Kategorie

Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?
Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?
Będąc na finiszu wydatkowania środków unijnych w obecnej perspektywie budżetowej 2007-2013, warto zastanowić się nad innymi źródłami finansowania rozwoju naszej firmy. Poszukując ciekawej propozycji na pewno natkniemy się na ofertę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Instytucja ta wdraża wiele interesujących programów skierowanych do sektora nauki i przedsiębiorców, a wśród nich program INNOTECH.

Konieczność zwiększenia zaangażowania finansowego przedsiębiorstw w zakresie badań i rozwoju podkreśla wiele opracowań instytucji krajowych oraz światowych. Z postulatem tymi nierozerwalnie związana jest potrzeba zapewnienia lepszej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a ośrodkami naukowymi. Współpraca ta powinna zaowocować innowacyjnymi produktami, usługami, technologiami, których wartość dodana będzie dotyczyć również całej gospodarki. Odpowiedzią na powyższy postulat może być program INNOTECH wdrażany obecnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Co to jest program INNOTECH?

Reklama

Program INNOTECH jest kompleksowym programem wsparcia sektora nauki i sektora przedsiębiorstw w zakresie realizacji innowacyjnych przedsięwzięć z różnych dziedzin nauki i branż przemysłu, ze szczególnym wskazaniem na obszar zaawansowanych technologii.

Program INNOTECH obejmuje dwie ścieżki programowe: In-Tech i Hi-Tech, przeznaczone dla różnych typów Beneficjenów i wykorzystujące różne instrumenty wsparcia projektów. Ścieżka programowa In- Tech jest kontynuacją „Przedsięwzięcia „InTech” z pewnymi modyfikacjami, które mają zapewnić większą współpracę między środowiskiem naukowym a przedsiębiorcami. Ścieżka programowa Hi-Tech jest nowym instrumentem skierowanym do innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) działających w obszarze zaawansowanych technologii.

Kto może skorzystać z programu INNOTECH?

Program INNOTECH ma na celu zintensyfikowanie współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a przedsiębiorcami, co determinuje grupę beneficjentów programu.

Ścieżka programowa In-Tech skierowana jest do konsorcjów i centrów naukowo-przemysłowych oraz przedsiębiorców. Wskazując przedsiębiorców jako grupę potencjalnych odbiorców wsparcia mamy na myśli mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W ramach ścieżki programowej Hi-Tech aplikować mogą dla mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (z wyłączenie dużych przedsiębiorstw) działające w obszarze zaawansowanych technologii.

Polecamy: Odliczenie wydatków na nowe technologie

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie z programu INNOTECH?

Reklama

Ścieżka programowa HI-Tech jak podkreślono powyżej dotyczy przedsiębiorstw działających w obszarze zaawansowanych technologii. Do grupy tej zaliczamy przedsiębiorstwa, które wytwarzają produkty wymagające znaczących nakładów na B+R, w szczególności są to produkty wykorzystujące najnowsze osiągnięcia badawcze, na przykład w obszarach technologii informatycznych, technologii materiałowych, elektroniki przemysłowej i użytkowej, biotechnologii.

Rodzaje dofinansowanych zadań w ramach projektu obejmują, analogicznie jak w przypadku In-Tech, katalog wydatków w ramach badań przemysłowych i prac rozwojowych. W ramach obydwu ścieżek programowych będą dotowane prace przygotowawcze do wdrożenia innowacyjnych produktów., usług czy technologii. W przypadku ścieżki Hi-Tech dotowany będzie zakup usług doradczych w zakresie innowacji (np. doradztwa w zakresie zarządzania, pomocy technologicznej, transferu technologii) i usług wsparcia innowacji (np. badania rynku, korzystanie z laboratoriów lub wyspecjalizowanej aparatury, uzyskanie certyfikatu zgodności, koszty certyfikacji).

W jakiej wysokości dofinansowanie z programu?

Maksymalna wysokość wsparcia w ramach ścieżki In-Tech wynosi 10 mln zł, w Hi-Tech otrzymać można maksymalnie 5 mln zł na projekt. Intensywność dofinansowania zależy od typu i wielkości beneficjenta (mikro, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo) i rodzaju prowadzonych działań (badania przemysłowe, prace rozwojowe, prace przygotowawcze do wdrożenia).

W ramach programu przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie:
- 80 % kosztów kwalifikowalnych na badania przemysłowe
- 60 % kosztów kwaliifkowalnych na prace rozwojowe
- 90 % kosztów kwalifikowalnych na prace przygotowawcze do wdrożenia.

Całkowity budżet programu INNOTECH uwzględniający środki prywatne i publiczne wynosi ok. 1 mld zł, w czym około 650 mln zł to środki stanowiące dofinansowanie przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nabory wniosków o przyznanie pomocy będą organizowane w latach 2011-2013.Nabory wniosków planowane są w latach 2011-2013.

Na co zwrócić uwagę podczas składania wniosku?

Program wspiera innowacyjne rozwiązania w zakresie zaawansowanych technologii. Kryterium to jest ściśle przestrzegane i ocenia podczas weryfikacji składanych przez przedsiębiorców wniosków. Oceniający weryfikują m.in. czy zaproponowane rozwiązanie jest faktycznie innowacyjne w danym obszarze oraz czy na dany produkt wytworzony w wyniku zastosowanej innowacyjnej technologii będzie zapotrzebowanie na rynku. W kolejnych etapach oceny weryfikacji będzie podlegać wartość naukowa projektu, dorobek wykonawców, posiadanie odpowiednich zasobów materialnych, planowana współpraca beneficjenta z jednostkami naukowymi, przewidywane efekty ekonomiczne itd. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewiduje dofinansowanie łącznie 300 projektów w ramach In-Tech oraz 200 przedsięwzięć złożonych do schematu Hi-tech (odpowiednio 60 i 40 projektów w każdym z naborów).

Szczegółowe informacje na temat programu INNOTECH można znaleźć na stronach internetowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pod adresem strony: http://www.ncbir.pl , zakładka „Konkursy”.

Polecamy: Czy wiesz jak uzyskać dotacje unijne na rozwój swojej firmy?

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.