reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców

Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców

Ruszają dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. O wysokości dotacji decyduje liczba osób, które zatrudni powstająca lub działająca już firma. Do wzięcia jest nawet 100 tys. zł.

Na wsparcie do 100 tys. zł mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy stworzą jedno miejsce pracy, przy czym o dotację nie przekraczającą tej kwoty mogą starać się także osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą, czyli samozatrudnieni (pod warunkiem, że w ciągu roku przed złożeniem wniosku o wsparcie nie mieli zarejestrowanej innej firmy). Przedsiębiorcy, którzy stworzą dwa miejsca pracy, mogą liczyć na dofinansowanie do 200 tys. zł, natomiast firmy, które utworzą minimum trzy etaty, mają szansę na dotację do 300 tys. złotych. Utworzone miejsca pracy trzeba utrzymać przez co najmniej dwa lata.

Redakcja poleca: Podatki 2015 - komplet

Zobacz: Jak otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2014 r.

Dotacja bez innowacji

Kusząca jest nie tylko kwota dotacji. Dużym plusem jest także to, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, odpowiedzialna za realizację działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, nie wymaga od przedsiębiorców „nadzwyczajnych”, innowacyjnych pomysłów na biznes – wystarczą tradycyjne rodzaje działalności. Za unijne pieniądze można zatem założyć salę weselną, pralnię czy sklep, produkować obuwie lub tapety, świadczyć usługi fryzjerskie, gastronomiczne czy reklamowe. Lista działalności gospodarczych, w zakresie których może być przyznana pomoc ARiMR, jest bardzo długa, liczy kilkaset pozycji.

Polecamy: Jakie są prawa i obowiązki rolników podczas kontroli projektów unijnych?

Zaliczka to 50%

Dotacja jest przyznawana na zasadzie refundacji, co oznacza, że aby otrzymać unijne wsparcie, trzeba najpierw wydać własne pieniądze. Ci, którzy wkładu własnego nie mają, mogą wystąpić o przyznanie zaliczki, która nie może jednak przekroczyć 50 proc. wnioskowanej kwoty. Trzeba także pamiętać, że refundacja obejmuje tylko połowę poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Jeśli zatem o dotację starać się będzie samozatrudniony, który nie planuje zatrudniać innych osób, ma szansę otrzymać maksymalną kwotę 100 tys. zł tylko wtedy, gdy wyda na tworzony przez siebie biznes 200 tys. zł (i pod warunkiem, że wszystkie te wydatki będą kosztami kwalifikowanymi).

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Sfinansujesz pojazdy, ale z ograniczeniami

Na co zatem można wydać pieniądze, by później otrzymać ich zwrot? Wspomniane koszty kwalifikowane obejmują między innymi: wydatki na budowę, przebudowę i remont budynków, zagospodarowanie terenu oraz koszty zakupu maszyn, narzędzi i sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem. Pieniądze można wydać także na środki transportu, ale nie bez ograniczeń – kosztem kwalifikowanym nie będzie auto osobowe przeznaczone do przewozu mniej niż ośmiu osób, łącznie z kierowcą. Co więcej, jeśli przedsiębiorca nie będzie prowadził działalności transportowej, może przeznaczyć na samochód maksymalnie równowartość pozostałych kosztów inwestycyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama