REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak opracować projekt przedsięwzięcia, dla którego chcemy uzyskać dotacje z UE?

Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych
Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Żeby przygotować odpowiedni projekt, trzeba mieć przemyślany pomysł na jego przedsięwzięcie. Sama koncepcja i chęć pozyskania środków unijnych nie wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Stąd pierwszym etapem procedury pozyskiwania środków unijnych jest opracowanie projektu przedsięwzięcia – dzięki temu przygotowany projekt będzie spójny z celami strategicznymi przedsiębiorstwa i jednocześnie spełni wymagania konieczne do uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.

Opracowanie projektu przedsięwzięcia obejmuje pięć faz. Pierwszą fazą procesu opracowania projektu przedsięwzięcia jest wnikliwa diagnoza stanu i celów strategicznych przedsiębiorstwa. W tej fazie istotną rolę odgrywa zdefiniowanie statusu danej organizacji, zgodnego z precyzyjną definicją mikro-, małego i średniego przedsiębiorstwa, zawartą w rozporządzeniu unijnym, a także inne aspekty kwalifikowalności wnioskodawcy (np. ze względu na miejsce siedziby firmy), kwalifikowalności terytorialnej inwestycji lub rodzaju projektu, przewidzianego do wsparcia w ramach danego naboru projektów.

REKLAMA

W tej fazie należy zwrócić szczególną uwagę na orientację strategiczną i jej elementy składowe:

  • charakterystykę orientacji strategicznej obejmującą: poszukiwanie właściwych inwestycji, zrozumienie zmian w otoczeniu, rozwój umiejętności zapewniających przewagę konkurencyjną;
  • znaczenie i użyteczność strategii, która winna być ukierunkowana na osiąganie i utrzymanie optymalnej pozycji konkurencyjnej;
  • opracowanie strategii obejmującej: formułowanie ogólnych celów projektu (wizja), wybór projektu, opracowanie konkurencyjnej kombinacji celów, planowanie, sprawdzanie i dostosowanie strategii podczas jej realizacji i funkcjonowania projektu.

Istotną rolę w tej fazie odgrywa przeprowadzenie analizy SWOT, czyli mocnych i słabych stron przedsiębiorstwa. Powinna być ona wsparta szeroką gamą pomysłów tworzących długoterminową strategię rozwoju firmy.

Zapoznaj się koniecznie Jakie dotacje dla przedsiębiorców w 2011 roku?

REKLAMA

W drugiej fazie procesu przedsiębiorca winien przygotować wstępny opis projektu przedsięwzięcia. Dokładnie nazywa się tu problem który chce się rozwiązać dzięki wsparciu unijnemu oraz wstępnie określa wysokość niezbędnych środków. Pozwala to na określenie możliwości uzyskania wsparcia z środków unijnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Określenie możliwości uzyskania wsparcia środków unijnych oraz zasad udzielania pomocy i refundacji poniesionych kosztów to trzecia faza przygotowania projektu przedsięwzięcia. Głównym źródłem pozyskania kapitału potrzebnego do prefinansowania projektów oraz finansowania wkładu własnego beneficjentów są banki. Kredyty pomostowe udzielane do momentu refinansowania i kredyty inwestycyjne, umożliwiające finansowanie wkładu własnego mają – z punktu widzenia pozyskiwania środków unijnych – największe znaczenie spośród produktów oferowanych przez banki.

W czwartej fazie omawianego procesu należy dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, a następnie dokonać wyboru osi priorytetowej i działania. Trudność tej fazy polega na weryfikacji zgodności celów programu, działania lub nawet poddziałania ze sformułowanymi celami projektu przedsięwzięcia. Ten przedsiębiorca, który wcześniej dokona wspomnianej weryfikacji, łatwiej dopasuje planowaną inwestycję do odpowiadających źródeł wsparcia. Bez tej wiedzy przedsiębiorca naraża się na ryzyko wyboru niewłaściwego programu operacyjnego dla sfinansowania planowanej inwestycji.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

REKLAMA

Aby dokonać wyboru właściwego programu operacyjnego, należy przeanalizować treść dostępnych programów operacyjnych, uszczegółowień opisów priorytetów, kryteriów dostępu, wytycznych dotyczących zasadności wydatków, pomocy publicznej, oceny oddziaływania na środowisko, opisów kryteriów oceny formalnej i merytorycznej i wreszcie regulaminów konkretnych naborów wniosków oraz instrukcji wypełniania dokumentów aplikacyjnych.

Ostatnią fazą tego procesu jest wybór strategii finansowania projektu, adekwatnej do potrzeb przedsiębiorstwa. Należy podkreślić, że wypłata środków unijnych następuje w formie refundacji części kosztów już poniesionych w ramach inwestycji. Koszty związane z inwestycją mogą być poniesione, w zależności od programu operacyjnego, już po złożeniu aplikacji wniosku o dofinansowanie, po jego wstępnej weryfikacji lub dopiero po podpisaniu umowy dofinansowania z właściwą instytucją. Oznacza to, że przedsiębiorca ubiegający się o pozyskanie środków unijnych powinien w pierwszej kolejności zapewnić sobie finansowanie planowanej inwestycji. Promesa kredytowa lub umowa kredytu przedłożona przez przedsiębiorcę wraz z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych wskazuje instytucji rozpatrującej wniosek, że przedsiębiorca ma zapewnione finansowanie projektu inwestycyjnego.

Fragment pochodzi z książki „Pozyskiwanie środków unijnych przez przedsiębiorstwa innowacyjne. Podejście procesowe” Elżbiety Weiss (Wydawnictwo C.H. Beck, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA