REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców
Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Program „Erasmus” oferuje możliwość dofinansowania zagranicznych staży dla polskich przedsiębiorców w wybranym przez nich kraju oraz w firmie. Wszystko co należy zrobić to złożyć formularz aplikacyjny i czekać na pozytywny wynik procesu rekrutacji.

Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców i możliwość zdobycia międzynarodowej praktyki u boku doświadczonego przedsiębiorcy jest bezcenna. Przekonają się o tym młodzi przedsiębiorcy, którzy zdecydują się wziąć udział w nowym Programie „Erasmus dla młodych przedsiębiorców”. Program ten oferuje początkującym przedsiębiorcom możliwość pracowania przez okres do 6 miesięcy wraz z doświadczonym przedsiębiorcą w innym kraju UE.

REKLAMA

Jakie są korzyści z udziału w Programie Erasmus?

REKLAMA

Korzyści wynikające z udziału w Programie Erasmus mają charakter obustronny – zarówno dla początkującego jak i doświadczonego przedsiębiorcy. Możliwość kształcenia w miejscu pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej ułatwia dobry start w zakładaniu własnej działalności gospodarczej lub wzmacnia potencjał już istniejącego przedsiębiorstwa. Niewątpliwym atutem jest również dostęp do nowych rynków zbytu towarów/usług, możliwość nawiązania międzynarodowej współpracy i potencjalne możliwości współpracy z partnerami z zagranicy.

Jak wspomniano powyżej udział w Programie to także korzyść dla doświadczonego przedsiębiorcy. Umożliwienie udziału w stażu początkującemu przedsiębiorcy daje szansę na skorzystanie z nowych, często innowacyjnych pomysłów. Może on posiadać umiejętność lub wiedzę, która może stanowić uzupełnienie posiadanego przez przedsiębiorcę doświadczenia.

Nie do przecenienia jest także możliwość zdobycia wiedzy na temat kultury prowadzenia biznesu w innym kraju, wymogów stawianych tam przedsiębiorcom oraz lokalnych rynków zbytu. Udział w takim stażu może w przyszłość zaowocować stałą współpracą biznesową poprzez np. spółki joint-venture, podwykonawstwo, stosunki wykonawca-dostawca itp.

Polecamy: Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może zostać uczestnikiem Programu Erasmus?

W programie może uczestniczyć początkujący przedsiębiorca, który:
- poważnie myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej opartej na wykonalnym biznes planie;
- prowadzi działalność gospodarczą nie dłużej niż 3 lata.

(Przyszła) działalność gospodarcza może być prowadzona w obrębie dowolnego sektora, a wiek początkującego przedsiębiorcy nie odgrywa w Programie żadnej roli.

REKLAMA

Zakwalifikowanie do udziału w Programie uwarunkowane jest jednak spełnieniem pewnych wymogów. Początkujący przedsiębiorca powinien: 
- posiadać zezwolenie na pobyt stały w jednym z państw Unii Europejskiej;
- mieć konkretny projekt lub pomysł na firmę, odzwierciedlony w biznes planie;
- wykazywać motywację i chęć do współpracy podczas pobytu u doświadczonego przedsiębiorcy z innego państwa członkowskiego UE;
- być gotowym do pracy na rzecz rozwoju firmy przedsiębiorcy przyjmującego poprzez udostępnianie swoich umiejętności i kompetencji;
- wykazywać gotowość do poniesienia części kosztów związanych z pobytem za granicą, które nie zostaną objęte finansowaniem w ramach programu.

Ponadto początkujący przedsiębiorca musi podpisać „Zobowiązanie na rzecz jakości”, którego celem jest zapewnienie pomyślnej współpracy oraz zawrzeć z lokalnym punktem kontaktowym umowę, która dotyczy wypłaty grantu na pobyt, określa zadania, obowiązki, warunki finansowania i prawne następstwa projektu w ramach ustalonego grafiku czasowego.

Nie zapominajmy również o obowiązku dostarczenia przez początkującego przedsiębiorcę po zakończonym pobycie kwestionariusz oceny, w którym znajdzie się opis wykonanych prac, zdobytej wiedzy i umiejętności oraz korzyści z wymiany dla rozwoju własnej firmy.

Czy uczestnik Programu „Erasmus” może liczyć na wsparcie finansowe?

Uczestnik Programu może otrzymać wsparcie finansowe, które zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i utrzymania podczas pobytu. Grant wypłacany jest przez lokalny punkt kontaktowy wskazany przez początkującego przedsiębiorcę (podczas rejestracji internetowej). Początkujący przedsiębiorca oraz właściwy punkt kontaktowy zawierają umowę, w której określone zostaną szczegóły dotyczące grantu oraz sposobu płatności (np. płatność częściowa na początku pobytu, płatność miesięczna itp.).

Wysokość wsparcia finansowego jest obliczana na podstawie stawki miesięcznej i odzwierciedla ogólne koszty utrzymania w państwie pobytu.

Jak wziąć udział w Programie „Erasmus”?

Zarówno początkujący jak i doświadczeni przedsiębiorcy chętni do wzięcia udziału w Programie powinni złożyć wniosek przy użyciu narzędzia do rejestracji (zakładka „Apply now”), które jest dostępne na stronie internetowej: http://www.erasmus-entrepreneurs.eu i wskazać preferowany lokalny punkt kontaktowy.

Lokalny punkt kontaktowy powinien działać na terenie państwa zamieszkania przedsiębiorcy, ponieważ to punkt kontaktowy będzie odpowiedzialny za udzielanie wszelkich informacji związanych z Programem..

Przed przystąpieniem do procesu aplikowania początkujący przedsiębiorca powinien posiadać swoje CV, list motywacyjny oraz mieć opracowany biznes plan, które są następnie przesyłane za pośrednictwem strony internetowej.

Po przyjęciu do programu przedsiębiorca uzyskuje dostęp do katalogu internetowego, który pozwala przedsiębiorcy oraz wybranemu lokalnemu punktowi kontaktowemu odnaleźć właściwego partnera wymiany. Po nawiązaniu współpracy powinny zostać ustalone warunki pracy, tj. cele, daty, działania, o których należy powiadomić lokalny punkt kontaktowy.

Polecamy: Jak otrzymać dotację na uruchomienie własnej firmy na Warmii i Mazurach?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA