REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

CEIDG - jakie są jej zadania?

Tomasz  Piotrowski
Prawnik, aplikant radcowski.
CEIDG - jakie są jej zadania?
CEIDG - jakie są jej zadania?

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 lipca 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zastąpi ona rozrzucone po całej Polsce rejestry zawierające dane osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą prowadzone obecnie przez urzędy miast i gmin. Poniżej przedstawione są zadania, które będzie realizować CEIDG.

Zadania CEIDG uregulowane zostały w art. 23 znowelizowanej ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Przedstawiamy je poniżej.

REKLAMA

1. Ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi

Obecnie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą figuruje w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez urząd miasta lub gminy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. Na wójtach, burmistrzach lub prezydentach miasta jako organach ewidencyjnych spocznie obowiązek przeniesienia danych zarejestrowanych już przedsiębiorców do CEIDG.

Należy jednak zaznaczyć, że przedsiębiorcy nadal będą mieli możliwość złożenia wniosku o wpis osobiście, w urzędzie gminy (obok rejestracji drogą elektroniczną, która zostanie przyjęta jako standard).

Polecamy: Czym jest CEIDG?

2. Udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie

REKLAMA

Oznacza to znaczące udogodnienie dla każdego, kto będzie chciał uzyskać dane osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W obecnym stanie prawnym takie informacje zdobyć można, komunikując się z odpowiednim urzędem miasta lub gminy, który zarejestrował interesującego nas przedsiębiorcę. Ten sposób uzyskiwania informacji może nastręczać trudności, mogące wiązać się choćby z trudnością dodzwonienia się do urzędu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po dniu 1 lipca 2011 r. potrzebne dane (np. datę zarejestrowania działalności gospodarczej, adres, rodzaj działalności) uzyskamy drogą elektroniczną, za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej (elektronicznej platformy usług administracji publicznej - ePUAP).

3. Umożliwianie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)

Mowa tu m.in. o podstawowych informacjach o podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców. Będzie to np. pełna nazwa spółki z o.o. To kolejny przykład uproszczenia procesu uzyskiwania danych rejestrowych.

4. Umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów w CEIDG oraz wprowadzającego je organu

Podstawową zaletą CEIDG będzie ułatwiony dostęp do informacji i możliwość szybkiego zarejestrowania działalności gospodarczej. Będzie to możliwe właściwie z każdego miejsca na świecie. Z założenia uzyskanie potrzebnych informacji i wpis mają być szybsze i prostsze. W dobie powszechności Internetu, wprowadzenie CEIDG należy uznać, za przejaw dostosowywania przepisów do panującej rzeczywistości.

Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA