reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Pełnomocnictwo z rejestru pełnomocnictw (CEIDG) a klasyczne pełnomocnictwo - porada

Pełnomocnictwo z rejestru pełnomocnictw (CEIDG) a klasyczne pełnomocnictwo - porada

Przedsiębiorcy już teraz wyczekują wejścia w życie przepisów dotyczących Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jednym z jej elementów ma być rejestr pełnomocnictw. Ekspert wyjaśnia jakie będą zasady jego funkcjonowania.

Przepisy wprowadzające tzw. rejestr pełnomocnictw będący częścią składową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) są zapisane w projekcie nowelizacji ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2010, Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.). Projekt ten, po przyjęciu go przez rząd, jest obecnie na etapie prac legislacyjnych w sejmie (ściślej przed III czytaniem). Rejestr pełnomocnictw ma wejść w życie w dniu 1 stycznia 2012 r. odrębnie od pozostałej części nowelizacji, która ma wejść w życie 1 lipca 2011 r.

Rejestr pełnomocnictw jako jeden z elementów powyższej ustawy nowelizującej ma być częścią składową CEIDG, która ma być centralnym, jednolitym na terenie całego kraju rejestrem osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych, zastępującym aktualnie działającą Ewidencję Działalności Gospodarczej prowadzoną przez gminy. 

Rejestr pełnomocnictw ma być jedynie instytucją ułatwiającą przedsiębiorcom działanie przez pełnomocników. Nie będzie zastępował klasycznego pełnomocnictwa. Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 11 Ustawy w brzmieniu, które wchodzi w życie już 1 lipca 2011 r. wpisowi do CEIDG będą podlegały dane pełnomocnika (imię, nazwisko, NIP, obywatelstwo i informacje kontaktowe) w przypadku, jeśli przedsiębiorca udzieli pełnomocnictwa ogólnego. 

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Powyższe dane pełnomocnika będą zawarte w rejestrze publicznym, któremu będzie przysługiwać domniemanie prawdziwości zgodnie z art. 33 ustawy. Ułatwi to stosunki prawne między przedsiębiorcami, ponieważ np. przedsiębiorca zawierając umowę będzie mógł sprawdzić w CEIDG czy pełnomocnik jego kontrahenta jest umocowany do działania w jego imieniu bez sprawdzania samego dokumentu pełnomocnictwa. Jednakże przedsiębiorca nie będzie mógł występować na podstawie tego przed organami administracji publicznej. Zatem zaszła konieczność nowelizacji tego przepisu. 

Przepisy ustawy nowelizującej mają postanawiać, że zapisy o pełnomocniku w CEIDG mają mieć także moc prawną przed organami administracji, a CEIDG ma również ujawniać zakres spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo. W przypadku takim pełnomocnicy będą mogli załatwiać wszelkie sprawy dla swoich mocodawców drogą elektroniczną i wystarczy jedynie uwidocznienie pełnomocnictwa na stronie internetowej CEIDG.

To będzie dodatkowo korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ nie będzie konieczności opłaty skarbowej w wysokości 17 zł z uwagi na okoliczność, że nie nastąpi czynność złożenia dokumentu pełnomocnictwa. Jednakże mają być wyłączone z tego uregulowania sprawy prowadzone na podstawie ordynacji podatkowej (czyli głównie postępowania podatkowe) i postępowania w ramach kontroli skarbowej, ponieważ z uwagi na doniosłość tych postępowań ma to być przedmiotem późniejszej regulacji.

Przepisy o tzw. rejestrze pełnomocnictw nie będą wpływać, jak to już zostało wskazane, na klasyczne pełnomocnictwo. Przepisy regulujące klasyczne pełnomocnictwo pozostaną niezmienione. Mocodawca będzie mógł przedstawiać przed kontrahentami czy organami administracji publicznej swoje pełnomocnictwo w formie papierowej, jednakże ani kontrahent ani organ administracji nie będzie mógł przedsiębiorcy do tego zmusić, gdyż wystarczający będzie sam zapis bądź wydruk ze strony internetowej CEIDG.

Polecamy: Czy warto otworzyć firmę na rynku dóbr luksusowych?

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Łukasz Mizera

Radca prawny

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorcy już teraz wyczekują wejścia w życie przepisów dotyczących Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Przedsiębiorcy już teraz wyczekują wejścia w życie przepisów dotyczących Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Gawęda

Ekspert PFR Portal PPK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama