REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii
Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii

REKLAMA

REKLAMA

Wspólna Polityka Rolna to wszystkie działania podejmowane przez Unię Europejską w zakresie rolnictwa, które mają doprowadzić do określonych celów. Na WPR składa się zbiór przepisów oraz procedur, które regulują produkcję, handel oraz przetwórstwo artykułami rolnymi we Wspólnocie Europejskiej.

Decyzję o wprowadzeniu Wspólnej Polityki Rolnej podjęły w 1957 roku kraje należące do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej(EWG). Jej wdrażanie w krajach Unii Europejskiej trwa od 50 lat, a jedną z podstawowych przyczyn dla których ją utworzono była potrzeba poprawy warunków życia ludności wiejskiej oraz zapewnienie wyżywienia ludności miejskiej na odpowiednim poziomie.

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki podjęciu wspólnych działań na przestrzeni ostatniego półwiecza rolnictwo w Europie Zachodniej w znacznym stopniu się zmieniło. Rozproszone i niewydajne gospodarstwa rolne zostały zastąpione przez gospodarstwa o najwyższej światowej wydajności. Region który do tej pory był importerem dzięki nadwyżce żywności stał się jej eksporterem.

WPR ciągle się zmienia. Do lat 80 głównym celem było osiągnięcie samowystarczalności żywnościowej, dlatego szczególną uwagę przywiązywano do unowocześnienia oraz intensyfikacji rolnictwa. Po osiągnięciu oczekiwanego poziomu produkcji żywności z czasem pojawiły się problemy z jej nadprodukcją. Od tego czasu w ramach WPR dąży się do ciągłego wzrostu konkurencyjności rolnictwa Unii na rynku światowym, dbając przy tym o utrzymanie dochodów mieszkańców wsi na odpowiednim poziomie.

Przeczytaj także: Gdzie po dotację na założenie firmy reklamowej?

REKLAMA

Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii. W tym celu zostały ustalone najważniejsze zasady Wspólnej Polityki Rolnej:
1. Jednolitość rynku rolnego – w jej ramach mieszczą się takie elementy jak: swobodny przepływ towarów, jednakowe ceny skupu interwencyjnego głównych produktów rolnych.
2. Preferencje dla produktów unijnych – pierwszeństwo zbytu mają towary pochodzące z krajów Unii Europejskiej.
3. Solidarność finansowa – wszystkie państwa członkowskie ponoszą wspólne koszty, jednak bogatsze kraje członkowskie ponoszą większą część tych kosztów niż kraje biedniejsze.
4. Współodpowiedzialność producentów – przyjęte zostały maksymalne progi produkcyjne w ramach których obowiązuje gwarancja cen. Po przekroczeniu tych progów istnieje ryzyko obniżki cen które ponosi producent.
5. Zasada ochrony środowiska – należy ją brać pod uwagę przy realizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad powinno umożliwić osiągnięcia celów jakie zostały przyjęte w ramach WPR. Są to przede wszystkim:
1. Podwyższanie produktywności rolnictwa – poprzez postęp technologiczny, optymalne wykorzystanie zasobów oraz racjonalizację produkcji.
2. Gwarancja odpowiedniego standardu życia osobom utrzymującym się z rolnictwa – poprzez powiększanie dochodu tych osób.
3. Uniknięcie znacznego wahania produktów rolnych – poprzez stabilizację rynków.
4. Stworzenie odpowiedniego systemu zaopatrzenia ludności w produkty rolne, przy cenach odpowiadającym możliwością nabywczym konsumentów.

Jak już wcześniej wspomniano WPR ciągle się zmienia. Jej reformowanie rozpoczęło się gdy zauważono, że realizacja pierwotnych celów w dużym stopniu przyczyniła się do dewastacji środowiska. Stąd też kraje członkowskie zdecydowały się na wprowadzenie szeregu zmian, które miały by zaowocować korzystnym wpływem na środowisko. Wprowadzono szereg regulacji, które nadały kierunek rozwoju WPR. Należy w tym miejscu wymienić przede wszystkim:

1. Traktat z Maastricht (1992 r.)
• rolnictwo powinno wspierać takie formy gospodarowania, które byłyby przyjazne środowisku,
• powinno się redukować negatywne skutki działalności rolniczej na środowisko,
• rolnictwo powinno wspierać ochronę zasobów naturalnych, różnorodności biologicznej i krajobrazowej,
• do zadań rolnictwo powinno należeć dostarczanie żywności oraz świadczenie usług na rzecz środowiska.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

2. Reforma Mc Sharry’ego (1992 r.)
• wprowadzono politykę utrzymywania dochodów poprzez płatności bezpośrednie, stopniowo odchodząc od polityki podtrzymywania cen,
• zmodyfikowano fundusze strukturalne,
• wprowadzono system kwot produkcyjnych,
• wprowadzono programy związane z zalesianiem gruntów rolnych, programy rolno środowiskowe, renty strukturalne,
• wprowadzono obowiązkowy system odłogowania gruntów,
• planowanie działań związanych z ochroną środowiska zostało włączone do praktyki gospodarczej,
• ugruntowano warunki trwałego oraz zrównoważonego rozwoju wsi.

3. Agenda 2000 (1999 r.)
• położono nacisk na wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich,
• uzgodniono dalszą redukcję wsparcia cenowego,
• poprawiono warunki do gospodarowania zasobami naturalnymi na obszarach wiejskich,
• zapoczątkowano zbudowania tzw. II filaru WPR poprzez wprowadzenie zmian w programowaniu funduszy strukturalnych.

Wszystkie te zmiany prowadzą do ukształtowania modelowego modelu gospodarstwa rolnego w Unii Europejskiej, które będzie wspierane różnego rodzaju pomocami finansowymi. Gospodarstwo takie powinno świadczyć usługi wykraczające poza produkcję żywności i na swym obszarze wspierać środowisko naturalne.

Źródła: www.cie.gov.pl; www.agro.eko.org.pl;
P. Grześkowiak, materiały informacyjne ‘Pakiet edukacyjny dla Młodych Rolników w krajach nowo przyjętych do Unii Europejskiej’

autor: Łukasz Wilczek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA