Jak powinna zostać sporządzona opinia o nowej technologii - działanie 4.3 POIG
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze – kto może sporządzić opinie o nowej technologii?
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, opinię o nowej technologii mogą sporządzić:
REKLAMA
- jednostki naukowe prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe tj. podstawowe jednostki organizacyjne szkół wyższych lub wyższych szkół zawodowych w rozumieniu statutów tych szkół, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo-rozwojowe, międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, jednostki organizacyjne posiadające status jednostek badawczo-rozwojowych, Polska Akademia Umiejętności;
- centra badawczo-rozwojowe;
- stowarzyszenia naukowo – techniczne o zasięgu ogólnopolskim, którego zakres działalności oraz zasięg powinny potwierdzać załączone dokumenty.
Polecamy: Kredyt technologiczny dla innowacyjnych przedsiębiorców - działanie 4.3 POIG
Po drugie – jak powinna zostać sporządzona opinia o nowej technologii?
Już wiemy, które z instytucji są uprawnione do wydawania opinii o nowej technologii. Teraz czas zastanowić się jakie informacje powinna zawierać.
Opinia, uwzględniająca wszystkie informacje i oświadczenia o których mowa poniżej, powinna być sporządzona w czytelnej i zwięzłej formie.
W zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, opinia powinna zostać sporządzona w sposób identyfikujący jej wystawcę tzn. na papierze firmowym, oznaczona pieczęciami oraz podpisami osób, które ją wystawiły. Opinia powinna zawierać następujące informacje i oświadczenia wystawcy opinii:
- nazwę technologii planowanej do wdrożenia,
- opis technologii,
- wykazanie, że jest to technologia w postaci prawa własności przemysłowej lub usługi badawczo rozwojowej (wartości niematerialnych i prawnych),
- wykazanie, że technologia ta umożliwia wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług,
- stwierdzenie, że technologia ta nie jest stosowana na świecie dłużej niż 5 lat (ewentualnie podanie okresu, od jakiego technologia ta jest stosowane, wskazanie podstawy/źródła danych, na podstawie których stwierdzono okres stosowania technologii na świecie),
- wskazanie źródła nowej technologii (własna, nabyta, inne źródło).
Dodatkowo opinia powinna zawierać informacje wystawcy sporządzone wspólnie z przedsiębiorcą ubiegającym się o przyznanie wsparcia w zakresie:
- charakterystyki technologii oraz przedstawienia właściwości świadczących o możliwości jej wdrożenia do wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług,
- opisu sposobu wdrożenia technologii do wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług mających być wynikiem realizacji inwestycji technologicznej finansowanej kredytem technologicznym,
- wykazu i uzasadnienia zastosowania środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do wdrożenia technologii do wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług mających być wynikiem realizacji inwestycji technologicznej finansowanej kredytem technologicznym,
- opisu towarów, procesów lub usług mających być wynikiem inwestycji technologicznej finansowanej kredytem technologicznym.
Opinia powinna zawierać deklarację bezstronności, tj. oświadczenie wystawcy opinii, że nie jest powiązany z przedsiębiorcą wnioskującym o przyznanie premii technologicznej w sposób, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności sporządzonej opinii.
Zobacz również: serwis ABC Małej Firmy
Brak opinii załączonej do wniosku o dofinansowanie uniemożliwia jego prawidłową ocenę i może prowadzić do odrzucenia wniosku na etapie oceny formalnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.