reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie są zasady dokonywania odpisów na ZFŚS w 2011r.?

Jakie są zasady dokonywania odpisów na ZFŚS w 2011r.?

Pracodawcy, którzy są zobowiązani do tworzenia ZFŚS mogą dokonywać ustalenia odpisu podstawowego na fundusz oraz odpisów szczegółowych, obowiązujących w danym roku kalendarzowym w chwili, gdy GUS poda wskaźniki niezbędne do wyliczenia kwot odpisu.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dn. 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.) wysokość odpisu podstawowego – naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych – wynosi na jednego pracownika 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej:
• w roku poprzednim lub
• w II półroczu roku poprzedniego – jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe ogłoszone przez GUS 18.02.2011 wyniosło:
• w 2010 r. – 2822,66 zł,
• w II półroczu 2010 r. – 2917,14 zł.

Do ustalenia odpisu podstawowego na ZFŚS przyjmuje się w roku 2011 kwotę z II półrocza 2010r., czyli 2917,14 zł.

Wymienioną stawkę uwzględnia się również przy naliczaniu odpisów szczególnych na ZFŚS, czyli takich, które są pomniejszone bądź podwyższone w stosunku do odpisu podstawowego. Dotyczy to m.in. odpisów dokonywanych w związku z zatrudnianiem pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, pracowników młodocianych czy pracowników niepełnosprawnych.

Obowiązkowy jest również wyższy odpis jest na pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze - w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych - 50%, czyli 1458,57 zł., oraz odpis na pracownika młodocianego:
- w pierwszym roku nauki: 5% - 145,86 zł
- w drugim roku nauki: 6% - 175,03 zł
- w trzecim roku nauki: 7% - 204,20 zł.

Dobrowolnie pracodawca może wysokość odpisu podstawowego zwiększyć o 6,25% na osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, tj. o 182,32 zł. Można zwiększyć odpis o 6,25% na każdego emeryta i rencistę objętego opieką socjalną przez byłego pracodawcę.

Polecamy: Jak zmieniły się składki ZUS w 2011r.? - krok po kroku

Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych zgodnie z ustawą o ZFŚS na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu do dnia 30.09. tego roku, z tym że do dnia 31.05. danego roku należy przelać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów: podstawowego, na pracownika młodocianego oraz pracownika zatrudnionego przy pracach w szczególnych warunkach lub wykonującego prace o szczególnym charakterze.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Eksperci:

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jakie są zasady dokonywania odpisów na ZFŚS w 2011r.?
Jakie są zasady dokonywania odpisów na ZFŚS w 2011r.?

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama