Jakimi zasadami powinien się kierować pracodawca wypłacając wynagrodzenie pracownikowi
REKLAMA
REKLAMA
Każdy pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownikowi. W zamian za wykonywaną pracę pracownik musi otrzymać stosowną zapłatę. Pracodawca nie może zwolnić się od obowiązku wypłaty wynagrodzenia, tłumacząc to problemami finansowymi.
REKLAMA
Wypłacając wynagrodzenie pracownikowi pracodawca powinien przestrzegać określonych zasad. Pracodawca jest zobowiązany do terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia. Nie ma przy tym znaczenia ilu pracowników zatrudnia pracodawca.
Zasady wypłacania wynagrodzenia
- Pracodawca ma obowiązek wypłacać w określonych warunkach. Na warunki wypłaty wynagrodzenie składa się miejsce, termin i czasie wypłaty. Pracodawca musi je ustalić w regulaminie pracy, regulaminie wynagrodzenia, w układzie zbiorowym pracy. W przypadku, kiedy pracodawca nie ma obowiązku ustania regulaminu pracy, czyli w sytuacji, kiedy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, warunki wypłaty wynagrodzenia pracodawca musi ustalić w tzw. Obowiązkowej informacji o porządku pracy.
- Pracodawca musi wypłacać wynagrodzenie co najmniej raz w miesiącu, przy czym nie musi o być miesiąc kalendarzowy.
- Wypłata wynagrodzenia musi odbywać się w stałym, z góry określonym terminie. Określając termin pracodawca musi wskazać go konkretnie, np.: wynagrodzenie za pracę wypłaca się ostatniego dnia miesiąca, za który przysługuje wynagrodzenie.
- Wynagrodzenie należy wypłacać za miesiąc z dołu (po miesiącu wykonywania pracy przez pracownika), po ustaleniu pełnej wysokości. Pracodawca może umówić się z pracownikiem, że wypłata wynagrodzenia nastąpi z góry, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania przez pracownika pracy.
- Wynagrodzenie pracodawca musi wypłacić najpóźniej w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.
- Jeśli dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie w dniu poprzedzającym dzień wypłaty wynagrodzenia.
- W przypadku, kiedy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w określonym terminie, musi się liczyć z zapłatą odsetek ustawowych. Co ważne pracownik ma prawo do odsetek, nawet jeśli nie poniósł żadnej szkody, w związku z opóźnieniem w wypłacie pensji, czy też w przypadku, kiedy za opóźnienie pracodawca, nie ponosi odpowiedzialności.
- Niewypłacanie pracownikowi w terminie wynagrodzenia stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Może stanowić przyczynę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika.
- Pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia w określonej formie. Wypłaty dokonuje się w formie pieniężnej.
- Wypłaty wynagrodzenia pracodawca musi dokonać do rąk pracownika. Pracodawca może także wypłacać wynagrodzenie pracownikowi na wskazane konto bankowe. Istnieje warunek, pracownik musi wyrazić na to zgodę. Pracodawcę obciążają koszty przelewu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.