REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

Milewski Marcin
Rozłożenie składek ZUS na raty 2012
Rozłożenie składek ZUS na raty 2012

REKLAMA

REKLAMA

Składki ZUS na raty – niemożliwe? A jednak. ZUS umożliwia w określonych przypadkach rozłożenie i spłatę składek na raty. Ekspert wyjaśnia na czym polega rozłożenie składek ZUS na raty.

Składki ZUS spłacane na raty to marzenie wielu przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę zasady funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, nie można się jednak dziwić, że rozwiązanie to zastrzeżone jest dla nielicznych.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o ratalną spłatę należności?

Do ubiegania się o ratalną spłatę należności wobec ZUS uprawniona jest osoba odpowiedzialna za zadłużenie z tytułu składek, która nie ma środków finansowych na jednorazową spłatę tego zadłużenia.

Do takiej grupy można zaliczyć m.in.:

  • płatników składek oraz byłych płatników składek;
  • osoby trzecie i następców prawnych, czyli osoby, na które przeniesiono w drodze decyzji odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu nieopłaconych składek;
  • małżonkowie ponoszący odpowiedzialność z majątku wspólnego za zadłużenie z tytułu składek współmałżonka.

Byli płatnicy składek to osoby zadłużone na skutek nieopłacania składek w związku z prowadzoną w przeszłości działalnością gospodarczą.

Przeczytaj także: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozłożenie składek ZUS na raty – na czym polega?

REKLAMA

Rozłożenie składek ZUS odbywa się na wniosek zobowiązanego. Płatność ratalna pozwala na pokrywanie należności w wydłużonym okresie czasu wskazanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dla przedsiębiorców istotne jest, że spłata za pośrednictwem systemu ratalnego powoduje, iż ZUS nie dochodzi należności w trybie egzekucji.

Ustawodawca wprowadzając możliwość rozłożenia składek ZUS na raty miał na celu umożliwienie zachowania odpowiedniego poziomu egzystencji (byli płatnicy składek) oraz uniknięcie negatywnych skutków postępowania egzekucyjnego (aktualni płatnicy).

Spłata zadłużenia odbywa się według przyjętego harmonogramu, który określa nie tylko liczbę rat, ale także ich wysokość. Tworzony jest w oparciu o sytuacje materialna w jakiej znajduje się zobowiązany do spłaty składek. 

Przeczytaj także:  Jakie są zasady opłacania składek ZUS?

Rozłożenie składek ZUS na raty - skutki

Rozłożenie składek ZUS na raty skutkuje zawieszeniem wszczętych i niezakończonych postępowań egzekucyjnych (wobec należności objętych systemem ratalnym) oraz naliczaniem odsetek za zwłokę od dnia następującego po dniu wpłynięcia wniosku w tej sprawie. Od składek rozłożonych na raty ZUS dolicza opłatę prolongacyjną (50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy do każdej raty).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA