REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakimi zasadami powinien się kierować pracodawca wypłacając wynagrodzenie pracownikowi

Zasady wypłacania pieniędzypracownikowi przez pracodawcę
Zasady wypłacania pieniędzypracownikowi przez pracodawcę

REKLAMA

REKLAMA

Za wykonywaną przez pracownika pracę, pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie. Wynagrodzenie jest pieniężnym świadczeniem, wypłacanym okresowo przez pracodawcę, w zamian za wykonaną pracę.

Każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. W zamian za wykonywaną pracę pracownik musi otrzymać stosowną zapłatę. Pracodawca nie może zwolnić się od obowiązku wypłaty wynagrodzenia, tłumacząc to problemami finansowymi.

REKLAMA

Wypłacając wynagrodzenie pracownikowi pracodawca powinien przestrzegać określonych zasad. Pracodawca jest zobowiązany do terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia. Nie ma przy tym znaczenia ilu pracowników zatrudnia pracodawca.

Zasady wypłacania wynagrodzenia

 • Pracodawca ma obowiązek wypłacać w określonych warunkach. Na warunki wypłaty wynagrodzenie składa się miejsce, termin i czasie wypłaty. Pracodawca musi je ustalić w regulaminie pracy, regulaminie wynagrodzenia, w układzie zbiorowym pracy. W przypadku, kiedy pracodawca nie ma obowiązku ustania regulaminu pracy, czyli w sytuacji, kiedy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, warunki wypłaty wynagrodzenia pracodawca musi ustalić w tzw. Obowiązkowej informacji o porządku pracy.
 • Pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu, przy czym nie musi o być miesiąc kalendarzowy.
 • Wypłata wynagrodzenia musi odbywać się w stałym, z góry określonym terminie. Określając termin pracodawca musi wskazać go konkretnie, np.: wynagrodzenie za pracę wypłaca się ostatniego dnia miesiąca, za który przysługuje wynagrodzenie.
 • Wynagrodzenie należy wypłacać za miesiąc z dołu (po miesiącu wykonywania pracy przez pracownika), po ustaleniu pełnej wysokości. Pracodawca może umówić się z pracownikiem, że wypłata wynagrodzenia nastąpi z góry, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania przez pracownika pracy.
 • Wynagrodzenie pracodawca musi wypłacić najpóźniej w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
 • Jeśli dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie w dniu poprzedzającym dzień wypłaty wynagrodzenia.
 • W przypadku, kiedy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w określonym terminie, musi się liczyć z zapłatą odsetek ustawowych. Co ważne pracownik ma prawo do odsetek, nawet jeśli nie poniósł żadnej szkody, w związku z opóźnieniem w wypłacie pensji, czy też w przypadku, kiedy za opóźnienie pracodawca, nie ponosi odpowiedzialności.
 • Niewypłacanie pracownikowi w terminie wynagrodzenia stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Może stanowić przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.
 • Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia w określonej formie. Wypłaty dokonuje się w formie pieniężnej.
 • Wypłaty wynagrodzenia pracodawca musi dokonać do rąk pracownika. Pracodawca może także wypłacać wynagrodzenie pracownikowi na wskazane konto bankowe. Istnieje warunek, pracownik musi wyrazić na to zgodę. Pracodawcę obciążają koszty przelewu.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA