reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiania druku ZUS RMUA tylko raz w roku. Raz na miesiąc będą wydawać go tylko na wniosek pracownika.

ZUS RMUA

Zmiany w zasadach wydawania informacji o wysokości składek na ubezpieczenia społeczne wprowadza ustawa z 19 sierpnia 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, nowelizującą ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r., nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

Nowelizacja przepisów wprowadzi zniesienie uciążliwego dla przedsiębiorców i pracowników obowiązku comiesięcznego wystawiania druku ZUS RMUA. Poza wskazywaniem  informacji o wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ZUS RMUA stanowi dla służby zdrowia potwierdzenie prawa pacjenta do bezpłatnego leczenia. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do przekazywania ZUS RMUA co miesiąc jedynie na wniosek pracownika.

Polecamy: Czy pracownik może prowadzić własną firmę?

ZUS 2012

Nowe regulacje skracają okres przedawnienia należności ZUS i płatników z 10 do 5 lat. Tylko przez ten okres płatnik będzie miał prawo domagania się zwrotu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, które zostały nadpłacone.

Skróceniu z 10 do 5 lat ulegnie również okres przez jaki pracodawcy mają obowiązek przechowywać kopie dokumentów potwierdzających odprowadzenie składek. To dla firm spora ulga, ponieważ składają się na nie deklaracje rozliczeniowe, imienne raporty miesięczne oraz dokumenty korygujące te dokumenty.

Nowe przepisy wprowadzają także zmiany w kodeksie pracy. Od przyszłego roku pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia pracownikowi zaległego urlopu do końca września (obecnie do końca marca następnego roku kalendarzowego). To dobra wiadomość dla pracowników. Będą mieli możliwość gromadzenia dni urlopu.

Polecamy: W jakiej formie należy przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama