REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady horyzontalne w działaniach promocyjnych EFS – część II

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Zasady horyzontalne w działaniach promocyjnych EFS
Zasady horyzontalne w działaniach promocyjnych EFS
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W poprzedniej części artykułu uwagę poświeciłem urzeczywistnianiu w projektach unijnych zasady równości szans kobiet i mężczyzn. Napisałem dlaczego tak ważne jest urzeczywistnianie tej zasady, zwłaszcza w kontekście wdrażania projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Zasadzie tej poświęcono dotychczas najwięcej uwagi w publicystyce, tym ni mniej musimy pamiętać, że realizowane projekty powinny przyczyniać się także do innych zasad horyzontalnych. Jakich? O tym w tej części artykułu.

Rozwój lokalny

Z pozoru temat jakby mniej ważny. Niejedna osoba, która zamierza zrealizować projekt EFS zada sobie pytanie czy oby na pewno mnie to dotyczy? Projekty unijne powinny rozwiązywać problemy danego regionu i danej społeczności. Nie powinny być realizowane same dla siebie, czy dla poprawienia statystyk w wydatkowaniu środków unijnych. Powinny być ukierunkowane na ludzi i ich rozwój. Kluczem do poznania potrzeb i problemów lokalnych społeczeństw jest współpraca z nimi. Projekty, w tym współfinansowane ze środków unijnych mogą pomóc w zwiększeniu zaangażowania ludzi w realizację lokalnych inicjatyw. Mogą pomóc w rozwiązywaniu konkretnych problemów występujących na rynku pracy, w obszarze edukacji

REKLAMA

Społeczeństwo informacyjne

REKLAMA

Realizacja tej zasady ma istotne znaczenie dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, gdzie komputer i sieć komputerowa stanowi podstawowe źródło wiedzy o otaczającym nas świecie. Przedkładając to na język funduszy unijnych, starajmy się zapewnić w uczestnikom naszych projektów dostęp do najlepszej technologii, przez co można rozumieć dostęp do nowoczesnych komputerów, oprogramowania komputerowego, Internetu. Oczywiście powyższa zasada powinna być wdrażana racjonalnie w zależności od zakresu czy przedmiotu szkolenia. 

Przykładem realizacji zasady rozwoju społeczeństwa informacyjnego w projektach unijnych może być np. zamieszczanie wszystkich materiałów, np. szkoleniowych na nośnikach elektronicznych lub w Internecie. Oszczędności z tytułu ograniczonej ilości zużytego papieru bywają nieocenione. 

Porównaj: Dotacje unijne na szkolenia i doradztwo

Równość szans

Wdrożenie tej unijnej zasady może polegać na zapewnieniu sprawiedliwego i niedyskryminacyjnego dostępu do wiedzy, informacji i zatrudnienia. Krokiem urzeczywistniającym tą ideę jest likwidacja wszelkich barier natury finansowej, społecznej, psychologicznej, które uniemożliwiają lub utrudniają udział w życiu społecznym i gospodarczym. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki szczególnie wspierane będą inicjatywy mające na celu poprawę sytuacji na rynku pracy oraz integrację osób z otoczeniem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy w firmie

Przygotowując projekt unijny musimy pamiętać, że w grupie jego odbiorców mogą pojawić się osoby ze specjalnymi potrzebami np. niepełnosprawne fizycznie lub intelektualnie. W związku z tym, nasze działania powinny być dla nich dostępne i nie możemy świadomie czy nieświadomie przyczyniać się do wykluczenia kogokolwiek.

Organizując szkolenie zadbajmy o to, aby lokalizacja były dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych jak również dogodna dla osób korzystających z komunikacji publicznej.

Zrównoważony rozwój

Realizacja projektów współfinansowanych ze środków unijnych powinna odbywać się przy poszanowaniu czynnika społecznego, gospodarczego i ekologicznego. Wnioskodawca powinien zadbać o równowagę pomiędzy nimi. Nasze projekty powinny budzić świadomość społeczność w zakresie odpowiedzialności za środowisko naturalne, przekazywać informacje w jaki sposób i w jakim zakresie realizowane przedsięwzięcie wpływa na otoczenie. 

Przykładem realizacji zasady zrównoważonego rozwoju może być stosowanie podczas realizacji projektu papieru pochodzącego z recyklingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA