REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet na rzecz rozwoju przedsiębiorczości - raport z realizacji

Pakiet na rzecz rozwoju przedsiębiorczości - raport z realizacji
Pakiet na rzecz rozwoju przedsiębiorczości - raport z realizacji
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Krok po kroku postępuje realizacja pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Poniżej przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki raport co już udało się zrobić, a co jest jeszcze w fazie projektowej.

Ustawy opublikowane w Dzienniku Ustaw, które weszły już w życie:

1. I etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - wprowadza pięć grup rozwiązań prawnych, w tym dwa kluczowe instrumenty:
• możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od miesiąca do 2 lat;
• rozszerzenie przepisów dot. wiążącej interpretacji prawa.
Nie mniej ważnym instrumentem jest zwiększenie uprawnień przedsiębiorców wobec administracji publicznej, np. poprzez nakaz przyjmowania przez urzędników niekompletnych wniosków oraz zakaz żądania dokumentów nie przewidzianych prawem. Nowelizacja ustawy obniżyła ponadto opłatę za wydanie interpretacji z zakresu prawa podatkowego z 75 zł do 40 zł.

2. Ustawa o zmianie ustawy o rachunkowości – ułatwia małym i średnim przedsiębiorcom rozliczenia z fiskusem. Podniosła próg przychodów dla obowiązku prowadzenia pełnej księgowości w małej firmie z 800 tys. euro do 1,2 mln euro.

3. Ustawa o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – poszerzyła zakres działań PARP w obszarze wdrażania funduszy unijnych. Agencji powierzone zostały nowe zadania dotyczące: działalności innowacyjnej, wspierania rozwoju potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców, badania roli mikro, małych i średnich firm oraz analizy barier rozwoju przedsiębiorczości.

4. Ustawa o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych – wzmacnia działania na rzecz wzrostu inwestycji. Ustawa podwyższyła dotychczasowy limit obszarów stref do 20 tys. ha. Zgodnie z nią podmiotem opiniującym wniosek o utworzenie strefy jest zarząd województwa, a nie jak do tej pory wojewoda. Ustawa uściśliła także kryteria włączania do specjalnych stref ekonomicznych gruntów prywatnych, określiła również warunki zezwolenia na działalność w strefie.

5. Ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej – ma na celu stymulację wzrostu innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Ustawa zwiększa możliwości wsparcia przedsięwzięć innowacyjnych środkami prywatnymi. Na przykład kredyt technologiczny udzielany może być firmom przez banki komercyjne, a w jego częściowej spłacie, w postaci premii technologicznej, udział może mieć Bank Gospodarstwa Krajowego.

6. ustawa o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa - wprowadziła domniemanie uczciwości podatnika. Dzięki nowym przepisom, obywatel nie ponosi negatywnych konsekwencji podejrzeń o naruszenie prawa, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja albo prawomocne orzeczenie sądu. Podatnik nie jest więc zobowiązany np. do zapłaty podatku, jeśli decyzja urzędu o jego egzekucji nie jest ostateczna.

7. ustawa o zmianie ustawy o izbach gospodarczych – zwiększa swobodę samoorganizowania się przedsiębiorców w izbach gospodarczych. Ponadto umożliwia oddziałom izb lepsze prowadzenie działalności statutowej także poprzez stworzenie możliwości uzyskiwania osobowości prawnej przez jednostki terenowe izb.

8. Ustawa o zmianie ustawy Prawo dewizowe i Kodeks cywilny – wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców w związku z występującymi w ostatnim okresie wahaniami kursu polskiej złotówki wobec walut obcych. Zniosła zasadę walutowości w Polsce. Wprowadziła możliwość rozliczania się przedsiębiorców w walutach wymienialnych, innych niż polski złoty, bez obowiązku uzyskania zezwolenia prezesa NBP. Ułatwia to rozliczenia, bez konieczności biurokratycznego i kosztownego przeliczania obcych walut na polską złotówkę, przyczynia się także do zmniejszenia ryzyka kursowego.

9. Ustawa o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych – wyeliminowała nakaz przekształcania spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego wbrew woli wspólników oraz obniżyła poziom obowiązkowego kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z 50.000 zł do 5.000 zł i w spółce akcyjnej z 500.000 zł do 100.000zł.

10. ustawa o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego – wzmocniła prawo do obrony przez wprowadzenie wyraźnego obowiązku poinformowania zatrzymanego o prawie do skorzystania z pomocy adwokata. Wyeliminowano także możliwość przeciągania tymczasowego aresztowania na długie miesiące, a niekiedy lata.

11. ustawa o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (upadłość konsumencka) - wprowadziła możliwość upadłości osoby fizycznej nie będącej przedsiębiorcą. Jest szansą dla dłużników, którzy bez swojej winy stali się niewypłacalni. Beneficjentami nowych rozwiązań są również przedsiębiorcy – wierzyciele niewypłacalnych dłużników.

12. nowa ustawa o partnerstwie publiczno–prywatnym (PPP) – wyeliminowała zbędne obciążenia administracyjne oraz zlikwidowała nadmierne ograniczenia, co do przedmiotu i treści samej umowy. Proponowane rozwiązania nie nakładają obowiązku sporządzania analiz, pozostawiając taką decyzję samym zainteresowanym.

13. II etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – wprowadzono w pierwszym, przejściowym okresie tzw. „jedno okienko”, w którym można dokonać wszelkich formalności związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Rozwiązaniem docelowym będzie tzw. „zero okienka”, a więc pełna obsługa obywateli drogą elektroniczną, bez konieczności odwiedzania urzędów. W tym celu stworzona zostanie platforma informatyczna pod nazwą Centrala Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Ponadto uproszczono i ograniczono kontrole w firmach. W tym celu znowelizowano jednocześnie kilkadziesiąt innych ustaw poza SDG.

REKLAMA

Zobacz: Jakie będą nowe regulacje dla sektora funduszy inwestycyjnych? - UCITS IV

Ustawy przekazane do podpisu Prezydenta RP

14. Ustawa o praktykach absolwenckich - stworzy spójne ramy prawne oraz stworzy ułatwienia przy przyjmowaniu absolwentów na staż i praktyki w celu uzyskania doświadczenia zawodowego.


Prace w Sejmie

15. Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych - projekt ma na celu usprawnienie systemu wymiany informacji gospodarczych oraz zapewnić realizację pierwotnych celów ustawy tj. poprawę bezpieczeństwa obrotu gospodarczego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Projekty w trakcie prac rządowych

16. Ustawa o podpisach elektronicznych - celem regulacji jest ułatwienie stosowania podpisu elektronicznego jako występującego w różnych postaciach i na różnych poziomach bezpieczeństwa mechanizmu uwierzytelniania w elektronicznym obrocie prawnym

17. Projekt ustawy o działalności usługowej - projekt ustawy ma na celu wdrożenie przepisów dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. o usługach na rynku wewnętrznym UE do polskiego porządku prawnego


Projekty przygotowywane w Ministerstwie Gospodarki

18. ustawa o ograniczaniu barier prowadzenia działalności gospodarczej – zwiększy wolność gospodarczą i uprości prawo. Usunie z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, takie jak zbędne zezwolenia i licencje. Pozostawienie danej reglamentacji będzie się wiązać tylko z kwestiami bezpieczeństwa lub prawa międzynarodowego.

19. ustawa konsolidująca kontrole - zlikwiduje zbędne instytucje kontrolne oraz skonsoliduje te, których kompetencje i zadania pokrywają się.

20. ustawa o systemie promocji polskiej gospodarki - wzmocni konkurencyjność przedsiębiorców i polskiej gospodarki poprzez poprawę jej wizerunku wśród partnerów międzynarodowych oraz wsparcie przedsiębiorców w ich staraniach o wejście na rynki zagraniczne. Ustawa pomoże stworzyć sprawny system organizacyjny wykorzystujący możliwości i doświadczenie wielu urzędów, agencji i instytucji działających w obszarze współpracy międzynarodowej wykorzystując siłę synergii ich działalności. Zapewni przedsiębiorcom wsparcie doradcze, informacyjne i szkoleniowe. Projekt ma na celu m.in. wspieranie polskiego eksportu, wzmacnianie ściągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, oraz wspieranie polskich firm za granicą.

Zobacz serwis: ABC małej firmy

Źródło: http://www.mg.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA