CEIDG - jakie są jej zadania?
REKLAMA
REKLAMA
Zadania CEIDG uregulowane zostały w art. 23 znowelizowanej ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Przedstawiamy je poniżej.
REKLAMA
1. Ewidencjonowanie przedsiębiorców będących osobami fizycznymi
Obecnie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą figuruje w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez urząd miasta lub gminy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. Na wójtach, burmistrzach lub prezydentach miasta jako organach ewidencyjnych spocznie obowiązek przeniesienia danych zarejestrowanych już przedsiębiorców do CEIDG.
Należy jednak zaznaczyć, że przedsiębiorcy nadal będą mieli możliwość złożenia wniosku o wpis osobiście, w urzędzie gminy (obok rejestracji drogą elektroniczną, która zostanie przyjęta jako standard).
Polecamy: Czym jest CEIDG?
2. Udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie
REKLAMA
Oznacza to znaczące udogodnienie dla każdego, kto będzie chciał uzyskać dane osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. W obecnym stanie prawnym takie informacje zdobyć można, komunikując się z odpowiednim urzędem miasta lub gminy, który zarejestrował interesującego nas przedsiębiorcę. Ten sposób uzyskiwania informacji może nastręczać trudności, mogące wiązać się choćby z trudnością dodzwonienia się do urzędu.
Po dniu 1 lipca 2011 r. potrzebne dane (np. datę zarejestrowania działalności gospodarczej, adres, rodzaj działalności) uzyskamy drogą elektroniczną, za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej (elektronicznej platformy usług administracji publicznej - ePUAP).
3. Umożliwianie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)
Mowa tu m.in. o podstawowych informacjach o podmiotach wpisanych do rejestru przedsiębiorców. Będzie to np. pełna nazwa spółki z o.o. To kolejny przykład uproszczenia procesu uzyskiwania danych rejestrowych.
4. Umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów w CEIDG oraz wprowadzającego je organu
Podstawową zaletą CEIDG będzie ułatwiony dostęp do informacji i możliwość szybkiego zarejestrowania działalności gospodarczej. Będzie to możliwe właściwie z każdego miejsca na świecie. Z założenia uzyskanie potrzebnych informacji i wpis mają być szybsze i prostsze. W dobie powszechności Internetu, wprowadzenie CEIDG należy uznać, za przejaw dostosowywania przepisów do panującej rzeczywistości.
Polecamy: Co podlega wpisowi do CEIDG?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.