REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli
Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli

REKLAMA

REKLAMA

Godzenie życia prywatnego ze służbowym może teraz być łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ruszył właśnie długo oczekiwany nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu przedszkoli, punktów przedszkolnych lub złobków dla dzieci pracowników. Firmy zainteresowane udziałem w konkursie będą mogły składać wnioski o dofinansowanie takich projektów w terminie do 30 września br.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem poddziałania 1.3.2 POKL jest tworzenie warunków ułatwiających osobom powrót do czynnego życia zawodowego po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, a także zachęcenie pracodawców do wprowadzenia w zakładzie pracy rozwiązań pozwalających pracownikom na bardziej elastyczne i efektywne łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. Na ten cel podczas tegorocznego naboru wniosków Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wygospodarowało kwotę 15 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dofinansowanie w ramach konkursu?

Wnioski o dofinansowanie projektów będą mogły składać wszystkie podmioty z wyjątkiem osób fizycznych.

Regulamin konkursu wyłącza z możliwości wnioskowania o dofinansowanie podmioty, które posiadają zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.

Polecamy: Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie w ramach konkursu?

Projekty składane przez wnioskodawców powinny służyć realizacji następujących celów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Wdrażać i upowszechniać rozwiązania służące godzeniu życia zawodowego i rodzinnego.

REKLAMA

W ramach tego celu mogą być realizowane projekty polegające na:
- tworzeniu ośrodków opieki nad dziećmi w miejscu pracy,
- świadczeniu opieki przez dziennego opiekuna,
- pilotażowej realizacji kompleksowych programów powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego

W ramach powyższego typu możliwe będzie dofinansowanie wdrożenia w zakładzie pracy kompleksowego programu dla pracowników sprzyjającego godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. Wdrożenie programu powinno być poprzedzone przeprowadzeniem kompleksowych badań, analiz, diagnozy potrzeb pracowników, zaś jego rezultaty powinny zostać rozpowszechnione w celu umożliwienia implementacji udanych rozwiązań w innych zakładach pracy.

2. Upowszechniać i promować alternatywne i elastyczne formy zatrudnienia i metody organizacji pracy oraz uelastyczniać czas pracy pracownika (m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna, podział pracy w ramach jednego stanowiska [job sharing]).

Jakie wymagania w przypadku tworzenia przedszkoli lub żłobków?

Wnioskodawcy, których projekty mają na celu utworzenie przedszkola, innych form wychowania przedszkolnego, żłobka, klubu dziecięcego lub świadczenia opieki przez opiekuna dziennego są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawnych w tym zakresie. Ponadto wszyscy wnioskodawcy, których projekty dotyczą utworzenia stacjonarnej opieki nad dziećmi powinni w pkt 3.3 zadania wniosku o dofinansowanie opisać:

 • sposób organizacji opieki nad dziećmi, tj. liczba dzieci, która będzie uczęszczała do ośrodka, liczebności grupy, przedział wiekowy dzieci, liczba dni otwarcia w tygodniu, godziny otwarcia, dzienny wymiar godzin zajęć, tygodniowy wymiar godzin zajęć, (ewentualnie) sposób organizacji posiłków, transportu, itp.;
 • warunki lokalowe, tj. przeznaczenie budynku, w którym będzie odbywać się opieka, kondygnacja, na której znajduje się pomieszczenie przeznaczone na ośrodek opieki, metraż po-mieszczenia, liczba metrów sali przypadająca na jedno dziecko, dostęp do łazienki, rodzaj oświetlenia, (ewentualnie) dostęp do kuchni/aneksu kuchennego, itp.;
 • kadrę zaangażowaną do opieki nad dziećmi, tj. liczbę wychowawców, kwalifikacje wychowawców, liczba dzieci przypadająca na jednego opiekuna, liczba pielęgniarek/położnych, kwalifikacje pielęgniarek/położnych itp.;
 • informacje o działaniach, które Wnioskodawca zamierza podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny;
 • zakres niezbędnych prac przystosowawczych.

O dotację w ramach konkursu będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy posiadający własne pomieszczenie lub wynajmujący lokal z przeznaczeniem na prowadzenie żłobka. Innymi słowy w ramach tego konkursu nie ma możliwości otrzymania dotacji na wybudowanie żłobka.

Jak wnioskować o przyznanie dofinansowania?

REKLAMA

Wnioskodawca zainteresowany wzięciem udziału w naborze wniosków powinien wypełnić wniosek za pomocą specjalnej aplikacji „Generator wniosków”, która dostępna jest pod adresem strony internetowej: https://www.generatorwnioskow.efs.gov.pl . Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z „Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, która stanowi załącznik nr 2 do dokumentacji konkursowej (dostępna pod adresem strony internetowej: http://www.kapitalludzki.gov.pl ).

Wypełniając wniosek należy zadbać o to, by zawierał on informacje odnoszące się wprost do kryteriów oceny zawartych w Kartach. To właśnie na te informacje oceniający będą zwracać szczególną uwagę.

Wniosek należy złożyć w tożsamej wersji papierowej i elektronicznej w terminie do 30 września br. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA