REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Milewski Marcin
Rozłożenie składek ZUS na raty 2012
Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

REKLAMA

REKLAMA

Składki ZUS na raty – niemożliwe? A jednak. ZUS umożliwia w określonych przypadkach rozłożenie i spłatę składek na raty. Ekspert wyjaśnia na czym polega rozłożenie składek ZUS na raty.

Składki ZUS spłacane na raty to marzenie wielu przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę zasady funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, nie można się jednak dziwić, że rozwiązanie to zastrzeżone jest dla nielicznych.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o ratalną spłatę należności?

Do ubiegania się o ratalną spłatę należności wobec ZUS uprawniona jest osoba odpowiedzialna za zadłużenie z tytułu składek, która nie ma środków finansowych na jednorazową spłatę tego zadłużenia.

Do takiej grupy można zaliczyć m.in.:

  • płatników składek oraz byłych płatników składek;
  • osoby trzecie i następców prawnych, czyli osoby, na które przeniesiono w drodze decyzji odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek;
  • małżonkowie ponoszący odpowiedzialność z majątku wspólnego za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka.

Byli płatnicy składek to osoby zadłużone na skutek nieopłacania składek w związku z prowadzoną w przeszłości działalnością gospodarczą.

Przeczytaj także: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozłożenie składek ZUS na raty – na czym polega?

REKLAMA

Rozłożenie składek ZUS odbywa się na wniosek zobowiązanego. Płatność ratalna pozwala na pokrywanie należności w wydłużonym okresie czasu wskazanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dla przedsiębiorców istotne jest, że spłata za pośrednictwem systemu ratalnego powoduje, iż ZUS nie dochodzi należności w trybie egzekucji.

Ustawodawca wprowadzając możliwość rozłożenia składek ZUS na raty miał na celu umożliwienie zachowania odpowiedniego poziomu egzystencji (byli płatnicy składek) oraz uniknięcie negatywnych skutków postępowania egzekucyjnego (aktualni płatnicy).

Spłata zadłużenia odbywa się według przyjętego harmonogramu, który określa nie tylko liczbę rat, ale także ich wysokość. Tworzony jest w oparciu o sytuacje materialna w jakiej znajduje się zobowiązany do spłaty składek. 

Przeczytaj także:  Jakie są zasady opłacania składek ZUS?

Rozłożenie składek ZUS na raty - skutki

Rozłożenie składek ZUS na raty skutkuje zawieszeniem wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych (wobec należności objętych systemem ratalnym) oraz naliczaniem odsetek za zwłokę od dnia następującego po dniu wpłynięcia wniosku w tej sprawie. Od składek rozłożonych na raty ZUS dolicza opłatę prolongacyjną (50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy do każdej raty).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

REKLAMA