REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?
Jak unijne dotacje przeciwdziałają skutkom klęsk żywiołowych w rolnictwie?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rolnicy, którzy ponieśli straty z tytułu klęsk żywiołowych mogą otrzymać pomoc z Unii Europejskiej. Przekonali się o tym w zeszłym roku rolnicy, których gospodarstwa zostały zniszczone przez powódź lub osunięcia ziemi. W tym roku z takiej pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy utracili swoje uprawy ze względu na przymrozki, suszę, powódź, huragan, grad. Wnioski o taką pomoc będą przyjmowane przez Oddziały Regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 lipca 2011 roku.

Będzie to już czwarty nabór wniosków w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". Poprzednie edycje cieszyły się umiarkowanym zainteresowaniem – złożono 3 tys. wniosków na łączną kwotę wsparcia w wysokości 221,5 mln złotych, co stanowi 56,6% przyznanego limitu (400 mln zł).

REKLAMA

Wcześniejsze konkursy (2 w zeszłym roku i jeden w bieżącym roku) skierowane były do rolników, których gospodarstwa zostały w znacznym stopniu zniszczone podczas ubiegłorocznych powodzi i towarzyszących im obsunięć ziemi. W chwili obecnej w ARiMR trwa proces weryfikacji wniosków o przyznanie wsparcia i sukcesywnie podpisywane są umowy z rolnikami.

Polecamy: Jakie dotacje dla młodych rolników w 2011 roku?

REKLAMA

W tegorocznym naborze wniosków o przyznanie pomocy, którego start zaplanowano na 18 lipca 2011 roku, będą mogli wziąć udział rolnicy, którzy ponieśli szkody w swoich gospodarstwach w 2010 i w 2011 roku w wyniku wystąpienia (zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt. 2-11a ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - Dz. U. Nr 150, poz. 1249, z późn. zm.):

 przymrozków wiosennych,
 ujemnych skutków przezimowania,
 suszy,
 powodzi,
 deszczu nawalnego,
 obsunięcia się ziemi,
 lawiny,
 gradu,
 huraganu,
 pioruna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w przypadku poprzednich naborów, również podczas tego o przyznaniu pomocy nie będzie decydowała kolejność składania wniosków. Wsparcie będzie przysługiwało według liczby punków przyznanych na podstawie kryterium wnioskowanej przez rolnika wysokości pomocy oraz wielkości szkód poniesionych w jego gospodarstwie.

Kto może złożyć wniosek o przyznanie pomocy?

Wniosek o przyznanie wsparcie może złożyć osoba fizyczna lub prawna oraz spółki osobowe, które m.in.:

REKLAMA

 są posiadaczami gospodarstwa rolnego o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o KRUS, w którym wystąpiła szkoda spowodowana przez co najmniej przez jedno z wymienionych zdarzeń losowych,
 prowadzą na terytorium RP produkcję roślinną lub zwierzęcą, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb;

Szczegółowe warunki ubiegania się o pomoc określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 września 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i tryb przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 169, poz. 1141 z późn. zm.). Treść rozporządzenia dostępna jest na stronach internetowych ARiMR pod adresem: http://www.arimr.gov.pl/

Pomoc będzie mogła być przyznana, jeżeli wysokość szkód oszacowanych przez powołaną komisję wyniesie:

 w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30% wielkości średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok,
w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji w gospodarstwie rolnym
oraz

 w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, nie mniej niż 10 tys. złotych.

Te dwa, powyższe warunki muszą zostać spełnione łącznie.

W jakiej wysokości będzie przyznawana pomoc?

Pomoc będzie przyznawana i wypłacana: do wysokości nieprzekraczającej 130% wartości szkód spowodowanych w gospodarstwie w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich, oszacowanych przez komisję, lecz nie większej niż wysokość 144% wartości tych szkód pomniejszonej o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu ubezpieczenia budynków, budowli, maszyn lub urządzeń służących do produkcji rolnej, sadów lub plantacji wieloletnich, lub stad podstawowych zwierząt gospodarskich, uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku wystąpienia przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, suszy, powodzi, deszczu nawalnego, huraganu, gradu, obsunięcia się ziemi, lawiny, uderzeń pioruna - od ryzyka wystąpienia takich okoliczności.

Pomoc będzie przyznawana tylko do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wyniesie maksymalnie 300 tys. złotych na jedno gospodarstwo.

Jak ubiegać się o przyznanie pomocy?

Wniosek o przyznanie pomocy należy pobrać ze strony internetowej ARiMR i wypełnić zgodnie z zamieszczoną tam Instrukcją. Należy zadbać, aby wniosek był kompletny i zawierał wszystkie załączniki. Niewypełnienie lub niezałączenie do wniosku określonych pozycji lub załączników będzie skutkować nieprzyznaniem pomocy.

Wniosek o przyznanie pomocy składa się w Oddziale Regionalnym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce realizacji operacji. Wniosek taki można złożyc osobiście albo przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej operatora publicznego.

Adresy Oddziałów Regionalnych ARiMR znajdują się na stronie internetowej: http://www.arimr.gov.pl/ , w zakładce: „O ARiMR”.

Wniosek należy złożyć w terminie od 18 lipca 2011 r. do dnia 29 sierpnia 2011 r. Złożenie wniosku po tym terminie będzie skutkować nieprzyznaniem pomocy.

W ramach jednego naboru można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie wsparcia dla danego gospodarstwa.

Polecamy: Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA