Zasady horyzontalne w działaniach promocyjnych EFS – część II
REKLAMA
REKLAMA
Rozwój lokalny
Z pozoru temat jakby mniej ważny. Niejedna osoba, która zamierza zrealizować projekt EFS zada sobie pytanie czy oby na pewno mnie to dotyczy? Projekty unijne powinny rozwiązywać problemy danego regionu i danej społeczności. Nie powinny być realizowane same dla siebie, czy dla poprawienia statystyk w wydatkowaniu środków unijnych. Powinny być ukierunkowane na ludzi i ich rozwój. Kluczem do poznania potrzeb i problemów lokalnych społeczeństw jest współpraca z nimi. Projekty, w tym współfinansowane ze środków unijnych mogą pomóc w zwiększeniu zaangażowania ludzi w realizację lokalnych inicjatyw. Mogą pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów występujących na rynku pracy, w obszarze edukacji
REKLAMA
Społeczeństwo informacyjne
REKLAMA
Realizacja tej zasady ma istotne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, gdzie komputer i sieć komputerowa stanowi podstawowe źródło wiedzy o otaczającym nas świecie. Przedkładając to na język funduszy unijnych, starajmy się zapewnić w uczestnikom naszych projektów dostęp do najlepszej technologii, przez co można rozumieć dostęp do nowoczesnych komputerów, oprogramowania komputerowego, Internetu. Oczywiście powyższa zasada powinna być wdrażana racjonalnie w zależności od zakresu czy przedmiotu szkolenia.
Przykładem realizacji zasady rozwoju społeczeństwa informacyjnego w projektach unijnych może być np. zamieszczanie wszystkich materiałów, np. szkoleniowych na nośnikach elektronicznych lub w Internecie. Oszczędności z tytułu ograniczonej ilości zużytego papieru bywają nieocenione.
Porównaj: Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo
Równość szans
Wdrożenie tej unijnej zasady może polegać na zapewnieniu sprawiedliwego i niedyskryminacyjnego dostępu do wiedzy, informacji i zatrudnienia. Krokiem urzeczywistniającym tą ideę jest likwidacja wszelkich barier natury finansowej, społecznej, psychologicznej, które uniemożliwiają lub utrudniają udział w życiu społecznym i gospodarczym. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki szczególnie wspierane będą inicjatywy mające na celu poprawę sytuacji na rynku pracy oraz integrację osób z otoczeniem.
Polecamy serwis Umowy w firmie
Przygotowując projekt unijny musimy pamiętać, że w grupie jego odbiorców mogą pojawić się osoby ze specjalnymi potrzebami np. niepełnosprawne fizycznie lub intelektualnie. W związku z tym, nasze działania powinny być dla nich dostępne i nie możemy świadomie czy nieświadomie przyczyniać się do wykluczenia kogokolwiek.
Organizując szkolenie zadbajmy o to, aby lokalizacja były dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych jak również dogodna dla osób korzystających z komunikacji publicznej.
Zrównoważony rozwój
Realizacja projektów współfinansowanych ze środków unijnych powinna odbywać się przy poszanowaniu czynnika społecznego, gospodarczego i ekologicznego. Wnioskodawca powinien zadbać o równowagę pomiędzy nimi. Nasze projekty powinny budzić świadomość społeczność w zakresie odpowiedzialności za środowisko naturalne, przekazywać informacje w jaki sposób i w jakim zakresie realizowane przedsięwzięcie wpływa na otoczenie.
Przykładem realizacji zasady zrównoważonego rozwoju może być stosowanie podczas realizacji projektu papieru pochodzącego z recyklingu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.