REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli
Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli

REKLAMA

REKLAMA

Godzenie życia prywatnego ze służbowym może teraz być łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ruszył właśnie długo oczekiwany nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu przedszkoli, punktów przedszkolnych lub złobków dla dzieci pracowników. Firmy zainteresowane udziałem w konkursie będą mogły składać wnioski o dofinansowanie takich projektów w terminie do 30 września br.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem poddziałania 1.3.2 POKL jest tworzenie warunków ułatwiających osobom powrót do czynnego życia zawodowego po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, a także zachęcenie pracodawców do wprowadzenia w zakładzie pracy rozwiązań pozwalających pracownikom na bardziej elastyczne i efektywne łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. Na ten cel podczas tegorocznego naboru wniosków Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wygospodarowało kwotę 15 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dofinansowanie w ramach konkursu?

Wnioski o dofinansowanie projektów będą mogły składać wszystkie podmioty z wyjątkiem osób fizycznych.

Regulamin konkursu wyłącza z możliwości wnioskowania o dofinansowanie podmioty, które posiadają zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.

Polecamy: Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie w ramach konkursu?

Projekty składane przez wnioskodawców powinny służyć realizacji następujących celów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Wdrażać i upowszechniać rozwiązania służące godzeniu życia zawodowego i rodzinnego.

REKLAMA

W ramach tego celu mogą być realizowane projekty polegające na:
- tworzeniu ośrodków opieki nad dziećmi w miejscu pracy,
- świadczeniu opieki przez dziennego opiekuna,
- pilotażowej realizacji kompleksowych programów powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego

W ramach powyższego typu możliwe będzie dofinansowanie wdrożenia w zakładzie pracy kompleksowego programu dla pracowników sprzyjającego godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. Wdrożenie programu powinno być poprzedzone przeprowadzeniem kompleksowych badań, analiz, diagnozy potrzeb pracowników, zaś jego rezultaty powinny zostać rozpowszechnione w celu umożliwienia implementacji udanych rozwiązań w innych zakładach pracy.

2. Upowszechniać i promować alternatywne i elastyczne formy zatrudnienia i metody organizacji pracy oraz uelastyczniać czas pracy pracownika (m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna, podział pracy w ramach jednego stanowiska [job sharing]).

Jakie wymagania w przypadku tworzenia przedszkoli lub żłobków?

Wnioskodawcy, których projekty mają na celu utworzenie przedszkola, innych form wychowania przedszkolnego, żłobka, klubu dziecięcego lub świadczenia opieki przez opiekuna dziennego są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawnych w tym zakresie. Ponadto wszyscy wnioskodawcy, których projekty dotyczą utworzenia stacjonarnej opieki nad dziećmi powinni w pkt 3.3 zadania wniosku o dofinansowanie opisać:

  • sposób organizacji opieki nad dziećmi, tj. liczba dzieci, która będzie uczęszczała do ośrodka, liczebności grupy, przedział wiekowy dzieci, liczba dni otwarcia w tygodniu, godziny otwarcia, dzienny wymiar godzin zajęć, tygodniowy wymiar godzin zajęć, (ewentualnie) sposób organizacji posiłków, transportu, itp.;
  • warunki lokalowe, tj. przeznaczenie budynku, w którym będzie odbywać się opieka, kondygnacja, na której znajduje się pomieszczenie przeznaczone na ośrodek opieki, metraż po-mieszczenia, liczba metrów sali przypadająca na jedno dziecko, dostęp do łazienki, rodzaj oświetlenia, (ewentualnie) dostęp do kuchni/aneksu kuchennego, itp.;
  • kadrę zaangażowaną do opieki nad dziećmi, tj. liczbę wychowawców, kwalifikacje wychowawców, liczba dzieci przypadająca na jednego opiekuna, liczba pielęgniarek/położnych, kwalifikacje pielęgniarek/położnych itp.;
  • informacje o działaniach, które Wnioskodawca zamierza podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny;
  • zakres niezbędnych prac przystosowawczych.

O dotację w ramach konkursu będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy posiadający własne pomieszczenie lub wynajmujący lokal z przeznaczeniem na prowadzenie żłobka. Innymi słowy w ramach tego konkursu nie ma możliwości otrzymania dotacji na wybudowanie żłobka.

Jak wnioskować o przyznanie dofinansowania?

REKLAMA

Wnioskodawca zainteresowany wzięciem udziału w naborze wniosków powinien wypełnić wniosek za pomocą specjalnej aplikacji „Generator wniosków”, która dostępna jest pod adresem strony internetowej: https://www.generatorwnioskow.efs.gov.pl . Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z „Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, która stanowi załącznik nr 2 do dokumentacji konkursowej (dostępna pod adresem strony internetowej: http://www.kapitalludzki.gov.pl ).

Wypełniając wniosek należy zadbać o to, by zawierał on informacje odnoszące się wprost do kryteriów oceny zawartych w Kartach. To właśnie na te informacje oceniający będą zwracać szczególną uwagę.

Wniosek należy złożyć w tożsamej wersji papierowej i elektronicznej w terminie do 30 września br. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA