Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych
REKLAMA
REKLAMA
Działania przeznaczone dla przedsiębiorstw i ich pracowników przewidziane są w priorytetach:
REKLAMA
- II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw” (projekty szkoleniowe ogólnopolskie i ponadregionalne oraz studia podyplomowe);
- VIII „Regionalne kadry gospodarki” (projekty szkoleniowe i doradcze dla pracowników i przedsiębiorców w granicach 1 województwa).
Zobacz także: Z paszportem po unijną dotację
Z działań w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki skorzystać można na kilka sposobów.
REKLAMA
Najprostszym sposobem jest zgłoszenie swojego udziału w realizowanym przez różnego rodzaju instytucje, firmy szkoleniowe czy szkoły językowe projekcie. Projekty tego typu mogą mieć charakter otwarty, oznacza to że udział w nich może wziąć każda osoba spełniająca określone przez realizatora projektu kryteria dostępu. Są to najczęściej: zamieszkanie w określonym województwie czy powiecie; praca w określonej branży lub wiek (np. powyżej 45 roku życia). Informacje o realizowanych projektach dostępne są najczęściej w ogólnie dostępnych miejscach w formie plakatów, ulotek, ogłoszeń w prasie czy Internecie.
Najpełniejszym źródłem jest strona internetowa „Inwestycja w kadry”, ponieważ realizatorzy projektów szkoleniowych mają obowiązek umieszczania na niej informacji o swoich projektach. Projekty szkoleniowe realizowane w ramach działania 8.1.1 skierowane nie bezpośrednio do firm, a do osób indywidualnie zainteresowanych podnoszeniem własnych lub zdobyciem nowych kwalifikacji przewidują nawet 100% dofinansowanie ze środków unijnych, co oznacza, że udział w takim szkoleniu jest bezpłatny.
Polecamy serwis Samochód
REKLAMA
W części województw, m.in. w małopolskim i podkarpackim, wymagany jest 10% wkład własny uczestnika, co ma zwiększyć jego motywację do systematycznego udziału w zajęciach. Instytucje zarządzające Programem wychodzą z założenia, że brak odpłatności za udział w kursie nie budzi poczucia obowiązku czynnego i systematycznego uczestnictwa, a to może spowodować, że zakładane rezultaty nie zostaną osiągnięte i środki przekazane na realizację projektu nie przyniosą zamierzonych efektów. Mogą to być kwoty rzędu 200 PLN w przypadku rocznego kursu językowego, czyli znacznie mniej niż w przypadku takich samych kursów dostępnych komercyjnie.
Jeżeli projekt skierowany jest do przedsiębiorstw, wysokość dofinansowania jest uzależniona od charakteru szkolenia i wielkości przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest uczestnik. Wyższe poziomy dofinansowania przewidziane są na udział w szkoleniach o charakterze ogólnym tj. takich, na których zdobywa się wiedzę możliwą do wykorzystania nie tylko na obecnie zajmowanym stanowisku w obecnej firmie, ale i w innych firmach i w życiu prywatnym (np. szkolenia językowe czy komputerowe).
Pracownicy mikro i małych firm pokrywają jedynie 20% kosztów szkolenia, średnich firm 30%, a innych - 40% kosztów. W przypadku szkoleń specjalistycznych, czyli dostarczających wiedzy możliwej do wykorzystania tylko na konkretnym stanowisku pracy w danej firmie wielkość wkładu własnego wynosi odpowiednio 55, 65 i 75%. W każdym przypadku dofinansowanie kosztów udziału danej osoby może wzrosnąć o 10% jeżeli należy ona go grupy osób „w gorszym położeniu”. Dotyczy to osób:
- niepełnosprawnych;
- poniżej 25 roku życia, dla których aktualne zatrudnienie jest pierwszą pracą;
- zatrudnionych w firmie wysyłającej je na szkolenie nie dłużej niż 6 miesięcy, a które przed podjęciem tej pracy były bezrobotnymi przez co najmniej rok i nie prowadziły działalności gospodarczej;
- pozostawały bez zatrudnienia i nie prowadziły własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 3 lata poprzedzające zatrudnienie w firmie wysyłającej je na szkolenie;
- powyżej 45 roku życia, posiadających wykształcenie co najwyżej podstawowe lub gimnazjalne.
Pracownicy przedsiębiorstw uczestniczący w studiach podyplomowych mogą liczyć na dofinansowanie do 80% odpłatności za udział w studiach. Oznacza to, że możliwe jest wzięcie udziału np. w 2-letnich studiach podyplomowych MBA za mniej niż 5.000 PLN lub w 2-semestralnych studiach z zakresu controllingu i audytu wewnętrznego za 800 PLN.
Szymon Woźniak - koordynator projektów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.