REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

CEIDG – jaką funkcję będzie pełniła?

Jaką funkcję będzie pełniała CEIDG?
Jaką funkcję będzie pełniała CEIDG?

REKLAMA

REKLAMA

Czy rolą pracownika ewidencji działalności gospodarczej będzie tylko przyjęcie wniosku o wpis/zmianę w ewidencji , wydanie poświadczenia złożenia wniosku, przetworzenie wniosku w formę elektroniczną i przesłanie do centralnej ewidencji? W jakiej formie przedsiębiorcy będą otrzymywali zaświadczenie potwierdzające dokonanie wpisu do ewidencji? Jak będzie wyglądało załatwianie spraw w okresie przejściowym od 1 lipca 2011 do 31 grudnia 2011? Ekspert odpowiada na pytania.

Zadania gmin w zakresie ewidencji działalności gospodarczej po wejściu w życie przepisów dotyczących Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wyznacza aktualnie obowiązująca ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, której tekst jednolity ogłoszony został obwieszczeniem Marszałka RP z dnia 14 października 2010 (Dz. U. Nr 220, poz. 1447).

REKLAMA

Zgodnie z zapisami ww. ustawy gminy będą mogły przyjmować wnioski i weryfikować je pod względem formalnym, ale najpóźniej następnego dnia po złożeniu przez wnioskodawcę wniosku organ gminy będzie zobowiązany do przesłania go do CEIDG.

Złożone wnioski w wersji papierowej i elektronicznej gmina będzie musiała archiwizować przez okres 10 lat (art. 26 ust 5). Ponadto do końca roku 2011 gminy mają obowiązek przeniesienia do CEIDG wszystkich danych dotyczących przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz tych którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej. W tym zakresie organy gminy stracą też swoją właściwość jako organ ewidencyjny. Funkcję tą będą pełniły jedynie w odniesieniu do przedsiębiorców którzy zakończyli wykonywanie działalności gospodarczej przed dniem 01 lipca 2011 r. (art. 66 ust 1, 2, 3).

Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?

REKLAMA

Dodatkowo na podstawie art. 35 ust 1 i 2 jeżeli przedsiębiorca na wezwanie ministra właściwego ds. gospodarki nie wprowadzi zmian we wpisie niezgodnym z rzeczywistym stanem rzeczy wówczas może wykreślić przedsiębiorcę  w drodze decyzji administracyjnej z CEIDG. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli natomiast chodzi o zakres zadań pracowników gmin to zgodnie z brzmieniem art. 33 ust 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U 2001, nr 142, poz. 1591 ze zm.) to wójt burmistrz albo prezydent jako kierownik urzędu gminy i zwierzchnik wszystkich jego pracowników jest uprawniony do ich wyznaczania. W celu ułatwienia gminom realizacji zadań wynikających z omawianych regulacji Ministerstwo Gospodarki przygotowało aplikację SAGED (System Automatyzacji Gminnej Ewidencji Działalności Gospodarczej).

Polecamy: CEIDG - jakie są jej zadania?

Źródło: eu-go.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA