REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak opracować projekt przedsięwzięcia, dla którego chcemy uzyskać dotacje z UE?

Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych
Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Żeby przygotować odpowiedni projekt, trzeba mieć przemyślany pomysł na jego przedsięwzięcie. Sama koncepcja i chęć pozyskania środków unijnych nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Stąd pierwszym etapem procedury pozyskiwania środków unijnych jest opracowanie projektu przedsięwzięcia – dzięki temu przygotowany projekt będzie spójny z celami strategicznymi przedsiębiorstwa i jednocześnie spełni wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.

Opracowanie projektu przedsięwzięcia obejmuje pięć faz. Pierwszą fazą procesu opracowania projektu przedsięwzięcia jest wnikliwa diagnoza stanu i celów strategicznych przedsiębiorstwa. W tej fazie istotną rolę odgrywa zdefiniowanie statusu danej organizacji, zgodnego z precyzyjną definicją mikro-, małego i średniego przedsiębiorstwa, zawartą w rozporządzeniu unijnym, a także inne aspekty kwalifikowalności wnioskodawcy (np. ze względu na miejsce siedziby firmy), kwalifikowalności terytorialnej inwestycji lub rodzaju projektu, przewidzianego do wsparcia w ramach danego naboru projektów.

REKLAMA

W tej fazie należy zwrócić szczególną uwagę na orientację strategiczną i jej elementy składowe:

  • charakterystykę orientacji strategicznej obejmującą: poszukiwanie właściwych inwestycji, zrozumienie zmian w otoczeniu, rozwój umiejętności zapewniających przewagę konkurencyjną;
  • znaczenie i użyteczność strategii, która winna być ukierunkowana na osiąganie i utrzymanie optymalnej pozycji konkurencyjnej;
  • opracowanie strategii obejmującej: formułowanie ogólnych celów projektu (wizja), wybór projektu, opracowanie konkurencyjnej kombinacji celów, planowanie, sprawdzanie i dostosowanie strategii podczas jej realizacji i funkcjonowania projektu.

Istotną rolę w tej fazie odgrywa przeprowadzenie analizy SWOT, czyli mocnych i słabych stron przedsiębiorstwa. Powinna być ona wsparta szeroką gamą pomysłów tworzących długoterminową strategię rozwoju firmy.

Zapoznaj się koniecznie Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

REKLAMA

W drugiej fazie procesu przedsiębiorca winien przygotować wstępny opis projektu przedsięwzięcia. Dokładnie nazywa się tu problem który chce się rozwiązać dzięki wsparciu unijnemu oraz wstępnie określa wysokość niezbędnych środków. Pozwala to na określenie możliwości uzyskania wsparcia z środków unijnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Określenie możliwości uzyskania wsparcia środków unijnych oraz zasad udzielania pomocy i refundacji poniesionych kosztów to trzecia faza przygotowania projektu przedsięwzięcia. Głównym źródłem pozyskania kapitału potrzebnego do prefinansowania projektów oraz finansowania wkładu własnego beneficjentów są banki. Kredyty pomostowe udzielane do momentu refinansowania i kredyty inwestycyjne, umożliwiające finansowanie wkładu własnego mają – z punktu widzenia pozyskiwania środków unijnych – największe znaczenie spośród produktów oferowanych przez banki.

W czwartej fazie omawianego procesu należy dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, a następnie dokonać wyboru osi priorytetowej i działania. Trudność tej fazy polega na weryfikacji zgodności celów programu, działania lub nawet poddziałania ze sformułowanymi celami projektu przedsięwzięcia. Ten przedsiębiorca, który wcześniej dokona wspomnianej weryfikacji, łatwiej dopasuje planowaną inwestycję do odpowiadających źródeł wsparcia. Bez tej wiedzy przedsiębiorca naraża się na ryzyko wyboru niewłaściwego programu operacyjnego dla sfinansowania planowanej inwestycji.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych, uszczegółowień opisów priorytetów, kryteriów dostępu, wytycznych dotyczących zasadności wydatków, pomocy publicznej, oceny oddziaływania na środowisko, opisów kryteriów oceny formalnej i merytorycznej i wreszcie regulaminów konkretnych naborów wniosków oraz instrukcji wypełniania dokumentów aplikacyjnych.

Ostatnią fazą tego procesu jest wybór strategii finansowania projektu, adekwatnej do potrzeb przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że wypłata środków unijnych następuje w formie refundacji części kosztów już poniesionych w ramach inwestycji. Koszty związane z inwestycją mogą być poniesione, w zależności od programu operacyjnego, już po złożeniu aplikacji wniosku o dofinansowanie, po jego wstępnej weryfikacji lub dopiero po podpisaniu umowy dofinansowania z właściwą instytucją. Oznacza to, że przedsiębiorca ubiegający się o pozyskanie środków unijnych powinien w pierwszej kolejności zapewnić sobie finansowanie planowanej inwestycji. Promesa kredytowa lub umowa kredytu przedłożona przez przedsiębiorcę wraz z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych wskazuje instytucji rozpatrującej wniosek, że przedsiębiorca ma zapewnione finansowanie projektu inwestycyjnego.

Fragment pochodzi z książki „Pozyskiwanie środków unijnych przez przedsiębiorstwa innowacyjne. Podejście procesowe” Elżbiety Weiss (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA