REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaksięgować dofinansowanie do kolonii dziecka z ZFFŚ-u?

Adam Misiński
Biegły rewident
Jak zaksięgować dofinansowanie do kolonii dziecka z ZFFŚ-u?
Jak zaksięgować dofinansowanie do kolonii dziecka z ZFFŚ-u?

REKLAMA

REKLAMA

Dofinansowanie do kolonii dziecka stanowi jedną z form świadczeń socjalnych na rzecz pracowników oraz ich rodzin. Dopłaty te mogą być sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) bądź ze środków obrotowych pracodawcy.

REKLAMA

Pytanie dotyczy dofinansowania kolonii dziecka z ZFŚS. W związku z tym należy zwrócić uwagę, że dofinansowanie musi odbywać się zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o ZFŚS, a także stosownie do ustaleń obowiązującego u danego pracodawcy zakładowego regulaminu dotyczącego tego funduszu. Istotne jest, aby wysokość dopłat z ZFŚS była uzależniona od oceny sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do otrzymania dofinansowania. 

REKLAMA

Na podkreślenie zasługuje fakt, że dopłata z ZFŚS do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, w formie zorganizowanych kolonii, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Przy czym, w stosunku do wymienionej kategorii osób, do której jest kierowane finansowe wsparcie, nie ma ograniczenia kwoty podlegającej zwolnieniu z podatku PIT. Ponadto, generalnie dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (ZUS).

Ewidencja księgowa dofinansowania z ZFŚS do kolonii dziecka pracownika może przebiegać w poniżej opisany sposób (numeracja kont jest podana przykładowo).

Przyznanie dofinansowania

Przyznanie dofinansowania do kolonii dziecka przez zakład pracy powoduje zmniejszenie stanu ZFŚS oraz powstanie zobowiązania wobec właściwego pracownika. Zapis księgowy będzie następujący:

Wn konto 85 „Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych” – Ma konto 23 „Rozrachunki z pracownikami”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby dofinansowanie dotyczyło dziecka byłego pracownika (np. emeryta lub rencisty), wówczas omawiane zobowiązanie należałoby ująć na Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki”. Zakładając, że dopłata do kolonii dotyczy dziecka, którego wiek nie przekracza 18 lat, nie będzie ona podlegała PIT, niezależnie od kwoty tej dopłaty. Ponadto, dopłata sfinansowana z ZFŚS nie stanowi podstawy do naliczania ZUS. Zatem, w tym przypadku nie wystąpi konieczność księgowań na kontach właściwych dla rozliczeń publicznoprawnych z wymienionych tytułów.

Polecamy: Jakie są zasady dokonywania odpisów na ZFŚS w 2011r.?

Wypłata dofinansowania

Wypłata dofinansowania właściwemu pracownikowi powoduje zmniejszenie stanu środków pieniężnych oraz oznacza uregulowanie zobowiązania wobec pracownika z tego tytułu.

W zależności od sposobu wypłaty księgowania będą następujące:

REKLAMA

Wn konto 23 Rozrachunki z pracownikami” –
- Ma „Kasa (jeżeli wypłata jest dokonywana z kasy) lub
- Ma 13-0 „Rachunek bankowy bieżący” (jeżeli płatność następuje w drodze przelewu ze środków obrotowych pracodawcy na rachunek bankowy pracownika) lub
- Ma 13-5 „Rachunek bankowy środków pieniężnych ZFŚS” (jeżeli płatność następuje w drodze przelewu z rachunku środków ZFŚS na rachunek bankowy pracownika).

Należy zwrócić szczególną uwagę na przypadek, gdy wypłata dofinansowania nastąpiła ze środków obrotowych jednostki, to jest z bieżącego rachunku bankowego lub bieżących środków zgromadzonych w kasie. Wówczas niezbędne jest dokonanie refundacji środków z wyodrębnionego rachunku środków ZFŚS na rachunek bieżący. Księgowanie powinno być następujące:
Wn 13-0 „Rachunek bankowy bieżący” – Ma 13-5 „Rachunek bankowy środków pieniężnych ZFŚS”.

Polecamy: Obliczanie odpisów na ZFŚS w 2011r. - krok po kroku

Adam Misiński
Biegły rewident, menedżer w firmie doradczej KPMG

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA