REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik może prowadzić własną firmę?

REKLAMA

REKLAMA

Dla wielu osób pracujących na etacie zagadką jest czy mogą sobie pozwolić na jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej. Odpowiedź - jak to już bywa w kwestiach prawnych - nie jest jednoznaczna. Wyjaśnień wymaga także zagadnienie wymiaru składek ZUS, jakie obowiązani są uiszczać pracownicy dodatkowo kierujący własną firmą. Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Kiedy pracownik nie może podjąć działalności?

REKLAMA

Osoba świadcząca pracę na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może prowadzić jednocześnie działalność gospodarczą, chyba że:

 • zawarta została między pracodawcą a pracownikiem umowa o zakazie konkurencji, a działalność, którą zamierza prowadzić pracownik wypełniać będzie charakterystykę działalności konkurencyjnej, o której mowa w tej umowie;
 • pracodawca zobowiązał pracownika przy zawieraniu umowy o pracę do zadeklarowania braku innego zatrudnienia lub braku prowadzonej przez pracownika działalności gospodarczej, a pracownik taką deklarację złożył.

W dwóch przedstawionych powyżej przypadkach pracownikowi nie wolno podjąć działalności gospodarczej i pozostawać jednocześnie na etacie. W razie niezastosowania się przez pracownika do przyjętego dobrowolnie obowiązku, będzie on ponosił odpowiedzialność odszkodowawczą wobec pracodawcy.

Polecamy: Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

Co do zasady więc pracownik nie ma obowiązku informowania pracodawcy o rozpoczęciu lub wykonywaniu działalności gospodarczej. Należy jednak mieć na względzie to, że niezależnie od formy prawnej w jakiej wykonywana jest działalność gospodarcza, dane przedsiębiorcy widnieją w jawnym, ogólnodostępnym rejestrze. Wobec tego pracodawca może bez zadawania sobie zbytniego trudu sprawdzić, czy jego pracownicy są zarejestrowani jako przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy tylko dla bezrobotnych.

Dotacje przyznawane przez PUP a przeznaczone na wspieranie rozpoczynających działalność gospodarczą skierowane są jedynie do osób zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotne. Wobec tego pracownicy są poza kręgiem osób, które mogą uzyskać dotację z PUP.

Składki

REKLAMA

To w jakim zakresie pracownik prowadzący jednocześnie działalność gospodarczą będzie obowiązany do uiszczania składek ZUS w większym wymiarze zależy od tego, czy z tytułu wykonywanej przez niego pracy osiąga on dochód równy lub przewyższający wartość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jeżeli miesięczny dochód z pracy na etacie, a będący podstawą wymiaru składek, jest wyższy lub równy wysokości płacy minimalnej to pracownik prowadzący dodatkowo działalność gospodarczą nie ma obowiązku opłacania składek z tytułu wykonywanej przez siebie działalności.

Polecamy: Rozpoczynamy własną działalność gospodarczą

W przypadku, w którym dochód miesięczny ze stosunku pracy jest niższy od wartości płacy minimalnej, pracownik prowadzący działalność gospodarczą będzie obowiązany odprowadzać składki obliczone w oparciu o jego dochód uzyskiwany z działalności.

Na wniosek pracownika - przedsiębiorcy składki ZUS mogą być odprowadzane z dwóch podstaw, tj. z dochodu uzyskiwanego z pracy na etacie oraz z tego, który pracownik uzyskuje, prowadząc działalność.

Autor:

Tomasz Piotrowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA