REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Więcej bezrobotnych we wrześniu

Więcej bezrobotnych we wrześniu
Więcej bezrobotnych we wrześniu

REKLAMA

REKLAMA

Stopa bezrobocia, zgodnie z szacunkami Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wzrośnie do 11,7 proc. Firma we wrześniu zatrudniały mniej pracowników niż w sierpniu.

„Spada tempo wzrostu zatrudnienia. W drugiej połowie roku mniejsze jest zapotrzebowanie na prace sezonowe. Pracodawcy niechętnie przyjmują nowych pracowników. W końcu roku bezrobocie może być jeszcze wyższe" - ocenia Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

REKLAMA

„Ograniczenie wydatków Funduszu Pracy spowodowało, że urzędy pracy mają mniej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych. Jeszcze w 2010 roku dzięki stażom, szkoleniom, pracom interwencyjnym i innym formom aktywizacji skierowały one na rynek ok. 700 tys. bezrobotnych i o tyle zmniejszyła się ich liczba w skali roku. Miało to ogromne znaczenie dla niektórych grup, zwłaszcza dla młodzieży. W tym roku zakres tej interwencji jest mocno ograniczony.

W ubiegłym miesiącu bezrobocie wzrosło w 7 województwach, najsilniej w pomorskim i warmińsko-mazurskim, w pozostałych województwach pozostało bez zmian.

REKLAMA

O 7,5 tys. osób (o 0,4%) wzrosła również liczba bezrobotnych i wyniosła 1 862,8 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). Należy zauważyć, że we wrześniu ub. roku miał miejsce silniejszy wzrost liczby bezrobotnych, o 12,4 tys. osób (o 0,7%).

Zmniejszyła się (o 4 tys., co stanowi 5,5%) liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy. Pracodawcy zgłosili we wrześniu do urzędów 68,5 tys. ofert pracy. W ubiegłym roku sytuacja kształtowała się znacznie lepiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadek liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej we wrześniu 2011 roku odnotowano w jedenastu województwach, przy czym najsilniejszy względny w lubelskim (o 25,5% czyli o 0,9 tys.) i dolnośląskim (o 22,3% czyli o 1,6 tys.). W pozostałych województwach odnotowano wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej (największy - o 700 ofert wystąpił w województwie małopolskim oraz warmińsko-mazurskim - o 400 ofert.

We wrześniu rejestrowały się osoby powracające do bezrobocia po wygaśnięciu umów na czas określony lub po zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce), szczególnie w obszarach atrakcyjnych turystycznie. Rejestrowali się także tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, przede wszystkim wyższych oraz osoby uprzednio skreślone z tytułu nie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy.

Polecamy: Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Zgodnie z raportem Manpower dotyczącym prognoz zatrudnienia na IV kwartał 2011 r. blisko dwie trzecie pracodawców deklaruje, że poziom zatrudnienia w ich firmach się nie zmieni, zwalniać będzie jedynie co dziesiąty przedsiębiorca, a zwiększenie zatrudnienia przewiduje 17%. Najkorzystniej sytuacja wygląda w regionie południowo-zachodnim Polski, gdzie 18% więcej przedsiębiorców wskazuje chęć zwiększenia zatrudnienia niż redukcji. Jedynie w regionie wschodnim tyle samo pracodawców chce zatrudniać co zwalniać, w pozostałych obszarach różnice w deklaracjach wzrostu i spadku zatrudnienia przemawiają na korzyść wzrostu. Najlepsze perspektywy dotyczą sektora produkcyjnego (produkcja przemysłowa), gdzie 16% więcej przedsiębiorców chce zwalniać niż zatrudniać, budowlanego (12% więcej na wzrost zatrudnienia), sektorach finanse i ubezpieczenia (11% więcej na wzrost zatrudnienia). Jedynie w sektorze energetyka, gazownictwo i wodociągi oraz w instytucjach sektora publicznego więcej pracodawców planuje zwolnienia niż zatrudnienie (odpowiednio o 3% i o 2%).

Polecamy: Prawa przedsiębiorcy, którego kontrahent popadł w zwłokę

Analiza ogłoszeń o prace (głównie zamieszczonych na portalach internetowych) wskazuje, że w dalszym ciągu najbardziej poszukiwani są handlowcy, specjaliści IT, osoby z wyższym wykształceniem technicznym, finansiści, pracownicy call center" - dodaje Monika Zakrzewska.

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA