REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?
Jak skorzystać z dotacji na rozwój innowacyjnych produktów w firmie?

REKLAMA

REKLAMA

Będąc na finiszu wydatkowania środków unijnych w obecnej perspektywie budżetowej 2007-2013, warto zastanowić się nad innymi źródłami finansowania rozwoju naszej firmy. Poszukując ciekawej propozycji na pewno natkniemy się na ofertę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Instytucja ta wdraża wiele interesujących programów skierowanych do sektora nauki i przedsiębiorców, a wśród nich program INNOTECH.

Konieczność zwiększenia zaangażowania finansowego przedsiębiorstw w zakresie badań i rozwoju podkreśla wiele opracowań instytucji krajowych oraz światowych. Z postulatem tymi nierozerwalnie związana jest potrzeba zapewnienia lepszej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a ośrodkami naukowymi. Współpraca ta powinna zaowocować innowacyjnymi produktami, usługami, technologiami, których wartość dodana będzie dotyczyć również całej gospodarki. Odpowiedzią na powyższy postulat może być program INNOTECH wdrażany obecnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

REKLAMA

Co to jest program INNOTECH?

REKLAMA

Program INNOTECH jest kompleksowym programem wsparcia sektora nauki i sektora przedsiębiorstw w zakresie realizacji innowacyjnych przedsięwzięć z różnych dziedzin nauki i branż przemysłu, ze szczególnym wskazaniem na obszar zaawansowanych technologii.

Program INNOTECH obejmuje dwie ścieżki programowe: In-Tech i Hi-Tech, przeznaczone dla różnych typów Beneficjenów i wykorzystujące różne instrumenty wsparcia projektów. Ścieżka programowa In- Tech jest kontynuacją „Przedsięwzięcia „InTech” z pewnymi modyfikacjami, które mają zapewnić większą współpracę między środowiskiem naukowym a przedsiębiorcami. Ścieżka programowa Hi-Tech jest nowym instrumentem skierowanym do innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) działających w obszarze zaawansowanych technologii.

Kto może skorzystać z programu INNOTECH?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program INNOTECH ma na celu zintensyfikowanie współpracy pomiędzy środowiskiem naukowym a przedsiębiorcami, co determinuje grupę beneficjentów programu.

Ścieżka programowa In-Tech skierowana jest do konsorcjów i centrów naukowo-przemysłowych oraz przedsiębiorców. Wskazując przedsiębiorców jako grupę potencjalnych odbiorców wsparcia mamy na myśli mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W ramach ścieżki programowej Hi-Tech aplikować mogą dla mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa (z wyłączenie dużych przedsiębiorstw) działające w obszarze zaawansowanych technologii.

Polecamy: Odliczenie wydatków na nowe technologie

Jakie projekty mogą otrzymać dofinansowanie z programu INNOTECH?

REKLAMA

Ścieżka programowa HI-Tech jak podkreślono powyżej dotyczy przedsiębiorstw działających w obszarze zaawansowanych technologii. Do grupy tej zaliczamy przedsiębiorstwa, które wytwarzają produkty wymagające znaczących nakładów na B+R, w szczególności są to produkty wykorzystujące najnowsze osiągnięcia badawcze, na przykład w obszarach technologii informatycznych, technologii materiałowych, elektroniki przemysłowej i użytkowej, biotechnologii.

Rodzaje dofinansowanych zadań w ramach projektu obejmują, analogicznie jak w przypadku In-Tech, katalog wydatków w ramach badań przemysłowych i prac rozwojowych. W ramach obydwu ścieżek programowych będą dotowane prace przygotowawcze do wdrożenia innowacyjnych produktów., usług czy technologii. W przypadku ścieżki Hi-Tech dotowany będzie zakup usług doradczych w zakresie innowacji (np. doradztwa w zakresie zarządzania, pomocy technologicznej, transferu technologii) i usług wsparcia innowacji (np. badania rynku, korzystanie z laboratoriów lub wyspecjalizowanej aparatury, uzyskanie certyfikatu zgodności, koszty certyfikacji).

W jakiej wysokości dofinansowanie z programu?

Maksymalna wysokość wsparcia w ramach ścieżki In-Tech wynosi 10 mln zł, w Hi-Tech otrzymać można maksymalnie 5 mln zł na projekt. Intensywność dofinansowania zależy od typu i wielkości beneficjenta (mikro, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo) i rodzaju prowadzonych działań (badania przemysłowe, prace rozwojowe, prace przygotowawcze do wdrożenia).

W ramach programu przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie:
- 80 % kosztów kwalifikowalnych na badania przemysłowe
- 60 % kosztów kwaliifkowalnych na prace rozwojowe
- 90 % kosztów kwalifikowalnych na prace przygotowawcze do wdrożenia.

Całkowity budżet programu INNOTECH uwzględniający środki prywatne i publiczne wynosi ok. 1 mld zł, w czym około 650 mln zł to środki stanowiące dofinansowanie przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nabory wniosków o przyznanie pomocy będą organizowane w latach 2011-2013.Nabory wniosków planowane są w latach 2011-2013.

Na co zwrócić uwagę podczas składania wniosku?

Program wspiera innowacyjne rozwiązania w zakresie zaawansowanych technologii. Kryterium to jest ściśle przestrzegane i ocenia podczas weryfikacji składanych przez przedsiębiorców wniosków. Oceniający weryfikują m.in. czy zaproponowane rozwiązanie jest faktycznie innowacyjne w danym obszarze oraz czy na dany produkt wytworzony w wyniku zastosowanej innowacyjnej technologii będzie zapotrzebowanie na rynku. W kolejnych etapach oceny weryfikacji będzie podlegać wartość naukowa projektu, dorobek wykonawców, posiadanie odpowiednich zasobów materialnych, planowana współpraca beneficjenta z jednostkami naukowymi, przewidywane efekty ekonomiczne itd. 

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przewiduje dofinansowanie łącznie 300 projektów w ramach In-Tech oraz 200 przedsięwzięć złożonych do schematu Hi-tech (odpowiednio 60 i 40 projektów w każdym z naborów).

Szczegółowe informacje na temat programu INNOTECH można znaleźć na stronach internetowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, pod adresem strony: http://www.ncbir.pl , zakładka „Konkursy”.

Polecamy: Czy wiesz jak uzyskać dotacje unijne na rozwój swojej firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA