REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

 Talento
Firma konsultingowa
Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych
Jakie są możliwości szkolenia pracowników ze środków unijnych

REKLAMA

REKLAMA

W aktualnym okresie budżetowania UE środki Europejskiego Funduszu Społecznego dostępne są w Polsce w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, zwanego w skrócie POKL. Programu ma za zadanie wsparcie przedsiębiorstw i pracowników przedsiębiorstw, instytucji systemu opieki społecznej, osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz uczniów i instytucji systemu oświaty.

Działania przeznaczone dla przedsiębiorstw i ich pracowników przewidziane są w priorytetach:

REKLAMA

  •  II „Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw” (projekty szkoleniowe ogólnopolskie i ponadregionalne oraz studia podyplomowe);
  • VIII „Regionalne kadry gospodarki” (projekty szkoleniowe i doradcze dla pracowników i przedsiębiorców w granicach 1 województwa).

Zobacz także: Z paszportem po unijną dotację

Z działań w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki skorzystać można na kilka sposobów.

REKLAMA

Najprostszym sposobem jest zgłoszenie swojego udziału w realizowanym przez różnego rodzaju instytucje, firmy szkoleniowe czy szkoły językowe projekcie. Projekty tego typu mogą mieć charakter otwarty, oznacza to że udział w nich może wziąć każda osoba spełniająca określone przez realizatora projektu kryteria dostępu. Są to najczęściej: zamieszkanie w określonym województwie czy powiecie; praca w określonej branży lub wiek (np. powyżej 45 roku życia). Informacje o realizowanych projektach dostępne są najczęściej w ogólnie dostępnych miejscach w formie plakatów, ulotek, ogłoszeń w prasie czy Internecie.

Najpełniejszym źródłem jest strona internetowa „Inwestycja w kadry”, ponieważ realizatorzy projektów szkoleniowych mają obowiązek umieszczania na niej informacji o swoich projektach. Projekty szkoleniowe realizowane w ramach działania 8.1.1 skierowane nie bezpośrednio do firm, a do osób indywidualnie zainteresowanych podnoszeniem własnych lub zdobyciem nowych kwalifikacji przewidują nawet 100% dofinansowanie ze środków unijnych, co oznacza, że udział w takim szkoleniu jest bezpłatny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Samochód

REKLAMA

W części województw, m.in. w małopolskim i podkarpackim, wymagany jest 10% wkład własny uczestnika, co ma zwiększyć jego motywację do systematycznego udziału w zajęciach. Instytucje zarządzające Programem wychodzą z założenia, że brak odpłatności za udział w kursie nie budzi poczucia obowiązku czynnego i systematycznego uczestnictwa, a to może spowodować, że zakładane rezultaty nie zostaną osiągnięte i środki przekazane na realizację projektu nie przyniosą zamierzonych efektów. Mogą to być kwoty rzędu 200 PLN w przypadku rocznego kursu językowego, czyli znacznie mniej niż w przypadku takich samych kursów dostępnych komercyjnie.

Jeżeli projekt skierowany jest do przedsiębiorstw, wysokość dofinansowania jest uzależniona od charakteru szkolenia i wielkości przedsiębiorstwa, w którym zatrudniony jest uczestnik. Wyższe poziomy dofinansowania przewidziane są na udział w szkoleniach o charakterze ogólnym tj. takich, na których zdobywa się wiedzę możliwą do wykorzystania nie tylko na obecnie zajmowanym stanowisku w obecnej firmie, ale i w innych firmach i w życiu prywatnym (np. szkolenia językowe czy komputerowe).

Pracownicy mikro i małych firm pokrywają jedynie 20% kosztów szkolenia, średnich firm 30%, a innych - 40% kosztów. W przypadku szkoleń specjalistycznych, czyli dostarczających wiedzy możliwej do wykorzystania tylko na konkretnym stanowisku pracy w danej firmie wielkość wkładu własnego wynosi odpowiednio 55, 65 i 75%. W każdym przypadku dofinansowanie kosztów udziału danej osoby może wzrosnąć o 10% jeżeli należy ona go grupy osób „w gorszym położeniu”. Dotyczy to osób:

  • niepełnosprawnych;
  • poniżej 25 roku życia, dla których aktualne zatrudnienie jest pierwszą pracą; 
  • zatrudnionych w firmie wysyłającej je na szkolenie nie dłużej niż 6 miesięcy, a które przed podjęciem tej pracy były bezrobotnymi przez co najmniej rok i nie prowadziły działalności gospodarczej;
  • pozostawały bez zatrudnienia i nie prowadziły własnej działalności gospodarczej przez co najmniej 3 lata poprzedzające zatrudnienie w firmie wysyłającej je na szkolenie;
  • powyżej 45 roku życia, posiadających wykształcenie co najwyżej podstawowe lub gimnazjalne.

Pracownicy przedsiębiorstw uczestniczący w studiach podyplomowych mogą liczyć na dofinansowanie do 80% odpłatności za udział w studiach. Oznacza to, że możliwe jest wzięcie udziału np. w 2-letnich studiach podyplomowych MBA za mniej niż 5.000 PLN lub w 2-semestralnych studiach z zakresu controllingu i audytu wewnętrznego za 800 PLN. 

Szymon Woźniak - koordynator projektów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA