Kategorie

Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii
Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii
Wspólna Polityka Rolna to wszystkie działania podejmowane przez Unię Europejską w zakresie rolnictwa, które mają doprowadzić do określonych celów. Na WPR składa się zbiór przepisów oraz procedur, które regulują produkcję, handel oraz przetwórstwo artykułami rolnymi we Wspólnocie Europejskiej.

Decyzję o wprowadzeniu Wspólnej Polityki Rolnej podjęły w 1957 roku kraje należące do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej(EWG). Jej wdrażanie w krajach Unii Europejskiej trwa od 50 lat, a jedną z podstawowych przyczyn dla których ją utworzono była potrzeba poprawy warunków życia ludności wiejskiej oraz zapewnienie wyżywienia ludności miejskiej na odpowiednim poziomie.

Reklama

Dzięki podjęciu wspólnych działań na przestrzeni ostatniego półwiecza rolnictwo w Europie Zachodniej w znacznym stopniu się zmieniło. Rozproszone i niewydajne gospodarstwa rolne zostały zastąpione przez gospodarstwa o najwyższej światowej wydajności. Region który do tej pory był importerem dzięki nadwyżce żywności stał się jej eksporterem.

WPR ciągle się zmienia. Do lat 80 głównym celem było osiągnięcie samowystarczalności żywnościowej, dlatego szczególną uwagę przywiązywano do unowocześnienia oraz intensyfikacji rolnictwa. Po osiągnięciu oczekiwanego poziomu produkcji żywności z czasem pojawiły się problemy z jej nadprodukcją. Od tego czasu w ramach WPR dąży się do ciągłego wzrostu konkurencyjności rolnictwa Unii na rynku światowym, dbając przy tym o utrzymanie dochodów mieszkańców wsi na odpowiednim poziomie.

Przeczytaj także: Gdzie po dotację na założenie firmy reklamowej?

Reklama

Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii. W tym celu zostały ustalone najważniejsze zasady Wspólnej Polityki Rolnej:
1. Jednolitość rynku rolnego – w jej ramach mieszczą się takie elementy jak: swobodny przepływ towarów, jednakowe ceny skupu interwencyjnego głównych produktów rolnych.
2. Preferencje dla produktów unijnych – pierwszeństwo zbytu mają towary pochodzące z krajów Unii Europejskiej.
3. Solidarność finansowa – wszystkie państwa członkowskie ponoszą wspólne koszty, jednak bogatsze kraje członkowskie ponoszą większą część tych kosztów niż kraje biedniejsze.
4. Współodpowiedzialność producentów – przyjęte zostały maksymalne progi produkcyjne w ramach których obowiązuje gwarancja cen. Po przekroczeniu tych progów istnieje ryzyko obniżki cen które ponosi producent.
5. Zasada ochrony środowiska – należy ją brać pod uwagę przy realizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad powinno umożliwić osiągnięcia celów jakie zostały przyjęte w ramach WPR. Są to przede wszystkim:
1. Podwyższanie produktywności rolnictwa – poprzez postęp technologiczny, optymalne wykorzystanie zasobów oraz racjonalizację produkcji.
2. Gwarancja odpowiedniego standardu życia osobom utrzymującym się z rolnictwa – poprzez powiększanie dochodu tych osób.
3. Uniknięcie znacznego wahania produktów rolnych – poprzez stabilizację rynków.
4. Stworzenie odpowiedniego systemu zaopatrzenia ludności w produkty rolne, przy cenach odpowiadającym możliwością nabywczym konsumentów.

Jak już wcześniej wspomniano WPR ciągle się zmienia. Jej reformowanie rozpoczęło się gdy zauważono, że realizacja pierwotnych celów w dużym stopniu przyczyniła się do dewastacji środowiska. Stąd też kraje członkowskie zdecydowały się na wprowadzenie szeregu zmian, które miały by zaowocować korzystnym wpływem na środowisko. Wprowadzono szereg regulacji, które nadały kierunek rozwoju WPR. Należy w tym miejscu wymienić przede wszystkim:

1. Traktat z Maastricht (1992 r.)
• rolnictwo powinno wspierać takie formy gospodarowania, które byłyby przyjazne środowisku,
• powinno się redukować negatywne skutki działalności rolniczej na środowisko,
• rolnictwo powinno wspierać ochronę zasobów naturalnych, różnorodności biologicznej i krajobrazowej,
• do zadań rolnictwo powinno należeć dostarczanie żywności oraz świadczenie usług na rzecz środowiska.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

2. Reforma Mc Sharry’ego (1992 r.)
• wprowadzono politykę utrzymywania dochodów poprzez płatności bezpośrednie, stopniowo odchodząc od polityki podtrzymywania cen,
• zmodyfikowano fundusze strukturalne,
• wprowadzono system kwot produkcyjnych,
• wprowadzono programy związane z zalesianiem gruntów rolnych, programy rolno środowiskowe, renty strukturalne,
• wprowadzono obowiązkowy system odłogowania gruntów,
• planowanie działań związanych z ochroną środowiska zostało włączone do praktyki gospodarczej,
• ugruntowano warunki trwałego oraz zrównoważonego rozwoju wsi.

3. Agenda 2000 (1999 r.)
• położono nacisk na wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich,
• uzgodniono dalszą redukcję wsparcia cenowego,
• poprawiono warunki do gospodarowania zasobami naturalnymi na obszarach wiejskich,
• zapoczątkowano zbudowania tzw. II filaru WPR poprzez wprowadzenie zmian w programowaniu funduszy strukturalnych.

Wszystkie te zmiany prowadzą do ukształtowania modelowego modelu gospodarstwa rolnego w Unii Europejskiej, które będzie wspierane różnego rodzaju pomocami finansowymi. Gospodarstwo takie powinno świadczyć usługi wykraczające poza produkcję żywności i na swym obszarze wspierać środowisko naturalne.

Źródła: www.cie.gov.pl; www.agro.eko.org.pl;
P. Grześkowiak, materiały informacyjne ‘Pakiet edukacyjny dla Młodych Rolników w krajach nowo przyjętych do Unii Europejskiej’

autor: Łukasz Wilczek

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  5 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niebieska kontrolka temperatury. Co oznacza?

  Niebieska kontrolka temperatury pojawia się na tablicy zegarów części samochodów. Jaką informację przekazuje kierowcy?

  7 mitów na temat kredytu hipotecznego

  Kredyt hipoteczny. Ekspercie wskazali siedem najczęściej spotykanych mitów na temat kredytu hipotecznego. Jakie to mity?

  Wartość zadłużenia w hipotekach przekroczyła 500 mld zł

  Kredyty mieszkaniowe. Padła historyczna wartość zadłużenia w hipotekach – przekroczyła 500 mld zł. Akcja kredytowa kwitnie - stymuluje ją finansowanie na wysokie kwoty. Z danych BIK po pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. wynika, że ponad 25% wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych stanowią kredyty udzielone na kwoty powyżej 500 tys. zł, a prawie 45% kredytów gotówkowych – na ponad 50 tys. zł. BIK dokonuje analizy, co jest motorem napędzającym Polaków do finansowania swoich potrzeb konsumenckich. Prezes Zarządu BIK, dr Mariusz Cholewa zwraca uwagę na czynniki determinujące optymistyczne prognozy na rynku kredytowym w drugim półroczu 2021 roku.

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego. Co oznacza?

  Migająca kontrolka płynu chłodniczego nie stanowi najlepszego sygnału. Może bowiem oznaczać, że silnik w aucie przegrzewa się.

  Rynek mieszkaniowy rozgrzany do czerwoności. Czy będzie ochłodzenie?

  Rynek mieszkaniowy od dłuższego czasu notuje hossę. Popyt znacznie przekracza podaż, mieszkania wyprzedają się na pniu, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie. Niskie stopy procentowe i szeroka dostępność kredytów sprawiają, że kupujących przybywa. Czy ten stan rzeczy się utrzyma?

  Do 6 sierpnia najemcy sklepów mogą wycofać się z przedłużonych umów najmu

  Najem. Najemcy sklepów w centrach handlowych, którzy w zamian za brak opłat czynszowych w okresie lockdownów decydowali się na przedłużanie umów najmu o pół roku, mogą się z tych zobowiązań wycofać. Tę możliwość wprowadziła ustawa covidowa, która weszła w życie 23 lipca br. i która dała najemcom dwa tygodnie na skorzystanie z tego rozwiązania. Zdaniem prawników dla większości najemców jest to zapis korzystny, bo wygasza dotychczasowe roszczenia wynajmujących. Jednocześnie zastrzegają oni, że uchylenie anuluje wszystkie zapisy aneksów covidowych, a z prawnego punktu widzenia jest to kontrowersyjna zmiana, bo zostawia „na lodzie” zarządców centrów handlowych.

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady

  Pomoc finansowa dla kół gospodyń wiejskich - nowe zasady. Wysokość pomocy dla kół gospodyń wiejskich będzie zależała od liczby należących do nich osób i wyniesie od 5 do 7 tys. zł. Dotacja będzie przyznawana raz w roku - zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Rynek motoryzacyjny w Polsce. 5 razy więcej aut przez 30 lat

  Rynek motoryzacyjny w Polsce rozwija się. Ostatnie 30 lat minęło pod znakiem 5-krotnego wzrostu ilości samochodów i wzrostu długości dróg.

  Letnie rekordy wypadków drogowych. Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Wypadki. Połowa wakacji za nami. W ubiegłym roku to właśnie sierpień był miesiącem z niechlubnym rekordem największej liczby wypadków. W tym roku w pierwszej połowie letniego sezonu urlopowego liczba zgłoszonych w ramach assistance spraw była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy w 2021 r. idziemy na kolejny rekord? Jak jeździć, by uniknąć wypadku?

  Check engine: LPG winne pojawienia się kontrolki?

  Check engine: LPG może powodować świecenie się błędu? W niektórych przypadkach tak. To jednak nie wina instalacji, a na ogół gazownika lub usterki.

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

  Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki informuje, że z ofert wolnorynkowych (nie podlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE) korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych (ponad 5,8 mln). Tylko w czerwcu 2021 sprzedawcę prądu zmieniło 2,3 tys. odbiorców. Od początku 2021 r. takiej zmiany dokonało 22 tys. odbiorców: ponad 17 tys. klientów indywidualnych i prawie 5 tys. biznesowych. Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie prawie 929 tys. odbiorców.

  Cennik Lexusa NX startuje od 200 tys. zł

  Cennik Lexusa NX został przygotowany dla polskiego rynku. Za bazową wersję hybrydową trzeba zapłacić co najmniej 200 tys. zł.

  Sprzedaż działki a VAT i PIT – sprzedaż prywatna czy działalność gospodarcza?

  Sprzedaż działki a VAT i PIT. Sprzedaż kilku działek, które należą do majątku prywatnego może zostać uznana przez organy skarbowe za działalność gospodarczą. W takim przypadku sprzedający będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT oraz podatku dochodowego, nawet wtedy, gdy od nabycia nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat.

  Budowa domów jednorodzinnych do 90 m2 bez pozwolenia na budowę

  Dom bez pozwolenia na budowę. W dniu 4 sierpnia 2021 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ten zakłada wprowadzenie możliwości budowy domów jednorodzinnych (o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m2) bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekt aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Polski Ład: Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego do 2030 roku

  Kredyty hipoteczne objęte gwarancją do 100 tys. zł. zastępującą wkład własny wg propozycji z Polskiego Ładu będą udzielane do końca 2030 r. - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Minimalny okres spłaty takiego kredytu to15 lat, a maksymalny limit ceny finansowanej nieruchomości w przeliczeniu na 1 m. kw. będzie uzależniony od szeregu czynników.

  Pre-pack – korzyść dla dłużnika, ale czy dla wierzycieli?

  Pre-pack, czyli przygotowana likwidacja polega na ogłoszeniu upadłości dłużnika z równoległym wskazaniem przez sąd nabywcy, ceny i innych warunków sprzedaży majątku dłużnika.

  Jakość rozliczeń MŚP [BADANIE]

  Z cyklicznego badania wśród MŚP realizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż jakość rozliczeń B2B utrzymała się na podobnym poziomie jak w drugim kwartale.

  Ile m2 mają nasze mieszkania?

  Ile m2 mają nasze mieszkania? Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.

  Polski Ład. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości

  Opodatkowanie wynajmu nieruchomości. Zmiany zasad opodatkowania nieruchomości zawarte w programie Polski Ład doprowadzą do wzrostu czynszu za wynajmowane mieszkania. Uderzą również w przedsiębiorców, którzy rejestrują swoje biura czy gabinety w lokalach mieszkalnych.

  Coraz mniej gruntów do zagospodarowania

  Zasoby gruntów państwowych. Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.