reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Szukasz kapitału na rozbudowę swojego przedsiębiorstwa w celu wdrożenia innowacyjnego rozwiązania czy potrzebujesz gotówki na zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn? Teraz innowacyjni przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z pożyczek udzielanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Rozwiązanie to może być ciekawą propozycją, zwłaszcza w obliczu kończących się środków z funduszy unijnych.

Przedsiębiorcy posiadający siedzibę swojej firmy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają od niedawna możliwość skorzystania z nowego źródła finansowania swoich inwestycji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oferuje możliwość skorzystania z pożyczek finansowanych ze środków własnych Agencji. Sama czynność nie jest zbytnio zbiurokratyzowana, lecz jednak obarczona pewnymi warunkami. Jakimi – o tym poniżej.

Kto może złożyć wniosek o pożyczkę?

Wniosek o udzielenie pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym może zostać złożony przez mikro, małego lub średniego przedsiębiorcę posiadającego siedzibę swojej firmy a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Aby sprawdzić czy nasza firma kwalifikuje się do udzielenia pożyczki, warto skorzystać z kwalifikatora MSP, który dostępny jest pod adresem strony internetowej PARP http://www.parp.gov.pl

W jakim terminie można złożyć wniosek?

W chwili obecnej PARP prowadzi nabór wniosków o udzielenie pożyczki w trybie ciągłym. 

W przypadku wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na pożyczki w przyjętym planie finansowym, Agencja na swojej stronie internetowej zamieści komunikat o zaprzestaniu przyjmowania dalszych wniosków.

Polecamy: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Jakie projekty i wydatki mogą zostać objęte pożyczką?

Pożyczka PARP udzielana jest na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym. Przez inwestycję o charakterze innowacyjnym rozumie się inwestycję związaną z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania nowych lub udoskonalonych materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów lub metod, przeznaczonych do wprowadzania na rynek albo do innego wykorzystania w praktyce.

Warto pamiętać, że pożyczka może być udzielona wyłącznie w sytuacji, gdy pożyczkobiorca zapewni, że pozostałe wydatki w ramach projektu, nie objęte kwota pożyczki zostaną przez niego pokryte ze środków własnych.

Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pożyczką są wydatki na:

1) zakup i wdrożenie wyników prac badawczo – rozwojowych;
2) zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegający na nabyciu uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych;
3) zakup i montaż maszyn lub urządzeń;
4) budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego;
5) zakup usług doradczych, z zastrzeżeniem ust. 4, w zakresie:
a. planowania inwestycyjnego, dotyczących:
- opracowania biznesplanu i studium wykonalności inwestycji,
- oceny wpływu inwestycji na środowisko,
- opracowania dokumentacji technicznej inwestycji,
b. wdrażania innowacji lub nowych technologii, dotyczących:
- opracowania i wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie lub rozwiązania innowacyjne,
- opracowania i wdrożenia strategii technologicznej przedsiębiorstwa, w tym studium wykonalności planowanych do wdrożenia technologii lub rozwiązań innowacyjnych,
- przygotowania do wdrożenia i wdrożenia nowych technologii lub rozwiązań innowacyjnych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama