reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > ABC funduszy unijnych > Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

Co to jest Wspólna Polityka Rolna?

Wspólna Polityka Rolna to wszystkie działania podejmowane przez Unię Europejską w zakresie rolnictwa, które mają doprowadzić do określonych celów. Na WPR składa się zbiór przepisów oraz procedur, które regulują produkcję, handel oraz przetwórstwo artykułami rolnymi we Wspólnocie Europejskiej.

Decyzję o wprowadzeniu Wspólnej Polityki Rolnej podjęły w 1957 roku kraje należące do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej(EWG). Jej wdrażanie w krajach Unii Europejskiej trwa od 50 lat, a jedną z podstawowych przyczyn dla których ją utworzono była potrzeba poprawy warunków życia ludności wiejskiej oraz zapewnienie wyżywienia ludności miejskiej na odpowiednim poziomie.

Dzięki podjęciu wspólnych działań na przestrzeni ostatniego półwiecza rolnictwo w Europie Zachodniej w znacznym stopniu się zmieniło. Rozproszone i niewydajne gospodarstwa rolne zostały zastąpione przez gospodarstwa o najwyższej światowej wydajności. Region który do tej pory był importerem dzięki nadwyżce żywności stał się jej eksporterem.

WPR ciągle się zmienia. Do lat 80 głównym celem było osiągnięcie samowystarczalności żywnościowej, dlatego szczególną uwagę przywiązywano do unowocześnienia oraz intensyfikacji rolnictwa. Po osiągnięciu oczekiwanego poziomu produkcji żywności z czasem pojawiły się problemy z jej nadprodukcją. Od tego czasu w ramach WPR dąży się do ciągłego wzrostu konkurencyjności rolnictwa Unii na rynku światowym, dbając przy tym o utrzymanie dochodów mieszkańców wsi na odpowiednim poziomie.

Przeczytaj także: Gdzie po dotację na założenie firmy reklamowej?

Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii. W tym celu zostały ustalone najważniejsze zasady Wspólnej Polityki Rolnej:
1. Jednolitość rynku rolnego – w jej ramach mieszczą się takie elementy jak: swobodny przepływ towarów, jednakowe ceny skupu interwencyjnego głównych produktów rolnych.
2. Preferencje dla produktów unijnych – pierwszeństwo zbytu mają towary pochodzące z krajów Unii Europejskiej.
3. Solidarność finansowa – wszystkie państwa członkowskie ponoszą wspólne koszty, jednak bogatsze kraje członkowskie ponoszą większą część tych kosztów niż kraje biedniejsze.
4. Współodpowiedzialność producentów – przyjęte zostały maksymalne progi produkcyjne w ramach których obowiązuje gwarancja cen. Po przekroczeniu tych progów istnieje ryzyko obniżki cen które ponosi producent.
5. Zasada ochrony środowiska – należy ją brać pod uwagę przy realizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad powinno umożliwić osiągnięcia celów jakie zostały przyjęte w ramach WPR. Są to przede wszystkim:
1. Podwyższanie produktywności rolnictwa – poprzez postęp technologiczny, optymalne wykorzystanie zasobów oraz racjonalizację produkcji.
2. Gwarancja odpowiedniego standardu życia osobom utrzymującym się z rolnictwa – poprzez powiększanie dochodu tych osób.
3. Uniknięcie znacznego wahania produktów rolnych – poprzez stabilizację rynków.
4. Stworzenie odpowiedniego systemu zaopatrzenia ludności w produkty rolne, przy cenach odpowiadającym możliwością nabywczym konsumentów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

DORADCA-UE.pl

portal

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii
Obecnie jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed WPR jest stabilizacja rynku rolnego w całej Unii

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama