Zwrot środków pracownika z tytułu poniesionych przez niego wydatków - porada
REKLAMA
REKLAMA
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
REKLAMA
Polecamy: Limit zwrotu VAT za materiały budowlane- II kwartał 2011r.
REKLAMA
Niewątpliwie operacja, jaką jest zwrot środków na prywatne konto pracownika z tytułu poniesionych przez niego uprzednio wydatków służbowych nie możemy w żaden sposób kwalifikować, jako przychodu po stronie pracownika zgodnie z art. 12 ustawy PIT.
Przede wszystkim, nie mamy tu do czynienia w żadnym wypadku z jakimkolwiek przysporzeniem po stronie pracownika. Pracownik płacąc korporacyjną karta kredytową za zakupy na rzecz pracodawcy jest, co do zasady zobowiązany do jej spłaty, niemniej jednak w opisanym przypadku działa, jako pośrednik pomiędzy spółką a zarządcą korporacyjnej karty kredytowej. Tym samym pracodawca nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku od przelanej na konta pracownika kwoty.
Polecamy: Jak udowodnić prawo do urlopu okolicznościowego?
Pewne wątpliwości może budzić sytuacja, w której przy dokonywaniu zakupów w walucie obcej, przy uwzględnieniu różnic kursowych przelana przez pracodawcę kwota jest większa niż ta która została de facto poniesiona przez pracownika. Wówczas wydaje się, iż wynikająca z tego różnica stanowi co do zasady przychód pracownika.
Grzegorz Grochowina
Ekspert w firmie doradczej KPMG
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA