Dotacje 2012: fundusze unijne dla firm
REKLAMA
REKLAMA
Dotacje w 2012 roku dla firm w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka będą dostępne w ramach zróżnicowanych działań i poddziałań. Poniżej prezentujemy ich listę.
REKLAMA
Działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w ramach których w 2012 r. planowane jest ogłoszenie naborów:
- Poddziałanie 3.3.2 Wsparcie dla MSP
Dla kogo: mikro-, mali i średni przedsiębiorcy.
Na co: zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym.
- Działanie 4.3 Kredyt Technologiczny
Dla kogo: mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Na co: na wsparcie inwestycji w zakresie wdrażania nowych technologii poprzez udzielenie MSP kredytu technologicznego z możliwością jego częściowej spłaty ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego w formie premii technologicznej.
- Działanie 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki
REKLAMA
Dla kogo: przedsiębiorcy.
Na co: w ramach poddziałania 4.5.1 Wsparcie inwestycji w sektorze produkcyjnym – na inwestycje o charakterze innowacyjnym (np. innowacyjne technologie, innowacyjne produkty), obejmujące zakup lub wdrożenie rozwiązania technologicznego, które jest stosowane na świecie przez okres nie dłuższy niż 3 lata lub stopień jego rozprzestrzenienia na świecie w danej branży nie przekracza 15%.
W ramach poddziałania 4.5.2 Wsparcie inwestycji w sektorze usług nowoczesnych - na inwestycje obejmujące zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz wzrost zatrudnienia netto nie mniejszy niż 100 nowych miejsc pracy, prowadzące do utworzenia lub rozbudowy centrów usług wspólnych, centrów IT.
- Działanie 5.1 Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym
Dla kogo: grupy przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu.
Na co: wspólne przedsięwzięcia grup przedsiębiorców w zakresie: tworzenia oraz zarządzania strukturą organizacyjną powiązania kooperacyjnego, przygotowania wspólnych planów rozwoju powiązań kooperacyjnych, inwestycji realizowanych przez kooperujących przedsiębiorców niezbędnych dla funkcjonowania i rozwoju powiązania, a także w zakresie działań marketingowych powiązań kooperacyjnych.
- Poddziałania 5.4.1. Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej
Dla kogo: mikro, mali i średni przedsiębiorcy.
Na co: projekty mające na celu wykorzystywanie możliwości ochrony przedmiotów własności przemysłowej (wynalazków, wzorów użytkowych oraz wzorów przemysłowych), szczególnie poza granicami kraju. Refundacja wydatków poniesionych na przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej oraz prowadzenie postępowań przed właściwymi organami ochrony własności przemysłowej, związanych z uzyskaniem praw własności przemysłowej, a także z realizacją ochrony własności przemysłowej.
Polecamy: Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców
- Działanie 6.1 Paszport do eksportu
Dla kogo: mikro, mali i średni przedsiębiorcy.
Na co: projekty mające na celu wejście na nowe rynki i wzmocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych, projekty przyczyniające się do zwiększenia udziału sprzedaży na rynki zagraniczne w ogólnej sprzedaży przedsiębiorstwa oraz projekty promujące polską markę na rynkach zagranicznych.
- Poddziałanie 6.5.2 Wsparcie udziału przedsiębiorców w programach promocji
- Projekty promocji o charakterze ogólnym
Dla kogo: przedsiębiorcy.
Na co: organizację i wsparcie imprez promocyjnych o charakterze ogólnym w kraju i za granicą, zwiększających stopień rozpoznawalności Polski w świecie, w tym wydarzenia promujące Polskę i Polaków, polską kulturę.
- Programy promocji o charakterze branżowym
Dla kogo: przedsiębiorcy.
Na co: organizację i wsparcie kompleksowych branżowych programów promocji polskich specjalności eksportowych – towarów i usług, produktów kultury, wykorzystujących różne formy promocji.
- Działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej
Dla kogo: mikro i mali przedsiębiorcy.
Na co: projekty mające na celu świadczenie usług drogą elektroniczną (usług cyfrowych), w tym wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług. Wymaganym rezultatem kwalifikowanego do wsparcia projektu jest wytworzenie, świadczenie i aktualizacja usług cyfrowych.
- Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B
Dla kogo: przedsiębiorcy sektora MSP
Na co: przedsięwzięcia o charakterze zarówno technicznym (informatycznym), jak i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej, obejmujących trzy lub więcej przedsiębiorstw.
- Działanie 8.4 Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie „ostatniej mili”
Dla kogo: mikro-, mali i średni przedsiębiorcy oraz organizacje pozarządowe non-profit
Na co: na budowę dedykowanej infrastruktury teleinformatycznej stworzonej pomiędzy najbliższym lub najbardziej efektywnym punktem dystrybucji Internetu a grupą docelową.
- W ramach 4. osi priorytetowej POIG planowany jest nowy instrument
Dla kogo: beneficjentami mieliby być przedsiębiorcy z sektora MSP.
Na co: projekty w ramach nowego instrumentu mają polegać na pierwszym wdrożeniu w przedsiębiorstwie wyników prac B+R, własnych lub nabytych. Najlepiej byłoby dofinansowywać wdrożenie takich wyników, na które beneficjent posiada patent. Dodatkowo wskazane byłoby premiowanie wdrażania wyników własnych badań.
Polecamy: Dotacje dla wiejskich mikroprzedsiębiorców
- W ramach poddziałania 1.3.1 POIG rozważana jest zmiana zasad udzielania wsparcia
Dla kogo: beneficjentem będą jednostki naukowe wchodzące w skład konsorcjum naukowo-przemysłowego, zaś grupę docelową będą stanowili przedsiębiorcy, którzy wspólnie z jednostką naukową utworzą konsorcjum.
Na co: na realizację projektów rozwojowych, mających na celu wykonanie prac badawczych, których wyniki stanowią podstawę do zastosowania w praktyce.
Źródło: MRR
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.