REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dotacje UE na poprawę jakości powietrza w regionie

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje UE na poprawę jakości powietrza w regionie
Dotacje UE na poprawę jakości powietrza w regionie

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego będą mogli skorzystać z unijnej pomocy w formie dofinansowania inwestycji sprzyjających poprawie środowiska naturalnego. Ogłoszenie konkursu planowane jest na połowę czerwca br. i jak zapowiadają organizatorzy, podczas tegorocznego naboru: „ma być łatwiej”.

Poprzedni nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 4.4 „Ochrona powietrza” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego zakończył się niepowodzeniem. Konkurs cieszył się małym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, a projekty obarczone były wieloma błędami. Konsekwencją tego było niewykorzystanie puli środków przeznaczonych na ten nabór.

REKLAMA

Podczas tegorocznego konkursu ma się to jednak zmienić- tak zapowiadają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Na realizację projektów wybranych w tegorocznym naborze zarezerwowano kwotę ponad 7 mln PLN pochodzących z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Polecamy: Jak przebiegają kontrole projektów innowacyjnych?

Na czym polega działanie 4.4 „Ochrona powietrza”?

REKLAMA

Ochrona powietrza jest jednym z priorytetowych obszarów, które mogą otrzymać unijną pomoc w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Program ten w odróżnieniu od innych programów krajowych przewidujących ochronę środowiska naturalnego (np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) wdrażany jest na poziomie województwa, co oznacza, że za nabór, ocenę i w końcu wybór projektów do dofinansowania odpowiadają władze regionalne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działanie 4.4 skierowane jest do przedsiębiorców, którzy są zainteresowani realizacją projektów inwestycyjnych obejmujących poprawę jakości powietrza. Przez projekty inwestycyjne rozumie się w tym przypadku roboty oraz wyposażenie w środki i zasoby z zakresu systemów, infrastruktury, urządzeń i technologii służących do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń (w tym gazowych i pyłowych).

Projekty, które zostaną wybrane do dofinansowania muszą spełniać dwa warunki:
 muszą być realizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego,
 wartość udzielonego dofinansowania nie może przekroczyć równowartości 200 tys. EUR.

Kto może wziąć udział w naborze wniosków?

W naborze wniosków może wziąć każdy przedsiębiorca, który spełni wymogi określone w dokumentacji konkursowej. Na dofinansowanie unijne nie może liczyć przedsiębiorca na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej oraz który podlega wykluczeniu z możliwości ubiegania się o taką pomoc na podstawie ustawy o finansach publicznych.

Organizator konkursu umożliwia ubieganie się o dotację unijną przez każdego przedsiębiorcę, bez względu na jego status (małe, średnie, duże przedsiębiorstwo), który posiada swoją siedzibę na terytorium RP.

Wnioskodawcy będzie mogło zostać udzielone dofinansowanie unijne wyłącznie w sytuacji, gdy będzie on kwalifikował się do wsparcia zarówno na etapie składania wniosku o dofinansowanie jak również podpisania umowy o dofinansowanie.

Jak wziąć udział w naborze wniosków?

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 4.4. prowadzony jest w trybie konkursu zamkniętego. Oznacza to, że wnioski można składać wyłącznie w określonym przez organizatora konkursu terminie naboru.

Tegoroczny nabór wniosków o dofinansowanie projektów prowadzony będzie w terminie od 15 czerwca do 16 września br. W ostatnim dniu tj. 16 września br. nabór prowadzony będzie wyłącznie do godziny 15.00.

REKLAMA

Wnioskodawca zainteresowany udziałem w naborze powinien wypełnić wniosek o dofinansowanie dla działania 4.4 za pomocą aplikacji on-line (Serwis Beneficjenta), która dostępna jest na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl . Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z zapisami Instrukcji do wypełnienia Wniosku o dofinansowanie dla działania 4.4, dostępną pod wskazanym adresem strony internetowej i wyłącznie w terminie naboru. 

Następnie wnioskodawca powinien skompletować wymaganą dokumentacją konkursową -załączniki do wniosku i złożyć je wraz z wypełnionym formularzem wniosku w jednym egzemplarzu do Wydziału Wdrażania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

Miejsce składania dokumentów aplikacyjnych:                                                                                                             Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Wydział Wdrażania RPO
ul. Kolumba 60A
70-035 Szczecin

Co można sfinansować ze środków UE?

Ocena kwalifikowalności wydatków, czyli określenie co może zostać sfinansowane ze środków UE, a co nie następuje zarówno na etapie oceny wniosku o dofinansowanie oraz podczas realizacji projektu (podczas przedkładania do odpowiedniej instytucji wniosków o płatność). Ocena ta powinna przebiegać w zgodzie z dokumentami programowymi. Szczegółowy katalog wydatków kwalifikowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego określają Wytyczne dla Wnioskodawców (działanie 4.4), które dostępne są pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl

Do wydatków kwalifkowalnych po spełnieniu określonych wymogów, o których mowa w powyższych wytycznych, zaliczyć można m.in.:

- wydatki finansowe,
- opłaty notarialne,
- koszty przygotowania dokumentacji projektu (np. biznesplan),
- nabycia środków trwałych, zakup materiałów budowlanych i innych usług prowadzących do zwiększenia wartości środka trwałego,
- zakup nieruchomości,
- nabycia wartości niematerialnych i prawnych wraz z ich instalacją
- koszty zarządzania projektem.

W jakiej wysokości?

Maksymalny poziom dofinansowania na poziomie projektu jest uzależniony od statusu przedsiębiorstwa, i tak dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw wynosi on 70 % całkowitych wydatków kwalifikowanych oraz 60 % całkowitych wydatków kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw.

W ramach działania 4.4. całkowita wartość dofinansowania projektu może wynosić maksymalnie 200 tys. EUR uwzględniając inną pomoc de minimis otrzymaną przez wnioskodawcę w roku bieżącym oraz dwóch poprzednich latach podatkowych.

Polecamy: Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA