REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?
Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

REKLAMA

REKLAMA

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, jednak z unijnej pomocy korzystała już wcześniej. Wielu, nie tylko małych i średnich przedsiębiorców pragnie rozwijać swoje firmy. Często głowią się nad tym jak zminimalizować koszty inwestycji. Pomocne okazują się fundusze europejskie. Wtedy jednak pojawia się pytanie: co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Dotację z Unii Europejskiej pozyskuje się w sposób nie aż tak skomplikowany jak może się wydawać. Cały proces składa się z pięciu etapów:

REKLAMA

Określenie celu

Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku o dotację z Unii Europejskiej konieczne jest określenie celu, na jaki mają zostać przeznaczone pozyskane środki.  Należy wyznaczyć sobie dziedzinę, w której chce się rozwijać swoją działalność lub doskonalić się. Szczegółowe określenie celu, a także korzyści jakie ma przynieść dotacja jest początkiem drogi do pozyskania środków.

Ważny jest wybór zakresu przestrzennego oraz czasowego projektu. Warto zastanowić się czy projekt ma być realizowany na terenie całej Polski czy też ma obejmować swoim zasięgiem województwo, powiat, gminę. Konieczne jest również sprecyzowanie czy projekt będzie realizowany przez miesiąc, kwartał itd.

Polecamy: Na co trzeba zwrócić uwagę w fazie wykonania projektu z dofinansowaniem unijnym?

Znalezienie programu operacyjnego, priorytetu, działania

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego programu operacyjnego w ramach, którego chce się uzyskać dofinansowanie. Konieczne jest dopasowanie programu w taki sposób, aby wybrane w ramach niego działanie sprostało naszym oczekiwaniom, a przede wszystkim przyczyniło się do osiągnięcia zamierzonego celu. Należy zwrócić szczególną uwagę na to czy znajdujemy się wśród grupy beneficjentów, którzy mogą wziąć udział w wybranym konkursie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znalezienie konkurs

Następnym etapem jest znalezienie odpowiedniego podmiotu, który ogłosi konkurs w ramach wybranego działania. Należy sprawdzić terminy naboru wniosków oraz sposób i miejsce złożenia. Konkursy można odnaleźć na stronach wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, urzędów miast, wojewodów, stowarzyszeń, organizacji, fundacji. Warto zatem śledzić instytucje znajdujące się na interesującym nas obszarze.

Stanowczo zapoznaj się z wymogami jakie stawia instytucja ogłaszająca nabór wniosków oraz  z wymaganymi dokumentami.

Złożenie wniosku

REKLAMA

Aby złożyć wniosek konieczne jest wypełnienie stosownego formularza. Jest on dostępny na stronie odpowiedniego programu operacyjnego. Każdy wzór wniosku posiada instrukcję wypełnienia, z której warto skorzystać zwłaszcza, gdy po raz pierwszy występuje się z wnioskiem o dofinansowanie. Najczęściej wersję elektroniczną wniosku można przygotować za pomocą generatora, który zwykle jest dostępny w Internecie. Należy także zwrócić uwagę na wymagane załączniki.

Warto dodać, iż pozyskiwaniem dotacji zajmują się również firmy konsultingowe. Zapewniają one kompleksową obsługę przy pozyskiwaniu funduszy ze środków europejskich. Działalność firm doradczych nie ogranicza się tylko do wypełnienia wniosku, często w swojej ofercie mają także usługi związane z monitorowaniem realizacji umowy czy też rozliczaniem projektu.

Czas oczekiwania

Po złożeniu wniosku zostaje on poddany ocenie formalnej oraz merytorycznej. Zanim wniosek przejdzie do oceny merytorycznej najpierw musi spełnić wymogi formalne. Maksymalny czas dokonania oceny to 3 miesiące. W przypadku pozytywnej weryfikacji  można przygotować się do podpisania umowy o dofinansowanie.

Aby mieć pewność otrzymania środków musisz spełnić wszystkie obowiązki, które zostały określone w umowie.

Najważniejsze pojęcia:

beneficjent - osoba, instytucja lub grupa społeczna, do której skierowana jest pomoc w ramach projektu lub programu i która uzyskała z tego tytułu korzyści

cross-financing - odstępstwo od zasady finansowania programów operacyjnych przez tylko jeden fundusz (maksymalnie kwotą takiego dofinansowania można objąć 10 % wydatków, w szczególnych przypadkach do 15 %)

grant - w polityce regionalnej UE jest to bezpośrednie wsparcie beneficjenta w formie bezzwrotnego finansowania lub współfinansowania przedstawionego przez niego projektu lub programu

REKLAMA

wydatki kwalifikowane - są to koszty poniesione przy prowadzenia projektu, które podlegają refundacji w ramach przyznanego dofinansowania, maksymalnie refundacji podlega 85 % wartości całego projektu (dot. perspektywy na lata 2007-2013); w przypadku nie określenia w/w wydatków zastosowanie ma załącznik do Rozporządzenia NR 448/2004 Komisji Europejskiej (KE)

zasada n+2 (n+3) - jeżeli zobowiązanie budżetowe KE  w roku n nie zostanie wykorzystane do końca roku n plus 2 lata w postaci wniosków o płatność ze strony instytucji płatniczej , to kwota wynikająca z różnicy między kwotą zobowiązania a kwotą wniosków o płatność zostaje anulowana; w krajach, które wstąpiły do UE  1 maja 2004 r. rozszerzono regułę n+2 o jeden rok (reguła n+3)

Polecamy: Jak opracować projekt przedsięwzięcia, dla którego chcemy uzyskać dotacje z UE?

Autor: Katarzyna Florkowska, Portal Doradca-UE

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA