REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatkowe środki z funduszy norweskich pomogą polskiej gospodarce?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dodatkowe środki z funduszy norweskich
Dodatkowe środki z funduszy norweskich

REKLAMA

REKLAMA

Nowa edycja funduszy norweskich zapewni polskiej gospodarce wsparcie w wysokości 578 mln euro. Jest to efekt dotychczasowej pomyślnej współpracy w ramach tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Potwierdzone to zostało dwustronnym porozumieniem podpisanym w Gdańsku pomiędzy Ministrem Rozwoju Regionalnego i ambasadorem Norwegii w Polsce. Dodatkowa pula środków wzmocni rozwój wielu kluczowych dziedzin polskiej gospodarki.

Fundusze norweskie w latach 2004-2009

REKLAMA

Konsekwencją akcesji Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku, było przystąpienie do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Na mocy porozumień zawartych w październiku 2004 roku Polska stała się beneficjentem środków dostępnych w ramach dwóch instrumentów finansowych: Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

REKLAMA

W ramach ww. instrumentów przyznano Polsce na lata 2004-2009 kwotę w wysokości 533,51 mln euro. Środki te pełniły w tych latach rolę uzupełniającą wobec zadań realizowanych w ramach funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności. Środki dostępne w ramach mechanizmów norweskich wspierały w Polsce szereg działań, poczynając od projektów z zakresu ochrony środowiska, (np. poprzez promowanie odnawialnych źródeł energii), poprzez opiekę zdrowotną, aż do wzmacniania sądownictwa. Ogromne zapóźnienia w priorytetowych obszarach wsparcia zadecydowały o sukcesie funduszy norweskich w Polsce. Do chwili obecnej zakontraktowanych zostało 100% środków dostępnych w Polsce w latach 2004-2009. 

Fundusze norweskie w latach 2009-2014

Sukces w poprzedniej perspektywie finansowej zdecydował o determinacji strony polskiej w staraniach o pozyskanie kolejnych środków na lata 2009-2014. Ich uwieńczeniem stało się podpisanie przez stronę polską nowego porozumienia na mocy, którego przyznano Polsce 578 mln euro do rozdysponowania w latach 2009-2014. To spory sukces strony polskiej, gdyż alokacja dla naszego kraju wyniosła aż 32% całości środków będących w dyspozycji funduszy norweskich. Już dzisiaj wiemy, że podobnie jak w poprzedniej perspektywie finansowej tak i w obecnej środki te wesprą rozmaite obszary polskiej gospodarki. 

Wnioskodawcami mogą być podmioty prywatne czy też publiczne, komercyjne bądź niekomercyjne, oraz organizacje pozarządowe ustanowione jako podmiot prawny w Polsce, jak również organizacje międzyrządowe działające w Polsce.

Jakie zmiany w nowej perspektywie?

REKLAMA

Nowa perspektywa będzie się opierała na tzw. podejściu programowym. W ramach nowej edycji ustanowionych zostanie 19 programów (np. program „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego i naturalnego”), zorientowanych na osiąganie założonych celów, rezultatów i wyników. Każdy program będzie zarządzany przez Operatora (np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), będą one zaś zatwierdzane przez Darczyńców. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie minimalna wartość dofinansowania została ustanowiona na 170 tys. euro. W ramach niektórych programów przewidziano możliwość ustanowienia Funduszu małych grantów, gdzie minimalna wartość dofinansowania może wynosić od 5 tys. euro do 250 tys. euro. W większości przypadków ustalany indywidualnie poziom dofinansowania nie przekroczy 85% wydatków kwalifikowalnych. W przypadku wsparcia dla organizacji pozarządowych i partnerów społecznych poziom dofinansowania może sięgać do 90% i do 100% w kwestii stypendiów.

Polecamy: E-usługi znów z szansą na unijne dotacje

Jakie dziedziny gospodarki będą mogły otrzymać pomoc?

Jak wspomniano powyżej, w ramach nowej perspektywy finansowej będzie można otrzymać dofinansowanie w wielu obszarach gospodarki.

Ochrona środowiska

Największe środki przeznaczono na ochronę środowiska - 247 mln euro, z czego 75 mln euro zostanie przekazane na wsparcie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. Pomoc otrzymają też działania na rzecz różnorodności biologicznej i ekosystemów, a także przedsięwzięcia służące wzmocnieniu monitoringu środowiska i działań kontrolnych. Będą również środki na wsparcie rozwoju i wychwytywania oraz składowania CO2.

Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego

Na realizację projektów w ramach ww. dziedzin przeznaczono kwotę w wysokości 60 mln euro. Oprócz tego, 10 mln euro zostanie skierowane na działania „miękkie” z zakresu promocji kultury i sztuki wśród szerokiej publiczności oraz wzrostu świadomości dotyczącej różnorodności kulturowej oraz umocnienia dialogu międzykulturowego.

Opieka zdrowotna
Na wsparcie dostępności opieki zdrowotnej przeznaczono kwotę 70 mln euro.

Współpraca gospodarcza

Na polsko-norweską współpracę badawczą przeznaczono blisko 37 mln euro. Badania mają dotyczyć ochrony środowiska i zmian klimatycznych, ochrony zdrowia i nauk społecznych, z uwzględnieniem tematyki migracji. W ramach powyższej kwoty, 3 mln euro zostanie przeznaczone na badania naukowe w obszarze „Promowanie równości płci oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym”.

Fundusz stypendialny

W ramach nowej perspektywy finansowej kontynuowane będzie również wsparcie na rzecz mobilności studentów i pracowników naukowych szkolnictwa wyższego, a także współpraca instytucjonalna.

Spójność społeczna i przeciwdziałanie nierówności

Wdrażane będzie także wsparcie dotyczące lokalnych i regionalnych inicjatyw na rzecz zmniejszenia nierówności i promowania spójności społecznej, o wartości ponad 9,5 mln euro. W ramach programu wdrażany będzie przez Związek Miast Polskich projekt predefiniowany w partnerstwie z analogicznym związkiem z Norwegii – Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych.

Pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie w ramach mechanizmów norweskich zaplanowane zostały na pierwszą połowę 2012 roku. Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania pomocy znajdują się na stronie internetowej: www.eog.gov.pl

Polecamy: Prezydencja Polski w Radzie UE a promocja firm

Źródło: www.mrr.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    REKLAMA

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    REKLAMA