REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?
Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?

REKLAMA

REKLAMA

Będąc na finiszu wydatkowania środków unijnych w obecnej perspektywie budżetowej 2007-2013, warto zastanowić się nad innymi źródłami finansowania rozwoju naszej firmy. Poszukując ciekawej propozycji na pewno natkniemy się na ofertę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Instytucja ta wdraża wiele interesujących programów skierowanych do sektora nauki i przedsiębiorców, a wśród nich program INNOTECH.

Konieczność zwiększenia zaangażowania finansowego przedsiębiorstw w zakresie badań i rozwoju podkreśla wiele opracowań instytucji krajowych oraz światowych. Z postulatem tymi nierozerwalnie związana jest potrzeba zapewnienia lepszej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a ośrodkami naukowymi. Współpraca ta powinna zaowocować innowacyjnymi produktami, usługami, technologiami, których wartość dodana będzie dotyczyć również całej gospodarki. Odpowiedzią na powyższy postulat może być program INNOTECH wdrażany obecnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

REKLAMA

Co to jest program INNOTECH?

REKLAMA

Program INNOTECH jest kompleksowym programem wsparcia sektora nauki i sektora przedsiębiorstw w zakresie realizacji innowacyjnych przedsięwzięć z różnych dziedzin nauki i branż przemysłu, ze szczególnym wskazaniem na obszar zaawansowanych technologii.

Program INNOTECH obejmuje dwie ścieżki programowe: In-Tech i Hi-Tech, przeznaczone dla różnych typów Beneficjenów i wykorzystujące różne instrumenty wsparcia projektów. Ścieżka programowa In- Tech jest kontynuacją „Przedsięwzięcia „InTech” z pewnymi modyfikacjami, które mają zapewnić większą współpracę między środowiskiem naukowym a przedsiębiorcami. Ścieżka programowa Hi-Tech jest nowym instrumentem skierowanym do innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) działających w obszarze zaawansowanych technologii.

Kto może skorzystać z programu INNOTECH?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program INNOTECH ma na celu zintensyfikowanie współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a przedsiębiorcami, co determinuje grupę beneficjentów programu.

Ścieżka programowa In-Tech skierowana jest do konsorcjów i centrów naukowo-przemysłowych oraz przedsiębiorców. Wskazując przedsiębiorców jako grupę potencjalnych odbiorców wsparcia mamy na myśli mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W ramach ścieżki programowej Hi-Tech aplikować mogą dla mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (z wyłączenie dużych przedsiębiorstw) działające w obszarze zaawansowanych technologii.

Polecamy: Odliczenie wydatków na nowe technologie

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie z programu INNOTECH?

REKLAMA

Ścieżka programowa HI-Tech jak podkreślono powyżej dotyczy przedsiębiorstw działających w obszarze zaawansowanych technologii. Do grupy tej zaliczamy przedsiębiorstwa, które wytwarzają produkty wymagające znaczących nakładów na B+R, w szczególności są to produkty wykorzystujące najnowsze osiągnięcia badawcze, na przykład w obszarach technologii informatycznych, technologii materiałowych, elektroniki przemysłowej i użytkowej, biotechnologii.

Rodzaje dofinansowanych zadań w ramach projektu obejmują, analogicznie jak w przypadku In-Tech, katalog wydatków w ramach badań przemysłowych i prac rozwojowych. W ramach obydwu ścieżek programowych będą dotowane prace przygotowawcze do wdrożenia innowacyjnych produktów., usług czy technologii. W przypadku ścieżki Hi-Tech dotowany będzie zakup usług doradczych w zakresie innowacji (np. doradztwa w zakresie zarządzania, pomocy technologicznej, transferu technologii) i usług wsparcia innowacji (np. badania rynku, korzystanie z laboratoriów lub wyspecjalizowanej aparatury, uzyskanie certyfikatu zgodności, koszty certyfikacji).

W jakiej wysokości dofinansowanie z programu?

Maksymalna wysokość wsparcia w ramach ścieżki In-Tech wynosi 10 mln zł, w Hi-Tech otrzymać można maksymalnie 5 mln zł na projekt. Intensywność dofinansowania zależy od typu i wielkości beneficjenta (mikro, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo) i rodzaju prowadzonych działań (badania przemysłowe, prace rozwojowe, prace przygotowawcze do wdrożenia).

W ramach programu przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie:
- 80 % kosztów kwalifikowalnych na badania przemysłowe
- 60 % kosztów kwaliifkowalnych na prace rozwojowe
- 90 % kosztów kwalifikowalnych na prace przygotowawcze do wdrożenia.

Całkowity budżet programu INNOTECH uwzględniający środki prywatne i publiczne wynosi ok. 1 mld zł, w czym około 650 mln zł to środki stanowiące dofinansowanie przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nabory wniosków o przyznanie pomocy będą organizowane w latach 2011-2013.Nabory wniosków planowane są w latach 2011-2013.

Na co zwrócić uwagę podczas składania wniosku?

Program wspiera innowacyjne rozwiązania w zakresie zaawansowanych technologii. Kryterium to jest ściśle przestrzegane i ocenia podczas weryfikacji składanych przez przedsiębiorców wniosków. Oceniający weryfikują m.in. czy zaproponowane rozwiązanie jest faktycznie innowacyjne w danym obszarze oraz czy na dany produkt wytworzony w wyniku zastosowanej innowacyjnej technologii będzie zapotrzebowanie na rynku. W kolejnych etapach oceny weryfikacji będzie podlegać wartość naukowa projektu, dorobek wykonawców, posiadanie odpowiednich zasobów materialnych, planowana współpraca beneficjenta z jednostkami naukowymi, przewidywane efekty ekonomiczne itd. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewiduje dofinansowanie łącznie 300 projektów w ramach In-Tech oraz 200 przedsięwzięć złożonych do schematu Hi-tech (odpowiednio 60 i 40 projektów w każdym z naborów).

Szczegółowe informacje na temat programu INNOTECH można znaleźć na stronach internetowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pod adresem strony: http://www.ncbir.pl , zakładka „Konkursy”.

Polecamy: Czy wiesz jak uzyskać dotacje unijne na rozwój swojej firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA