| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG – jaką funkcję będzie pełniła?

CEIDG – jaką funkcję będzie pełniła?

Czy rolą pracownika ewidencji działalności gospodarczej będzie tylko przyjęcie wniosku o wpis/zmianę w ewidencji , wydanie poświadczenia złożenia wniosku, przetworzenie wniosku w formę elektroniczną i przesłanie do centralnej ewidencji? W jakiej formie przedsiębiorcy będą otrzymywali zaświadczenie potwierdzające dokonanie wpisu do ewidencji? Jak będzie wyglądało załatwianie spraw w okresie przejściowym od 1 lipca 2011 do 31 grudnia 2011? Ekspert odpowiada na pytania.

Zadania gmin w zakresie ewidencji działalności gospodarczej po wejściu w życie przepisów dotyczących Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wyznacza aktualnie obowiązująca ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, której tekst jednolity ogłoszony został obwieszczeniem Marszałka RP z dnia 14 października 2010 (Dz. U. Nr 220, poz. 1447).

Zgodnie z zapisami ww. ustawy gminy będą mogły przyjmować wnioski i weryfikować je pod względem formalnym, ale najpóźniej następnego dnia po złożeniu przez wnioskodawcę wniosku organ gminy będzie zobowiązany do przesłania go do CEIDG.

Złożone wnioski w wersji papierowej i elektronicznej gmina będzie musiała archiwizować przez okres 10 lat (art. 26 ust 5). Ponadto do końca roku 2011 gminy mają obowiązek przeniesienia do CEIDG wszystkich danych dotyczących przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz tych którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej. W tym zakresie organy gminy stracą też swoją właściwość jako organ ewidencyjny. Funkcję tą będą pełniły jedynie w odniesieniu do przedsiębiorców którzy zakończyli wykonywanie działalności gospodarczej przed dniem 01 lipca 2011 r. (art. 66 ust 1, 2, 3).

Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?

Dodatkowo na podstawie art. 35 ust 1 i 2 jeżeli przedsiębiorca na wezwanie ministra właściwego ds. gospodarki nie wprowadzi zmian we wpisie niezgodnym z rzeczywistym stanem rzeczy wówczas może wykreślić przedsiębiorcę  w drodze decyzji administracyjnej z CEIDG. 

Jeśli natomiast chodzi o zakres zadań pracowników gmin to zgodnie z brzmieniem art. 33 ust 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U 2001, nr 142, poz. 1591 ze zm.) to wójt burmistrz albo prezydent jako kierownik urzędu gminy i zwierzchnik wszystkich jego pracowników jest uprawniony do ich wyznaczania. W celu ułatwienia gminom realizacji zadań wynikających z omawianych regulacji Ministerstwo Gospodarki przygotowało aplikację SAGED (System Automatyzacji Gminnej Ewidencji Działalności Gospodarczej).

Polecamy: CEIDG - jakie są jej zadania?

Źródło: eu-go.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »