrzymania podczas pobytu. Grant wypłacany jest przez lokalny punkt kontaktowy wskazany przez początkującego przedsiębiorcę (podczas rejestracji internetowej). Początkujący przedsiębiorca oraz właściwy punkt kontaktowy zawierają umowę, w której określone zostaną szczegóły dotyczące grantu oraz sposobu płatności (np. płatność częściowa na początku pobytu, płatność miesięczna itp.).

Wysokość wsparcia finansowego jest obliczana na podstawie stawki miesięcznej i odzwierciedla ogólne koszty utrzymania w państwie pobytu.

Jak wziąć udział w Programie „Erasmus”?

Zarówno początkujący jak i doświadczeni przedsiębiorcy chętni do wzięcia udziału w Programie powinni złożyć wniosek przy użyciu narzędzia do rejestracji (zakładka „Apply now”), które jest dostępne na stronie internetowej: http://www.erasmus-entrepreneurs.eu i wskazać preferowany lokalny punkt kontaktowy.

Lokalny punkt kontaktowy powinien działać na terenie państwa zamieszkania przedsiębiorcy, ponieważ to punkt kontaktowy będzie odpowiedzialny za udzielanie wszelkich informacji związanych z Programem..

Przed przystąpieniem do procesu aplikowania początkujący przedsiębiorca powinien posiadać swoje CV, list motywacyjny oraz mieć opracowany biznes plan, które są następnie przesyłane za pośrednictwem strony internetowej.

Po przyjęciu do programu przedsiębiorca uzyskuje dostęp do katalogu internetowego, który pozwala przedsiębiorcy oraz wybranemu lokalnemu punktowi kontaktowemu odnaleźć właściwego partnera wymiany. Po nawiązaniu współpracy powinny zostać ustalone warunki pracy, tj. cele, daty, działania, o których należy powiadomić lokalny punkt kontaktowy.

Polecamy: Jak otrzymać dotację na uruchomienie własnej firmy na Warmii i Mazurach?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA