| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym

Szukasz kapitału na rozbudowę swojego przedsiębiorstwa w celu wdrożenia innowacyjnego rozwiązania czy potrzebujesz gotówki na zakup nowoczesnych urządzeń i maszyn? Teraz innowacyjni przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z pożyczek udzielanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Rozwiązanie to może być ciekawą propozycją, zwłaszcza w obliczu kończących się środków z funduszy unijnych.

Przedsiębiorcy posiadający siedzibę swojej firmy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mają od niedawna możliwość skorzystania z nowego źródła finansowania swoich inwestycji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oferuje możliwość skorzystania z pożyczek finansowanych ze środków własnych Agencji. Sama czynność nie jest zbytnio zbiurokratyzowana, lecz jednak obarczona pewnymi warunkami. Jakimi – o tym poniżej.

Kto może złożyć wniosek o pożyczkę?

Wniosek o udzielenie pożyczki na inwestycje o charakterze innowacyjnym może zostać złożony przez mikro, małego lub średniego przedsiębiorcę posiadającego siedzibę swojej firmy a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Aby sprawdzić czy nasza firma kwalifikuje się do udzielenia pożyczki, warto skorzystać z kwalifikatora MSP, który dostępny jest pod adresem strony internetowej PARP http://www.parp.gov.pl

W jakim terminie można złożyć wniosek?

W chwili obecnej PARP prowadzi nabór wniosków o udzielenie pożyczki w trybie ciągłym. 

W przypadku wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na pożyczki w przyjętym planie finansowym, Agencja na swojej stronie internetowej zamieści komunikat o zaprzestaniu przyjmowania dalszych wniosków.

Polecamy: Jak założyć firmę dzięki unijnej dotacji?

Jakie projekty i wydatki mogą zostać objęte pożyczką?

Pożyczka PARP udzielana jest na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym. Przez inwestycję o charakterze innowacyjnym rozumie się inwestycję związaną z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania nowych lub udoskonalonych materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów lub metod, przeznaczonych do wprowadzania na rynek albo do innego wykorzystania w praktyce.

Warto pamiętać, że pożyczka może być udzielona wyłącznie w sytuacji, gdy pożyczkobiorca zapewni, że pozostałe wydatki w ramach projektu, nie objęte kwota pożyczki zostaną przez niego pokryte ze środków własnych.

Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pożyczką są wydatki na:

1) zakup i wdrożenie wyników prac badawczo – rozwojowych;
2) zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegający na nabyciu uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych;
3) zakup i montaż maszyn lub urządzeń;
4) budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego;
5) zakup usług doradczych, z zastrzeżeniem ust. 4, w zakresie:
a. planowania inwestycyjnego, dotyczących:
- opracowania biznesplanu i studium wykonalności inwestycji,
- oceny wpływu inwestycji na środowisko,
- opracowania dokumentacji technicznej inwestycji,
b. wdrażania innowacji lub nowych technologii, dotyczących:
- opracowania i wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie lub rozwiązania innowacyjne,
- opracowania i wdrożenia strategii technologicznej przedsiębiorstwa, w tym studium wykonalności planowanych do wdrożenia technologii lub rozwiązań innowacyjnych,
- przygotowania do wdrożenia i wdrożenia nowych technologii lub rozwiązań innowacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »