REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

CEIDG – jaką funkcję będzie pełniła?

Jaką funkcję będzie pełniała CEIDG?
Jaką funkcję będzie pełniała CEIDG?

REKLAMA

REKLAMA

Czy rolą pracownika ewidencji działalności gospodarczej będzie tylko przyjęcie wniosku o wpis/zmianę w ewidencji , wydanie poświadczenia złożenia wniosku, przetworzenie wniosku w formę elektroniczną i przesłanie do centralnej ewidencji? W jakiej formie przedsiębiorcy będą otrzymywali zaświadczenie potwierdzające dokonanie wpisu do ewidencji? Jak będzie wyglądało załatwianie spraw w okresie przejściowym od 1 lipca 2011 do 31 grudnia 2011? Ekspert odpowiada na pytania.

Zadania gmin w zakresie ewidencji działalności gospodarczej po wejściu w życie przepisów dotyczących Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wyznacza aktualnie obowiązująca ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, której tekst jednolity ogłoszony został obwieszczeniem Marszałka RP z dnia 14 października 2010 (Dz. U. Nr 220, poz. 1447).

REKLAMA

Zgodnie z zapisami ww. ustawy gminy będą mogły przyjmować wnioski i weryfikować je pod względem formalnym, ale najpóźniej następnego dnia po złożeniu przez wnioskodawcę wniosku organ gminy będzie zobowiązany do przesłania go do CEIDG.

Złożone wnioski w wersji papierowej i elektronicznej gmina będzie musiała archiwizować przez okres 10 lat (art. 26 ust 5). Ponadto do końca roku 2011 gminy mają obowiązek przeniesienia do CEIDG wszystkich danych dotyczących przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz tych którzy zawiesili prowadzenie działalności gospodarczej. W tym zakresie organy gminy stracą też swoją właściwość jako organ ewidencyjny. Funkcję tą będą pełniły jedynie w odniesieniu do przedsiębiorców którzy zakończyli wykonywanie działalności gospodarczej przed dniem 01 lipca 2011 r. (art. 66 ust 1, 2, 3).

Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?

REKLAMA

Dodatkowo na podstawie art. 35 ust 1 i 2 jeżeli przedsiębiorca na wezwanie ministra właściwego ds. gospodarki nie wprowadzi zmian we wpisie niezgodnym z rzeczywistym stanem rzeczy wówczas może wykreślić przedsiębiorcę  w drodze decyzji administracyjnej z CEIDG. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli natomiast chodzi o zakres zadań pracowników gmin to zgodnie z brzmieniem art. 33 ust 3 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U 2001, nr 142, poz. 1591 ze zm.) to wójt burmistrz albo prezydent jako kierownik urzędu gminy i zwierzchnik wszystkich jego pracowników jest uprawniony do ich wyznaczania. W celu ułatwienia gminom realizacji zadań wynikających z omawianych regulacji Ministerstwo Gospodarki przygotowało aplikację SAGED (System Automatyzacji Gminnej Ewidencji Działalności Gospodarczej).

Polecamy: CEIDG - jakie są jej zadania?

Źródło: eu-go.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    REKLAMA