Mowa tu o działaniu 312 "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" którego celem jest wzrost konkurencyjności gospodarczej obszarów wiejskich, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy, a co za tym idzie – wzrost zatrudnienia na tych obszarach. Należy zaznaczyć, że działanie to cieszyło się bardzo dużą popularnością podczas poprzednich naborów wniosków, czego efektem był zauważalny wzrost liczby zakładanych przedsiębiorstw na obszarach wiejskich. I najwyraźniej nic nie ulegnie zmianie również podczas tegorocznego naboru, zaplanowanego na wrzesień bieżącego roku.
Kto może ubiegać się o pomoc?
We wrześniowym naborze wniosków o pomoc w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” będą mogły ubiegać się:
-osoby fizyczne, osoby prawne - podejmujące lub prowadzące działalność gospodarczą,
-spółki prawa handlowego nieposiadające osobowości prawnej, wspólnicy spółek cywilnych – prowadzące(y) działalność gospodarczą,
jako mikroprzedsiębiorstwo, zatrudniające mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny w okresie referencyjnym nie przekracza 2 mln euro.
reklama
reklama
W przypadku osób fizycznych o dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby do 60 roku życia nie podlegające przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie.
O dofinansowanie w ramach działania mogą ubiegać się ww. wnioskodawcy, którzy chcą realizować projekty związane z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie:
•usług dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa,
•usług dla ludności,
•sprzedaży hurtowej i detalicznej, rzemiosła lub rękodzielnictwa, robót i usług budowlanych oraz instalacyjnych,
•usług turystycznych oraz związanych ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem.
Szczegółowy katalog działalności, które mogą być realizowane w ramach projektów ubiegających się o dofinansowanie zawiera „Poradnik dla beneficjenta –Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, który znajduje się na stronach internetowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pod adresem: www.arimr.gov.pl.
W ramach planowanych do realizacji projektów ponoszone są wydatki, które mogą zostać uznane za kwalifikowane i objęte dofinansowanie unijnym. Do wydatków takich zaliczamy koszty:
-budowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją niemieszkalnych obiektów budowlanych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki;
-nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją istniejących budynków mieszkalnych wraz z zakupem instalacji technicznej oraz koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki;
-zagospodarowania terenu;
-zakupu maszyn, urządzeń, narzędzi, wyposażenia i sprzętu;
-zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu podejmowanej lub rozwijanej działalności gospodarczej;
-zakupu środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób.
Polecamy: Jakie są prawa i obowiązki rolników podczas kontroli projektów unijnych?