| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy firmom opłaca się zawierać z pracownikami długie umowy na czas określony?

Czy firmom opłaca się zawierać z pracownikami długie umowy na czas określony?

Kodeks pracy dopuszcza zawieranie z pracownikami umów na czas określony. Żaden z przepisów kodeksu nie wskazuje maksymalnej długości takiej umowy. Ponadto z art. 33 wynika możliwość zastrzeżenia w umowie na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Teoretycznie daje to pracodawcy możliwość ominięcia nazbyt restrykcyjnych przepisów regulujących umowę o pracę na czas nieokreślony, przewidujących nawet 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Takie elastyczne rozwiązanie było by dla wielu małych firm, zagrożonych utratą płynności i działających w niestabilnych warunkach ekonomicznych, bardzo pożyteczne. Trzeba jednak mieć świadomość ryzyka, które wiąże się z takimi praktykami.

Sąd Najwyższy w wyroku z 25 października 2007 r. sygn. II PK 49/07 orzekł: Niedopuszczalne jest zawarcie wieloletniej umowy o pracę na czas określony z klauzulą wcześniejszego jej rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, chyba że co innego wynika z przepisów prawa pracy albo z charakteru umowy dotyczącej wykonywania zadań oznaczonych w czasie albo, gdy z innych przyczyn nie narusza to usprawiedliwionego i zgodnego interesu obu stron stosunku pracy. Jeżeli zawarcie umowy o pracę na czas określony było niedopuszczalne, stosunek pracy podlega przepisom prawa pracy o umowie na czas nieokreślony.

Polecamy: Czy umowa pożyczki musi być zawarta na piśmie?

Podobnie orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 września 2005 r., sygn. II PK 294/04: Zawarcie długoterminowej umowy o pracę na czas określony (9lat) z dopuszczalnością jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem może być kwalifikowane jako obejście przepisów prawa pracy, ich społeczno-gospodarczego przeznaczenia lub zasad współżycia społecznego (art. 58 § 1 i 2 K.c. w związku z art. 300 K.p.).

Co to oznacza w praktyce? Pracodawca, który na przykład zawarł 7-letnią umowę na czas określony np. ze sprzedawcą w sklepie, a po pewnym czasie zwolnił go z 2-tygodniowym wypowiedzeniem może zostać pozwany do sądu pracy. Pracownik może wówczas żądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenia do pracy lub odszkodowania w wysokości nawet 3-miesięcznego wynagrodzenia.

Sądy pracy oczywiście nie są związane poglądami Sądu Najwyższego wyrażonymi w przytoczonych orzeczeniach. Wielu przedstawicieli nauki prawa oraz praktyków postrzega je jako kontrowersyjne. Warto jednak mieć świadomość zapatrywań najwyższych instancji sądowych, aby właściwie kalkulować ryzyko i uniknąć niemiłych niespodzianek po rozstaniu z pracownikiem.

Polecamy: Jak finansować nową firmę pożyczkami finansowymi?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK