REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Pożyczki  na inwestycje o charakterze innowacyjnym
Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

REKLAMA

REKLAMA

Szukasz kapitału na rozbudowę swojego przedsiębiorstwa w celu wdrożenia innowacyjnego rozwiązania czy potrzebujesz gotówki na zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn? Teraz innowacyjni przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z pożyczek udzielanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Rozwiązanie to może być ciekawą propozycją, zwłaszcza w obliczu kończących się środków z funduszy unijnych.

Przedsiębiorcy posiadający siedzibę swojej firmy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają od niedawna możliwość skorzystania z nowego źródła finansowania swoich inwestycji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oferuje możliwość skorzystania z pożyczek finansowanych ze środków własnych Agencji. Sama czynność nie jest zbytnio zbiurokratyzowana, lecz jednak obarczona pewnymi warunkami. Jakimi – o tym poniżej.

REKLAMA

Kto może złożyć wniosek o pożyczkę?

Wniosek o udzielenie pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym może zostać złożony przez mikro, małego lub średniego przedsiębiorcę posiadającego siedzibę swojej firmy a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Aby sprawdzić czy nasza firma kwalifikuje się do udzielenia pożyczki, warto skorzystać z kwalifikatora MSP, który dostępny jest pod adresem strony internetowej PARP http://www.parp.gov.pl

W jakim terminie można złożyć wniosek?

W chwili obecnej PARP prowadzi nabór wniosków o udzielenie pożyczki w trybie ciągłym. 

W przypadku wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na pożyczki w przyjętym planie finansowym, Agencja na swojej stronie internetowej zamieści komunikat o zaprzestaniu przyjmowania dalszych wniosków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Jakie projekty i wydatki mogą zostać objęte pożyczką?

REKLAMA

Pożyczka PARP udzielana jest na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym. Przez inwestycję o charakterze innowacyjnym rozumie się inwestycję związaną z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania nowych lub udoskonalonych materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów lub metod, przeznaczonych do wprowadzania na rynek albo do innego wykorzystania w praktyce.

Warto pamiętać, że pożyczka może być udzielona wyłącznie w sytuacji, gdy pożyczkobiorca zapewni, że pozostałe wydatki w ramach projektu, nie objęte kwota pożyczki zostaną przez niego pokryte ze środków własnych.

Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pożyczką są wydatki na:

REKLAMA

1) zakup i wdrożenie wyników prac badawczo – rozwojowych;
2) zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegający na nabyciu uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych;
3) zakup i montaż maszyn lub urządzeń;
4) budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego;
5) zakup usług doradczych, z zastrzeżeniem ust. 4, w zakresie:
a. planowania inwestycyjnego, dotyczących:
- opracowania biznesplanu i studium wykonalności inwestycji,
- oceny wpływu inwestycji na środowisko,
- opracowania dokumentacji technicznej inwestycji,
b. wdrażania innowacji lub nowych technologii, dotyczących:
- opracowania i wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie lub rozwiązania innowacyjne,
- opracowania i wdrożenia strategii technologicznej przedsiębiorstwa, w tym studium wykonalności planowanych do wdrożenia technologii lub rozwiązań innowacyjnych,
- przygotowania do wdrożenia i wdrożenia nowych technologii lub rozwiązań innowacyjnych.

Warto pamiętać, że wydatkami, które będą mogły zostać objęte kwotą pożyczki, są wydatki poniesione przez pożyczkobiorcę od dnia zawarcia umowy na udzielenie pożyczki. Wydatki poniesione przed dniem zawarcia umowy z PARP są wydatkami niekwalifikowanymi.

W jakiej wysokości kwota pożyczki?

Zgodnie z wymogami PARP w tym zakresie, wielkość pożyczki nie może przekroczyć 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką, poniesionych po dniu zawarcia umowy o udzielenie pożyczki oraz 2 000 000,00 zł.

Pożyczka może być udzielona na okres nie przekraczający 10 lat (wraz z okresem karencji).

PARP może udzielić karencji w spłacie pożyczki . Okres karencji nie może wykraczać poza okres planowanego wdrożenia przedsięwzięcia ani przekroczyć 2 lat. 

Pożyczka jest oprocentowana nie niżej niż według stopy referencyjnej, określonej przez Komisję Europejską, opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, obowiązującej w dniu zawarcia umowy o udzielenie pożyczki. Podstawowa stopa procentowa może ulec podwyższeniu w zależności od oceny wniosku o udzielenie pożyczki.

Szczegółowe informacje na temat stopy procentowej pożyczki zawarte zostały w „Regulaminie udzielania pożyczek” dostępnym na stronach internetowych PARP lub w Infromatorium PARP.

Jak złożyć wniosek o udzielenie pożyczki?

Trzeba pamiętać, że PARP udziela pożyczki wyłącznie na wniosek uprawnionego przedsiębiorcy. Wzór wniosku należy pobrać ze strony internetowej PARP, wypełnić oraz złożyć w siedzibie PARP w Warszawie. Wniosek należy złożyć w dwóch egzemplarzach (oryginał oraz kopia). Wszystkie rubryki wniosku powinny być wypełnione w sposób prawidłowy, pismem maszynowym lub komputerowo. Do wniosku należy dołączyć wszystkie wymagane załączniki. Tylko kompletny wniosek o udzielenie wsparcia (wniosek + załączniki) podlega ocenie przez Komisję ds. oceny projektów.

Komisja ds. oceny projektów w ramach programu udzielania pożyczek na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.

Polecamy: Jak środki unijne mogą zmienić firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA