REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli
Konkurs na zakładanie firmowych żłobków i przedszkoli

REKLAMA

REKLAMA

Godzenie życia prywatnego ze służbowym może teraz być łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ruszył właśnie długo oczekiwany nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu przedszkoli, punktów przedszkolnych lub złobków dla dzieci pracowników. Firmy zainteresowane udziałem w konkursie będą mogły składać wnioski o dofinansowanie takich projektów w terminie do 30 września br.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach poddziałania 1.3.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem poddziałania 1.3.2 POKL jest tworzenie warunków ułatwiających osobom powrót do czynnego życia zawodowego po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, a także zachęcenie pracodawców do wprowadzenia w zakładzie pracy rozwiązań pozwalających pracownikom na bardziej elastyczne i efektywne łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. Na ten cel podczas tegorocznego naboru wniosków Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wygospodarowało kwotę 15 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

REKLAMA

Kto może ubiegać się o dofinansowanie w ramach konkursu?

Wnioski o dofinansowanie projektów będą mogły składać wszystkie podmioty z wyjątkiem osób fizycznych.

Regulamin konkursu wyłącza z możliwości wnioskowania o dofinansowanie podmioty, które posiadają zaległości z tytułu należności publicznoprawnych.

Polecamy: Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie w ramach konkursu?

Projekty składane przez wnioskodawców powinny służyć realizacji następujących celów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Wdrażać i upowszechniać rozwiązania służące godzeniu życia zawodowego i rodzinnego.

REKLAMA

W ramach tego celu mogą być realizowane projekty polegające na:
- tworzeniu ośrodków opieki nad dziećmi w miejscu pracy,
- świadczeniu opieki przez dziennego opiekuna,
- pilotażowej realizacji kompleksowych programów powrotu do pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci, sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego

W ramach powyższego typu możliwe będzie dofinansowanie wdrożenia w zakładzie pracy kompleksowego programu dla pracowników sprzyjającego godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. Wdrożenie programu powinno być poprzedzone przeprowadzeniem kompleksowych badań, analiz, diagnozy potrzeb pracowników, zaś jego rezultaty powinny zostać rozpowszechnione w celu umożliwienia implementacji udanych rozwiązań w innych zakładach pracy.

2. Upowszechniać i promować alternatywne i elastyczne formy zatrudnienia i metody organizacji pracy oraz uelastyczniać czas pracy pracownika (m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna, podział pracy w ramach jednego stanowiska [job sharing]).

Jakie wymagania w przypadku tworzenia przedszkoli lub żłobków?

Wnioskodawcy, których projekty mają na celu utworzenie przedszkola, innych form wychowania przedszkolnego, żłobka, klubu dziecięcego lub świadczenia opieki przez opiekuna dziennego są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawnych w tym zakresie. Ponadto wszyscy wnioskodawcy, których projekty dotyczą utworzenia stacjonarnej opieki nad dziećmi powinni w pkt 3.3 zadania wniosku o dofinansowanie opisać:

  • sposób organizacji opieki nad dziećmi, tj. liczba dzieci, która będzie uczęszczała do ośrodka, liczebności grupy, przedział wiekowy dzieci, liczba dni otwarcia w tygodniu, godziny otwarcia, dzienny wymiar godzin zajęć, tygodniowy wymiar godzin zajęć, (ewentualnie) sposób organizacji posiłków, transportu, itp.;
  • warunki lokalowe, tj. przeznaczenie budynku, w którym będzie odbywać się opieka, kondygnacja, na której znajduje się pomieszczenie przeznaczone na ośrodek opieki, metraż po-mieszczenia, liczba metrów sali przypadająca na jedno dziecko, dostęp do łazienki, rodzaj oświetlenia, (ewentualnie) dostęp do kuchni/aneksu kuchennego, itp.;
  • kadrę zaangażowaną do opieki nad dziećmi, tj. liczbę wychowawców, kwalifikacje wychowawców, liczba dzieci przypadająca na jednego opiekuna, liczba pielęgniarek/położnych, kwalifikacje pielęgniarek/położnych itp.;
  • informacje o działaniach, które Wnioskodawca zamierza podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny;
  • zakres niezbędnych prac przystosowawczych.

O dotację w ramach konkursu będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy posiadający własne pomieszczenie lub wynajmujący lokal z przeznaczeniem na prowadzenie żłobka. Innymi słowy w ramach tego konkursu nie ma możliwości otrzymania dotacji na wybudowanie żłobka.

Jak wnioskować o przyznanie dofinansowania?

REKLAMA

Wnioskodawca zainteresowany wzięciem udziału w naborze wniosków powinien wypełnić wniosek za pomocą specjalnej aplikacji „Generator wniosków”, która dostępna jest pod adresem strony internetowej: https://www.generatorwnioskow.efs.gov.pl . Wniosek powinien zostać wypełniony zgodnie z „Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”, która stanowi załącznik nr 2 do dokumentacji konkursowej (dostępna pod adresem strony internetowej: http://www.kapitalludzki.gov.pl ).

Wypełniając wniosek należy zadbać o to, by zawierał on informacje odnoszące się wprost do kryteriów oceny zawartych w Kartach. To właśnie na te informacje oceniający będą zwracać szczególną uwagę.

Wniosek należy złożyć w tożsamej wersji papierowej i elektronicznej w terminie do 30 września br. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Polecamy: Jakie dotacje dla przedsiębiorców na obszarach wiejskich?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

REKLAMA

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

REKLAMA