REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownik może prowadzić własną firmę?

Czy pracownik może prowadzić własną firmę?
Czy pracownik może prowadzić własną firmę?

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób pracujących na etacie zagadką jest czy mogą sobie pozwolić na jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej. Odpowiedź - jak to już bywa w kwestiach prawnych - nie jest jednoznaczna. Wyjaśnień wymaga także zagadnienie wymiaru składek ZUS, jakie obowiązani są uiszczać pracownicy dodatkowo kierujący własną firmą. Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Kiedy pracownik nie może podjąć działalności?

REKLAMA

Osoba świadcząca pracę na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może prowadzić jednocześnie działalność gospodarczą, chyba że:

  • zawarta została między pracodawcą a pracownikiem umowa o zakazie konkurencji, a działalność, którą zamierza prowadzić pracownik wypełniać będzie charakterystykę działalności konkurencyjnej, o której mowa w tej umowie;
  • pracodawca zobowiązał pracownika przy zawieraniu umowy o pracę do zadeklarowania braku innego zatrudnienia lub braku prowadzonej przez pracownika działalności gospodarczej, a pracownik taką deklarację złożył.

W dwóch przedstawionych powyżej przypadkach pracownikowi nie wolno podjąć działalności gospodarczej i pozostawać jednocześnie na etacie. W razie niezastosowania się przez pracownika do przyjętego dobrowolnie obowiązku, będzie on ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pracodawcy.

Polecamy: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

Co do zasady więc pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o rozpoczęciu lub wykonywaniu działalności gospodarczej. Należy jednak mieć na względzie to, że niezależnie od formy prawnej w jakiej wykonywana jest działalność gospodarcza, dane przedsiębiorcy widnieją w jawnym, ogólnodostępnym rejestrze. Wobec tego pracodawca może bez zadawania sobie zbytniego trudu sprawdzić, czy jego pracownicy są zarejestrowani jako przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy tylko dla bezrobotnych.

Dotacje przyznawane przez PUP a przeznaczone na wspieranie rozpoczynających działalność gospodarczą skierowane są jedynie do osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne. Wobec tego pracownicy są poza kręgiem osób, które mogą uzyskać dotację z PUP.

Składki

REKLAMA

To w jakim zakresie pracownik prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą będzie obowiązany do uiszczania składek ZUS w większym wymiarze zależy od tego, czy z tytułu wykonywanej przez niego pracy osiąga on dochód równy lub przewyższający wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli miesięczny dochód z pracy na etacie, a będący podstawą wymiaru składek, jest wyższy lub równy wysokości płacy minimalnej to pracownik prowadzący dodatkowo działalność gospodarczą nie ma obowiązku opłacania składek z tytułu wykonywanej przez siebie działalności.

Polecamy: Rozpoczynamy własną działalność gospodarczą

W przypadku, w którym dochód miesięczny ze stosunku pracy jest niższy od wartości płacy minimalnej, pracownik prowadzący działalność gospodarczą będzie obowiązany odprowadzać składki obliczone w oparciu o jego dochód uzyskiwany z działalności.

Na wniosek pracownika - przedsiębiorcy składki ZUS mogą być odprowadzane z dwóch podstaw, tj. z dochodu uzyskiwanego z pracy na etacie oraz z tego, który pracownik uzyskuje, prowadząc działalność.

Autor:

Tomasz Piotrowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA