Rozłożenie składek ZUS na raty 2012
REKLAMA
REKLAMA
Składki ZUS spłacane na raty to marzenie wielu przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę zasady funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, nie można się jednak dziwić, że rozwiązanie to zastrzeżone jest dla nielicznych.
REKLAMA
Kto może ubiegać się o ratalną spłatę należności?
Do ubiegania się o ratalną spłatę należności wobec ZUS uprawniona jest osoba odpowiedzialna za zadłużenie z tytułu składek, która nie ma środków finansowych na jednorazową spłatę tego zadłużenia.
Do takiej grupy można zaliczyć m.in.:
- płatników składek oraz byłych płatników składek;
- osoby trzecie i następców prawnych, czyli osoby, na które przeniesiono w drodze decyzji odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek;
- małżonkowie ponoszący odpowiedzialność z majątku wspólnego za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka.
Byli płatnicy składek to osoby zadłużone na skutek nieopłacania składek w związku z prowadzoną w przeszłości działalnością gospodarczą.
Przeczytaj także: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok
Rozłożenie składek ZUS na raty – na czym polega?
REKLAMA
Rozłożenie składek ZUS odbywa się na wniosek zobowiązanego. Płatność ratalna pozwala na pokrywanie należności w wydłużonym okresie czasu wskazanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dla przedsiębiorców istotne jest, że spłata za pośrednictwem systemu ratalnego powoduje, iż ZUS nie dochodzi należności w trybie egzekucji.
Ustawodawca wprowadzając możliwość rozłożenia składek ZUS na raty miał na celu umożliwienie zachowania odpowiedniego poziomu egzystencji (byli płatnicy składek) oraz uniknięcie negatywnych skutków postępowania egzekucyjnego (aktualni płatnicy).
Spłata zadłużenia odbywa się według przyjętego harmonogramu, który określa nie tylko liczbę rat, ale także ich wysokość. Tworzony jest w oparciu o sytuacje materialna w jakiej znajduje się zobowiązany do spłaty składek.
Przeczytaj także: Jakie są zasady opłacania składek ZUS?
Rozłożenie składek ZUS na raty - skutki
Rozłożenie składek ZUS na raty skutkuje zawieszeniem wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych (wobec należności objętych systemem ratalnym) oraz naliczaniem odsetek za zwłokę od dnia następującego po dniu wpłynięcia wniosku w tej sprawie. Od składek rozłożonych na raty ZUS dolicza opłatę prolongacyjną (50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy do każdej raty).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.