reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dodatkowe środki z funduszy norweskich pomogą polskiej gospodarce?

Dodatkowe środki z funduszy norweskich pomogą polskiej gospodarce?

Nowa edycja funduszy norweskich zapewni polskiej gospodarce wsparcie w wysokości 578 mln euro. Jest to efekt dotychczasowej pomyślnej współpracy w ramach tzw. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Potwierdzone to zostało dwustronnym porozumieniem podpisanym w Gdańsku pomiędzy Ministrem Rozwoju Regionalnego i ambasadorem Norwegii w Polsce. Dodatkowa pula środków wzmocni rozwój wielu kluczowych dziedzin polskiej gospodarki.

Fundusze norweskie w latach 2004-2009

Konsekwencją akcesji Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku, było przystąpienie do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Na mocy porozumień zawartych w październiku 2004 roku Polska stała się beneficjentem środków dostępnych w ramach dwóch instrumentów finansowych: Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

W ramach ww. instrumentów przyznano Polsce na lata 2004-2009 kwotę w wysokości 533,51 mln euro. Środki te pełniły w tych latach rolę uzupełniającą wobec zadań realizowanych w ramach funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności. Środki dostępne w ramach mechanizmów norweskich wspierały w Polsce szereg działań, poczynając od projektów z zakresu ochrony środowiska, (np. poprzez promowanie odnawialnych źródeł energii), poprzez opiekę zdrowotną, aż do wzmacniania sądownictwa. Ogromne zapóźnienia w priorytetowych obszarach wsparcia zadecydowały o sukcesie funduszy norweskich w Polsce. Do chwili obecnej zakontraktowanych zostało 100% środków dostępnych w Polsce w latach 2004-2009. 

Fundusze norweskie w latach 2009-2014

Sukces w poprzedniej perspektywie finansowej zdecydował o determinacji strony polskiej w staraniach o pozyskanie kolejnych środków na lata 2009-2014. Ich uwieńczeniem stało się podpisanie przez stronę polską nowego porozumienia na mocy, którego przyznano Polsce 578 mln euro do rozdysponowania w latach 2009-2014. To spory sukces strony polskiej, gdyż alokacja dla naszego kraju wyniosła aż 32% całości środków będących w dyspozycji funduszy norweskich. Już dzisiaj wiemy, że podobnie jak w poprzedniej perspektywie finansowej tak i w obecnej środki te wesprą rozmaite obszary polskiej gospodarki. 

Wnioskodawcami mogą być podmioty prywatne czy też publiczne, komercyjne bądź niekomercyjne, oraz organizacje pozarządowe ustanowione jako podmiot prawny w Polsce, jak również organizacje międzyrządowe działające w Polsce.

Jakie zmiany w nowej perspektywie?

Nowa perspektywa będzie się opierała na tzw. podejściu programowym. W ramach nowej edycji ustanowionych zostanie 19 programów (np. program „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego i naturalnego”), zorientowanych na osiąganie założonych celów, rezultatów i wyników. Każdy program będzie zarządzany przez Operatora (np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), będą one zaś zatwierdzane przez Darczyńców. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatkowe środki z funduszy norweskich
Dodatkowe środki z funduszy norweskich

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama