| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie ubezpieczenie dla pracownika wybrać?

Jakie ubezpieczenie dla pracownika wybrać?

Ubezpieczenie pracownika to dla przedsiębiorcy nie lada wyzwanie. Szereg ofert dostępnych na rynku utrudnia wybór właściwej. Jakimi kryteriami się kierować? Na co zwracać szczególną uwagę?

Ubezpieczenie grupowe na życie powinno być elastyczne i mieć możliwość modyfikowania zakresu ochrony w zależności od sytuacji w jakiej aktualnie znajduje się firma. Punkt ciężkości jeśli chodzi o najważniejsze aspekty ubezpieczenia na życie, jest różny w zależności od charakteru pracy danej osoby. W przypadku polisy dla pracowników wykonujących pracę biurową, istotna jest możliwość objęcia ubezpieczeniem rodziny – dzieci, małżonka czy partnera. Natomiast w przypadku pracowników, wykonujących pracę fizyczną, zwłaszcza jeśli wiąże się ona z potencjalnymi zagrożeniami zdrowia lub życia, ważniejsze jest ubezpieczenie obejmujące wszelkiego rodzaju nieszczęśliwe wypadki. Dzięki elastycznej polisie, w ramach jednej umowy, pracodawca możne ubezpieczyć wszystkich pracowników posiadających różne potrzeby.

Właściciele małych i średnich firm wybierając ubezpieczenie dla swoich pracowników powinni szukać rozwiązań, które zapewniają kompleksową ochronę. Wybierając polisę grupową na życie, właściciel firmy powinien upewnić się, czy zabezpiecza ona finansowo członków rodziny w przypadku śmierci pracownika, przy jednoczesnym zwolnieniu pracodawcy z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej. Pozwala to na zapewnienie rodzinie pracownika wypłaty świadczenia, bez narażania firmy na dodatkowe, często bardzo wysokie koszty.

Warto także sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje przypadek wystąpienia trwałego inwalidztwa. W takiej sytuacji oprócz wypłacenia po zdarzeniu wysokiego odszkodowania, ubezpieczyciel płacił również pracownikowi świadczenie miesięczne przez okres pięciu lat.

Polecamy: Jak zmieniły się składki ZUS w 2011 roku? - krok po kroku

Równie ważna, jak zakres ubezpieczenia i elastyczność oferty, jest jakość serwisu świadczonego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Proces określenia ryzyka oraz wdrożenia kompleksowego systemu ubezpieczeniowego powinien przebiegać sprawnie oraz szybko. Istotny jest również czas reakcji towarzystwa na pojawiające się zdarzenia. W sytuacji gdy wystąpił wypadek, szybka realizacja i wypłata świadczenia jest priorytetem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika oraz jego rodziny. Wybierając grupowa plisę na życie warto zwrócić uwagę również na ten aspekt.

Decydując się na grupowe ubezpieczenia na życie właściciel firmy powinien przeanalizować kwestię płatności za usługę. To czy pracodawca zamierza całkowicie finansować ubezpieczenia swoim pracownikom jest uzależnione od wewnętrznej polityki danego przedsiębiorstwa. Jeśli pracodawca traktuje tego typu świadczenie, jako narzędzie motywacyjne, to tym samym decyduje się na regulowanie należności za składki swoich pracowników. Bardzo często jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż podwyżka.

W przypadku grup o zróżnicowanym zakresie ubezpieczenia, stosowana jest czasem praktyka, która polega na pokryciu przez pracownika różnicy stawki ubezpieczenia.

Polecamy: Jakie są zasady opłacania składek ZUS?

Również w przypadku zakończenia umowy grupowej każdy pracownik ma możliwość samodzielnego kontynuowania ubezpieczenia.

Polecamy: Czy pracodawca może przerwać urlop pracownika?

Źródło: ING

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »